VISUOMENĖ
2024.08.28. Lietuva sparčiai nyksta
Lietuvoje ir toliau fiksuojamas rekordiškai mažas gimstamumas ir itin didelis mirštamumas – kai kurie duomenys net prastesni nei prieš dešimtmetį. Gyventojos nusprendžia daug vėliau susilaukti atžalų – šiuo metu vidutinis pirmojo vaiko besilaukiančios moters amžius siekia 28,2 metus.
Oficialiosios statistikos portalo (OSP) duomenimis, lietuviams ir toliau kyla didžiulė grėsmė išnykti kaip tautai, mat ir toliau sistemingai fiksuojamas kone perpus mažesnis gimstamumas nei mirštamumas.
2023 metų duomenimis, Lietuvoje gimė 10 126 kūdikiai (palyginimui, net 2019 m. jų gimė 24 973), kai tuo tarpu mirė 37 005 gyventojai (2019 m. mirė 38 281). Tai rodo, kad nepaisant stipriai pažengusios medicinos, Lietuva ir toliau „sėkmingai“ laidoja savo gyventojus.
Kaip dažniausios gyventojų mirties priežastys 2022-aisiais buvo įvardintos kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai, išorinės mirties priežastys bei virškinimo sistemos ligos.
2023-aisiais mirė trigubai daugiau gyventojų nei jų gimė (- 26 879 gyventojai).
Atlikus 236 pasaulio šalių ir teritorijų analizę buvo nustatyta, kuriose pasaulio teritorijose sparčiausiai mažėja žmonių kiekis. Valstybės rikiuojasi štai tokia eilės tvarka:
- Kuko salos
- Amerikos Samoa
- Sen Pjeras ir Mikelonas
- Puerto Rikas
- Latvija
- Lietuva
- Lenkija
- Rumunija
- Estija
- Mikronezija
2022 metais didžiausias kūdikių gimstamumo rodiklis buvo fiksuotas Vilniaus (9,3), Kauno (8,3) bei Klaipėdos (8,1) apskrityse. Mažiausias – Utenos apskrityje (5,4).
Nepaisant to, kad pastaruosius kelis šimtmečius Žemėje buvo pastebimas nuolatinis žmonių skaičiaus augimas, dar 2023 m. paskelbtuose mokslininkų atlikto tyrimo rezultatuose teigiama, kad iki šio šimtmečio pabaigos gali įvykti populiacijos korekcija, kai išliks tik turtingiausios ir atspariausios visuomenė.
2019 metais Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkai atliko tyrimą, kurio rezultatai šokiruoja – demografinėms problemoms ir toliau gilėjant, pirmausime Europoje pagal sparčiausią senėjimo tempą.
Atgal