VISUOMENĖ
2024.12.01. V. Sinkevičiui – pagyros: įvertintas geriau nei Europos Komisijos vadovė
Nors Virginijus Sinkevičius jau keletą mėnesių kaip nėra Europos komisaras, jo veikla Europos Komisijoje (EK) sulaukė teigiamo įvertinimo. Įtakingiausias Briuselyje leidinys Politico.eu jam skyrė aukščiausią įvertinimą.
Po to, kai Europos Parlamentas trečiadienį patvirtino naują EK, Briuselyje – atsisveikinimo nuotaikos. Dalis Komisijos narių ir darbuotojų pakuojasi savo daiktus, atsisveikina su kolegomis ir ieško „naujų iššūkių“. Nuo gruodžio 1 d. darbą pradės nauja EK.
Ta proga Politico.eu ekspertai ir žurnalistai įvertino 2019 m. darbą pradėjusuią EK. Kiekvienam jos nariui skyrė įvertinimą nuo A (labai gerai) iki F (labai blogai).
Virginijus Sinkevičius
Pasak leidinio, pati EK vadovė Ursula von der Leyen, kuri, beje, vadovaus jai antrąją kadenciją, nusipelno B su minusu įvertinimo.
„U. von der Leyen per pirmąją kadenciją iš nežinomos ir netikėtai pasirinktos vadovauti ES vykdomajai institucijai veikėjos tapo viena galingiausių jos vadovių per visą pastarojo meto istoriją. Ji pasinaudojo pandemija ir Rusijos karo Ukrainoje padariniais, kad sustiprintų savo įtaką Europos sprendimų priėmimo procesui ir pagerintų savo įvaizdį visuomenėje už Briuselio institucijų koridorių ribų. Nors ji taip pat buvo kritikuojama, jos centralizuotas sprendimų priėmimas padėjo Europai greitai reaguoti į krizes. Antrosios kadencijos metu, kai karas Ukrainoje tęsiasi ir jo pabaigos nematyti, ji turės nukreipti bloką per antrąjį Donaldo Trumpo prezidentavimo laikotarpį, kartu užtikrindama konkurencingesnę ES, palyginti su JAV ir Kinija, ir įgyvendindama bloko klimato tikslus“, – rašo Politico.eu.
Jos buvęs pavaldinys, už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas komisaras Virginijus Sinkevičius, įvertintas aukščiau. V. Sinkevičius, kuris buvo užmezgęs gerus santykius su U. von der Leyen ir neslėpė, kad norėjo likti dar vienai kadencijai, tačiau nesusiklosčius aplinkybėms liepą pasirinko darbą Europos Parlamente, iš Politico.eu sulaukė A su minusu balo.
„Jauniausiam visų laikų komisarui puikiai sekėsi atlikti gana sudėtingą darbą, nes jam teko derinti ekonominius interesus ir aplinkos apsaugą. Buvęs Lietuvos ekonomikos ministras kovojo, kad būtų priimti ginčytini Žaliojo susitarimo teisės aktai, įskaitant naujas taisykles, kuriomis siekiama užkirsti kelią produktų, skatinančių pasaulio miškų kirtimą, importui, teisės aktus, kuriais siekiama mažinti pakuočių atliekų kiekį arba padaryti vartojimo prekes ekologiškesnes, oro taršos apribojimus ir bandymus skatinti gamtinės aplinkos atkūrimą. Jis aktyviai pasisakė už Žaliąjį susitarimą, tačiau jam nepavyko prastumti ilgai lauktos ES cheminių medžiagų pagrindų reglamento (REACH) peržiūros ar nustatyti naujų griežtų taisyklių, kaip buvo žadėta, siekiant sumažinti mikroplastiko taršą. Bendrai, kad ir ką galvotumėte apie Žaliąjį susitarimą, jis buvo didžiulis politinis laimėjimas“, – leidinys įvertino V. Sinkevičiaus veiklą.
Be jo, A įvertinimą gavo tik dar keturi EK nariai iš 27-ių. Blogiausiai (F balu) įvertintas vengrų komisaras, atsakingas už plėtrą Olivéris Várhelyi, kuris dirbs ir naujojoje EK. D balu įvertintas žemės ūkio komisaras, lenkas Januszas Wojciechowskis ir D su pliusu – inovacijų ir tyrimų komisarė iš Bulgarijos Iliana Ivanova. ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis sulaukė tik C balo.
Atgal