VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Sveikata

08.27. Sveikatos apsaugos viceministrė: kai kurios įstaigos savavališkai nedidina algų medikams ir slaugytojams

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenys rodo, kad kai kurių savivaldybių gydymo įstaigų vadovai dėl nesuprantamų priežasčių nedidina atlyginimų medicinos darbuotojams ir slaugytojams, nors yra sudarytos finansinės ir teisinės galimybės jiems didėti vidutiniškai 8 proc. 

Skaičiuojama, kad medikams algos turėtų vidutiniškai kilti apie 115 eurų, o slaugytojams - 58 eurais (neatskaičius mokesčių). Todėl SAM ragina sprendimus priimančius asmenis elgtis socialiai atsakingai ir skirtus pinigus naudoti pagal paskirtį - medikų ir slaugytojų algoms didinti. 
Sveikatos apsaugos viceministrė Gintarė Šakalytė primena, kad tuo tikslu iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto rezervo buvo skirta 24,6 mln. eurų.
„Medikams ir slaugytojams darbo užmokestis turi didėti ir kitaip negali būti. Finansiškai tai pajusti jie turi rugpjūčio mėnesį, kuomet mokami atlyginimai už praeitą mėnesį. Tam yra sudarytos finansinės ir teisinės galimybės. Viskas priklauso tik nuo gydymo įstaigų vadovų ir labai dažnai nuo savivaldybių, kurios yra gydymo įstaigų dalininkai, noro. Kai kurios įstaigos net savo pateiktuose atsakymuose nurodo, kad sprendimai nedidinti atlyginimų priimti suderinus su steigėjais - savivaldybėmis, Stebėtojų tarybomis", - sako viceministrė G. Šakalytė. 
Anot jos, SAM surinkti duomenys ir gydymo įstaigų vadovų pateikti paaiškinimai rodo, kad kai kurie iš jų be pateisinamų priežasčių nedidina atlyginimų. Ypač didelė problema su savivaldybėms priklausančiomis įstaigomis, kurių vadovai galimai nėra suinteresuoti pagerinti medikų finansinę situaciją.
Pasak G. Šakalytės, panašaus dydžio ir panašias paslaugas teikiančios gydymo įstaigos elgiasi labai skirtingai. Vienos iš jų padidino algas, pavyzdžiui, Jonavos, Vilkaviškio, Biržų, Kalvarijos ligoninės. Tuo tarpu kitos to daryti nesiruošia, pavyzdžiui, Jurbarko, Pasvalio, Anykščių, Rokiškio, Druskininkų ligoninės. 
SAM pavaldumui priklauso tik 17 šalies gydymo įstaigų, o 258 gydymo įstaigos, 2017 m. pirmojo ketvirčio duomenimis, yra pavaldžios savivaldybėms.
Praėjusiais metais vidutinis mėnesinis gydytojų darbo užmokestis (etatui) Lietuvoje siekė apie 1368 eurus, slaugytojų - 689 eurus, neatskaičius mokesčių. 2017 m. pirmojo pusmečio duomenimis, vidutinis mėnesinis gydytojų darbo užmokestis siekė apie 1500 eurų, slaugytojų - 752 eurus, neatskaičius mokesčių.

Atgal