VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Sveikata

05 31. Paminėta pasaulinė išsėtinės sklerozės diena

Marija Šiaulienė

Paskutinį gegužės trečiadienį, kaip ir kasmet, visame pasaulyje paminėta išsėtinės sklerozės (IS) diena. Įvairios tarptautinės ir sveikatos organizacijos ragino visus, ypač 20-40 metų žmones, atkreipti dėmesį į šią klastingą ligą.
Pasak Kauno išsėtinės sklerozės centro vadovės doc. dr. Dalios Mickevičienės, neveltui šių metų IS dienos tema - jaunimas ir išsėtinė sklerozė. Šia liga dažniausiai suserga jauni, darbingi, iki tol buvę visiškai sveiki žmonės. Vidutiniškai liga diagnozuojama 31-33 žmogaus gyvenimo metais.
"Išsėtinė sklerozė yra retai diagnozuojama vaikams ar vyresnio amžiaus žmonėms. Kuo daugiau žmonių žinos apie šią ligą, tuo galėsime anksčiau ją diagnozuoti, laiku pradėti gydymą ir išvengti skaudžių pavėluotų pasekmių", - sako D. Mickevičienė.
Simboliškai IS dieną paminėti Lietuvos sergantieji išsėtine skleroze ir jų artimieji rinkosi Palangoje. Šių metų renginys skirtas psichologinės pagalbos sergantiesiems temai.
Pasak psichologės Rimos Dambauskienės, stresas neigiamai veikia žmogaus kūną ir psichiką. „Pozityvus mąstymas gali padėti nugalėti stresą ir netgi pagerinti sveikatą. Teigiamas mintis dažniausiai lydi optimistinis nusiteikimas, kuris padeda sėkmingai suvaldyti stresą ir taip atneša naudos sveikatai. Tai yra ypač svarbu sergantiems", - pasakoja Palangos reabilitacijos ligoninės psichologė R. Dambauskienė.
Išsėtinė sklerozė yra viena labiausiai paplitusių neurologinių ligų, dažnai sukelianti neįgalumą. Manoma, jog pasaulyje šiuo metu yra daugiau nei 2,1 milijono asmenų, sergančių IS, Lietuvoje skaičiuojama apie 2,5-3 tūkst. sergančiųjų. Visuomenė apie šią ligą vis dar yra žino nedaug, todėl informacinė kampanija „IS langas” ir pagrindinis jos šūkis - „Atverk, pažink, suprask!" kviečia kiekvieną susipažinti su išsėtine skleroze iš arčiau ir prisijungti prie IS bendruomenės. Svetainėje www.ISlangas.lt pateikta informacija bei patarimai apie ligą yra naudingi ne tik sergantiesiems ir jų artimiesiems, bet ir tiems, kuriems rūpi sužinoti daugiau apie išsėtinę sklerozę, jos simptomus ar užduoti klausimą gydytojui. Prie informacinės kampanijos galima prisijungti ir socialiniame tinkle „Facebook", adresu www.facebook.com/ISlangas.

Atgal