VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

VISUOMENĖ

2024.02.17. Knygų mugėje – išskirtinis dėmesys Lietuvos regionams ir Dainų šventės šimtmečiui

 

Knygų mugės tradicija tapusi, aktyvų šalies regionų gyvenimą pristatanti Kultūros centrų alėja vasario 22–25 d. visus vėl svetingai sutiks Muzikos salėje. Keturias dienas alėjoje vyks renginių, leidinių pristatymai, edukaciniai užsiėmimai, susitikimai su įdomiais kultūrą regionuose puoselėjančiais žmonėmis.

Ypatingas dėmesys bus skiriamas svarbiausiam šiųmečiam kultūros įvykiui – vasarą šimto metų sukaktį mininčiai Lietuvos dainų šventei „Kad giria žaliuotų“. Seimui 2024-uosius paskelbus Dainų šventės metais, ruošiamasi ne tik birželio 29 – liepos 6 d. Vilniuje ir Kaune vyksiantiems šventės renginiams, bet ir gausiai šiai progai paminėti skirtų iniciatyvų programai visoje Lietuvoje: rengiamos regioninės dainų šventės, parodos, susitikimai, meninės instaliacijos.

Šiame procese Lietuvos kultūros centrams tenka ypatingas vaidmuo – juose buriasi nemaža dalis Dainų šventėje dalyvaujančių kolektyvų, dirba ryškūs tradiciją palaikantys kūrėjai, vyksta šventei pasiruošti padedantys renginiai. Kaip kultūros centrai pasitinka Dainų šventės metus ir į kokius įvykius kviečia žiūrovus – visa tai bus galima sužinoti Muzikos salėje, Kultūros centrų alėjoje.

Kultūros centrų alėjoje veiks vienuolika stendų, kuriuose įsikurs daugiau nei 40 kultūros centrų. Tikrai ne vieną pradžiugins galimybė susipažinti su regionuose vykstančiais muzikos, šokio, teatro, etninės kultūros festivaliais, koncertais, liaudies meno dirbinių parodomis ar padiskutuoti apie regionų kultūrą.

Lietuvos dainų šventės stende lankytojai sužinos šventės naujienas, susipažins su šimtą metų tautą telkiančios tradicijos istorija. Stende lauks šventės gerbėjus pradžiuginsiančios pramogos: virtualios realybės akiniai, įtrauksiantys į šventės vyksmą, interaktyvūs žaidimai, supažindinsiantys su tautiniais kostiumais ir Dainų šventės įdomybėmis. Mažiau apie Dainų šventę žinantys lankytojai susipažins su šių metų renginio sumanymu ir programa. 

Kultūros centrų alėja pakvies ir į renginius. Vasario 22 d. Muzikos salės Koncertų scenoje bus pristatyta programa „Kaišiadorys – Lietuvos kultūros sostinė 2024“. Diskusijų scenoje vyksiančiame pokalbyje „(Ne)prarastos neuronų jungtys su sava kultūra“ netikėtu kampu – per neuromokslų prizmę – apie kultūros paveldą, kultūrinę atmintį, tradicijų perdavimo mechanizmus ir kitus žmogaus savimonę formuojančius dalykus įžvalgomis dalysis neuromokslininkė dr. Ramunė Dirvanskienė ir muzikologė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Vida Šatkauskienė.

Vasario 23 d. vyks muzikologės Gerūtos Griniūtės moderuojamas pokalbis „Dainų šventė kaip gyvenimo būdas“, o vasario 24 d. – koncertas „Lietuvos dainų šventei 100“, kuriame  pasirodys Vilniaus mokytojų namų mišrus choras „Bel Canto“ ir moterų choras „Viva“.

Kultūros centrų alėją organizuoja Lietuvos nacionalinis kultūros centras.

Vasario 22–25 dienomis LITEXPO centre vyksiantis vienas laukiamiausių metų renginių šiemet ne tik susigrąžins savo legendinę atmosferą, bet ir bus gausus įvairiausių renginių: nuo susitikimų su autoriais iki diskusijų apie svarbiausias visuomenės temas bei koncertų. Mugės organizatoriai įsitikinę – tai bus proga iš naujo atrasti knygų magiją ir drauge pažvelgti į literatūrą iš kitos perspektyvos.

Viena iš Vilniaus knygų mugės organizatorių, Lietuvos leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė, entuziastingai kalba apie šiųmetę mugę ir sako besitikinti, kad renginys pagaliau grįš į įprastas šventiškas vėžes, nors dėmesys nuo pasaulį ir Lietuvą jaudinančių krizių bei iššūkių taip pat nebus atitrauktas.

 Knygų mugėje – išskirtinis dėmesys Lietuvos regionams ir Dainų šventės šimtmečiui

Knygų mugėje 2024  vyks šimtai renginių, gerai žinomų autorių sugrįžimas ir intriguojantys debiutai

„Šių metų Vilniaus knygų mugė po ilgos pertraukos, regis, grįžta tokia, kokią ją atsimename geriausiais jos gyvavimo laikais. 2021 metais mugę teko atšaukti dėl pandemijos, 2022 metais pirmąją mugės dieną prasidėjo karas Ukrainoje. Šiemet, nors ir vėl mugėje minėsime karo metines, vis dėlto norisi matyti daugiau šviesos. Tai, kad šiemet mugėje atsiranda renginių, skirtų prieinamumui ir įvairiam skaitymui, reiškia, jog mugė labiau atsiveria ir laukia kiekvieno skaitytojo, kad ir kokia forma jie rinktųsi skaityti“, – apie renginį pasakoja R. Elijošaitytė-Kaikarė.

Laukia įdomi Diskusijų klubo ir trumpųjų pokalbių „Šortai“ programa. Juose šiemet pokalbiai ne tik tarp rašytojų ir kritikų, bet ir tarp rašytojų.

 

Atgal