VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Sveikata

05 25. Dauguma gydymo įstaigų galėtų dirbti efektyviau

Mūsų šalies sveikatos priežiūros įstaigose praktika, gydant tas pačias ligas ir atliekant tas pačias operacijas, yra labai skirtinga, neretai ji skiriasi net tos pačios įstaigos padaliniuose. Tačiau didžioji dalis medicinos įstaigų galėtų sumažinti eiles, operatyviau organizuoti pacientų gydymą ir ekonomiškiau naudoti lėšas.

Tokias išvadas pateikia Valstybinė ligonių kasa (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos, patikrinusi visų įstaigų pateiktus duomenis apie 2012-2013 m. suteiktas dienos chirurgijos ir stacionarinio gydymo paslaugas.

Apibendrinus analizės rezultatus paaiškėjo, kad vienoje ligoninėje pacientas gali būti gydomas trumpiau, kitoje - ilgiau, nors jis galėtų būti išgydytas per trumpesnį laikotarpį ar perkeltas reabilitaciniam gydymui. Dėl to labiausiai kenčia kiti pacientai, kurie yra priversti laukti jiems būtinų gydymo paslaugų ilgose eilėse.

VLK direktoriaus Algio Sasnausko teigimu, didelė dalis šių gydymo įstaigų turi realių galimybių, kaip racionaliau naudoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšas ir sėkmingai planuoti pacientų gydymą bei sutrumpinti eiles.

"Tai padaryti būtų galima sumažinant gydymo trukmę iki tiek, kiek mediciniškai pagrįsta, taip pat dalį operacijų atliekant dienos chirurgijos sąlygomis, kas trunka 1-2 dienas, o ne ligoninėse, kur gydymas užtrunka gerokai ilgiau. Be to, ir pacientai neretai namo nori, kai tik galima, net patarlė byloja: "Namuose ir sienos gydo". Pastebėta, kad atitinkamų dienos chirurgijos paslaugų dalis dažniausiai priklauso ne nuo įstaigos lygmens, o nuo paslaugų teikimo organizavimo konkrečiose ligoninėse, net atskiruose jos padaliniuose", - tvirtino A. Sasnauskas.

Iliustruodama situaciją VLK pateikia gydymo po klubo sąnario endoprotezavimo operacijų pavyzdį: 2013 m. jis buvo trumpiausias privačiose (8,4 dienos), o ilgiausias - rajono ligoninėse (11,9 dienos). Skirtumai tarp ligoninių, pasak VLK, buvo dar didesni: Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje pacientai dėl klubo sąnario endoprotezavimo buvo gydomi apie 7 dienas, Mažeikių ligoninėje - 14,6 dienos.

Labai dideli skirtumai užfiksuoti ir tarp cezario pjūviu baigtų ir natūraliai vykusių gimdymų: Telšių ligoninėje 2013 m. šis rodiklis buvo 14,5 proc., o privačioje Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinikoje - 33,3 proc. Neatmetama, kad gimdymų skaičių per cezario operacijas išaugina tai, kad šios paslaugos apmokėjimas kainuoja dvigubai brangiau nei paprastas natūralus gimdymas.

Taip pat pastebėta, kad nemaža dalis pacientų, atvykusių planinėms nesudėtingoms operacijoms (kataraktos, išvaržų, paviršinių kojų venų šalinimo, adenoidų šalinimo, laparoskopinio tulžies pūslės šalinimo), ligoninėje laukia operacijos vieną, dvi ar net daugiau dienų.

Pasak VLK Draudimo plėtros departamento direktoriaus Gintaro Kacevičiaus, nemažai gydymo įstaigų pacientų gydymą planuoja taip, kad didžioji dalis paprastų planinių operacijų būtų atliekamos dienos chirurgijos sąlygomis (Jonavos, Anykščių, Marijampolės ligoninės).

Tačiau yra ir tokių (Telšių, Kėdainių, Mažeikių, Trakų ligoninės), kurios jas beveik visada atlieka ilgam guldydami pacientus į ligoninę. Štai, pavyzdžiui, Respublikinėje Panevėžio ligoninėje 75 proc. laparoskopinės cholecistektomijos operacijų atlikta dienos chirurgijos sąlygomis, o panašioje į ją Respublikinėje Šiaulių ligoninėje - 0,5 proc.

VLK planuojame su atlikta analize supažindinti ir gydymo įstaigas.

"Tikimės, kad tai bus naudinga gydymo įstaigų vadovams ir juos paskatins tobulinti ligoninių darbą. Efektyviau veikdamos ligoninės galėtų sumažinti savo sąnaudas ir taip pasiekti geresnių finansinių rezultatų. Tai būtų naudinga ne tik pačioms ligoninėms, bet ir jų pacientams", - sako G. Kacevičius.

Atgal