VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Sveikata

05 31. Nesveikai maitinamės, todėl sergame

Juozas Elekšis

Seime vykusi Sveikatos reikalų komiteto ir Nacionalinės sveikatos tarybos organizuota konferencija apie gyventojų sveikatą ir mitybą sukvietė iš visos šalies daug suinteresuotų žmonių. Seimo konferencijų salė buvo pilnutėlė. Svečius pasveikino Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė, Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas prof. Juozas Pundzius. Dangutė Mikutienė pasidžiaugė, kad mūsų šalyje, pirmojoje Europoje, priimtas nutarimas dėl energetinių gėrimų kontrolės. Dėl to sulaukta daugybės sveikinimų net iš užsienio. Tikimasi, kad tai padės apsaugoti nepilnamečius nuo blogo įpročio vartoti alkoholinius gėrimus. Prof. Juozas Pundzius pažymėjo, kad nors maitinimosi įpročiai šiek tek keičiasi, jie tebėra nepatenkinami. Niekas moksliškai neanalizuoja, net tokių pagarsėjusių kaip Dainiaus Kepenio sveikatingumo mokyklos tikrojo poveikio. Pasidžiaugiame tik atskirų žmonių pastangomis. Antai kauniečiai stebisi ir džiaugiasi, kad dviračiu kasdien važinėja Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius, bėgioja kunigų seminarijos rektorius ir t. t., bet ir jų pavyzdys mažai ką paskatina daryti tą patį. Jis kritikavo net mokslininkus, kurie savo darbais „atbaido“ nuo daržovių vartojimo. Būk tai pomidorai kvepia žmogaus prakaitu ir valgydamas juos smirdėsi. Buvo išklausyta daug pranešimų apie įvairių gyventojų grupių mitybos gerinimo tendencijas, Valstybinės maisto kontrolės svarbą užtikrinant, kad būtų pateikiami kokybiški maisto produktai, apie mūsų gyventojų mitybos įpročius, apie nutukimą, jo prevenciją ir gydymą, moksleivių gyvenimo būdą ir jo pokyčius, kofeino neigiamą poveikį, maisto pirkimo pokyčius. Pranešimus skaitė Valstybinės maisto ir veterinarinės tarnybos kontrolės vadovas Jonas Milius, profesoriai Žaneta Petrulionienė, Rimantas Stukas, Apolinaras Zaborskis, kiti specialistai: Edita Gavelienė, Valerij Dobrovolskij, Laurynas Vilimas ir kt.

Niekas neabejoja, kad žmogus - protingiausias sutvėrimas žemėje, tačiau jo elgesio kartais neįmanoma paaiškinti. Gyvūnai niekada nepersivalgo, nors plėšrūnai kartais badauja savaitėmis. Norėdami juos nupenėti, žmonės gyvūnus specialiai maitina, neleidžia vaikščioti. Prancūzijoje teko stebėti penimas mėsines karves. Faktiškai jos kankinamos, aptekusios riebalais, atrodo klaikiai. Mes persivalgydami savo organizmą kankiname patys Persivalgymas lemia 70 proc. kraujotakos ligų, 50 proc. vėžinių susirgimų. Lietuvos gyventojai 37 proc. atvejų maistą perka tik pigesnį ir tik 21 proc. sveikesnį. Mes iš riebalų gauname 43 proc. kalorijų, o ES šalyse šis rodiklis svyruoja tarp 28 – 47 proc. PSO rekomenduoja sunaudoti 10 proc. sočiųjų riebalų, o sunaudojame 13 proc. Beveik visi žino duonos svarbą ir naudą, tačiau net 64 proc. moterų ir 60 proc. vyrų ją dar „paskanina“ sviestu arba margarinu. PSO siūlo kasdien suvalgyti 400 gr. vaisių ir daržovių, o suvalgome vidutiniškai tik 284 gr. Druskos suvartojame 1,5 – 2 kartus daugiau nei reikia. Dėl nepriteklių ir tėvų nerūpestingumo, labai blogai maitinasi vaikai: 10 proc. jų valgo tik du kartus per dieną, pusryčiauja tik 54 proc.(!), tik kas antras gauna daržovių, pieno, mėsos. Už tai 58, 8 proc. vaikų kasdien valgo saldumynus. Net senovėje mamos žinojo, kad vaikus būtina maitinti krūtimi. PSO tai daryti rekomenduoja iki 6 mėnesių. Taip daro tik 31 proc. lietuvių, o Norvegijoje, Švedijoje, Italijoje - 60- 80 proc. moterų. Neramina tai, kad net kaimuose vanduo praranda kokybę - 30 proc. kaimo šulinių vanduo viršija nitratų normą. Geresnė kokybės norėtųsi ir iš maisto produktų. Aukščiausios kokybės standartus atitinka tik mūsų liesa varškė ir natūralus jogurtas. Tokio jogurto Skandinavijos šalyse yra labai daug. Ištyrus 52 – 60 m. amžiaus žmones, pasirodė, kad diabetu serga 10,1 proc., metaboliniu sindromu 31,5 proc., pilviniu nutukimu 46,6 proc., arterine hipertenzija 57 proc. žmonių. Įvairių rizikos veiksnių po tris ir daugiau turėjo 68,4 proc. tirtųjų. Nutukę žmonės dažniau serga depresija, nerimu, asmenybės sutrikimu, nepasitenkinimu savimi, osteoartritu, miego sutrikimu, šlapimo nelaikymu, kepenų sutrikimu, vėžiu ir kitais negalavimais. Nėra ko stebėtis, kad mūsų vyrų amžius trumpiausias ES šalyse (68,39 metai).

PSO iškėlė uždavinį iki 2015 m. sumažinti vaikų nutukimo atvejų. Lietuvoje tai dar nėra labai būdinga. Deja tyrimai rodo, kad 2000 m. 11,9 proc. 7 metų vaikų turėjo antsvorį, o 2008 m. tokių buvo jau 17,3 proc. Taigi tendencija nemaloni. Jaudina ir tai, kad 21,7 proc. berniukų ir 15 proc. mergaičių rūko. Verčia susirūpinti, tai, kad 43 proc. vaikų nesinaudoja mokyklų valgyklomis. Nepatenkinami sanitarinio švietimo klausimai. Statistika rodo, kad 90 proc. įvairių protrūkių kyla šeimose, vaikai dažniausiai užsikrečia nuo atsineštinio maisto. Nemaži pavojai tyko naudojant net  parduotuvėse pirktą popierių. Jis šalyje nerūšiuojamas - taigi gaminamas ir iš pesticidų pokėlių, kitų pavojingų sveikatai produktų pakuočių. Mūsų maisto produktai visumoje atitinka svarbiausius reikalavimus. Jie eksportuojami  140 šalių. Pienas pradėtas eksportuoti net į Japoniją, kuri, nežiūrint į rusų pretenzijas, neturėjo mums jokių priekaištų. Vis dėl to saugotis būtina - net 70 proc. ligų yra bendros žmonėms ir gyvūnams. Daugelis pranešėjų kritikavo vadinamųjų maisto papildų reklamą ir žmonių patiklumą. Nežiūrint įvairių nutarimų, programų, Lietuvoje labai daug suvartojama alkoholio. Išgerdinėja net moksleiviai. Per 40 proc. jų prisipažįsta per 12 mėnesių buvę stipriai prisigėrę. Mūsų nepilnamečiai pagal suvartojamo alkoholio kiekį užima trečią vietą Europoje. Net teigiama, kad per dešimtmetį alkoholio suvartojimas jų tarpe išaugo septynis kartus. Konferencijoje pasakyta, kad įvedus kai kuriuos draudimus rūkančiųjų ir išgeriančių moksleivių skaičius buvo pradėjęs mažėti, bet vėliau ši tendencija dingo. Tai, matyt, paskatino žinomą dainininką Andrių Mamontovą ir prie iniciatyvos prisijungusį Ramūną Karbauskį kreiptis į visuomenę, kad prie draudimų prekiauti alkoholiniais gėrimais, būtų prijungtas ir reikalavimas draudžiąs juo prekiauti, vartoti ir turėti renginiuose, kur dalyvauja jaunimas iki aštuoniolikos metų.

 Pradžiugino prekybos įmonių susivienijimo atstovas, paskatinęs mokslininkus analizuoti aptariamų negerovių priežastis, o ne vien konstatuoti faktus, pažadėdamas finansuoti tokius tyrimus.

     

Atgal