VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Sveikata

03 12. GLAUKOMOS PROFILAKTIKA IR GYDYMO NAUJOVĖS

Stebuklas – galimybė kasdien matyti pasaulį ir mus supančius žmones. Tačiau Lietuvoje apie 32 tūkst. žmonių serga glaukoma, kuri sukelia negrįžtamą aklumą. Kovo 12 d. minint pasaulinę glaukomos dieną, Kauno Dainavos poliklinikos akių gydytojai ragina atkreipti dėmesį į šią klastingą ligą ir džiaugtis puikiu regėjimu visą gyvenimą.

Glaukoma – klastinga lėtinė akių liga, sukelianti negrįžtamą aklumą. Tačiau laiku diagnozavus ir pradėjus gydymą, galima gyventi pilnavertį gyvenimą. Dainavos poliklinikos gydytojai oftalmologai pažymi, jog tik negydoma glaukoma sukelia negrįžtamą aklumą. Šia liga dažniausiai serga vyresni nei 40 metų amžiaus žmonės, tačiau gali sirgti ir vaikai, kadangi glaukoma gali būti paveldima ar įgimta.

Klastinga liga visam gyvenimui

Sergant glaukoma regos netenkama, kai dėl padidėjusio akispūdžio ar blogos regos nervo kraujotakos, pažeidžiamos akies obuolio nervo skaidulos. Žūdamos akies obuolio nervo skaidulos sukelia periferinį aklumą, kai vaizdas matomas tarsi per siaurą tunelį, vėliau regos visiškai netenkama. Tačiau Dainavos poliklinikos gydytojai oftalmologai teigia, kad ne visuomet padidėjęs akispūdis reiškia, jog sergama glaukoma, glaukoma gali išsivystyti ir esant normaliam akispūdžiui – tai vadinama normalaus akispūdžio glaukoma. Taip pat susirgimą glaukoma gali lemti trumparegystė, cukrinis diabetas, arterinio kraujospūdžio svyravimai, migrena ir kitos priežastys.

Glaukomos profiklaktika

Daugelis žmonių ilgai nejaučia jokių regėjimo pakitimų. Regėjimo sutrikimai atsiranda, ligai progresavus, kada atstatyti padarytos žalos neįmanoma. Dainavos poliklinikos akių gydytojai pabrėžia, jog glaukomos profilaktikai būtina reguliariai, bent kartą per metus, tikrintis regėjimą, ypač vyresniems negu 40 metų. Jeigu glaukoma sirgo artimi giminaičiai, reguliari akių patikra būtina nuo 30 metų. Glaukoma gali sirgti ir tie, kurių regėjimas yra puikus, dėl to akis būtina tikrintis profilaktiškai, net jei nejaučiama jokių regėjimo sutrikimų.  

Glaukomos diagnostikos ir gydymo naujovės 

Nustatant ir gydant glaukomą būtina tiksli diagnostika. Kauno Dainavos poliklinikoje pradėjo veiktioptinis koherentinis tomografas, kuris padeda ankstyvoje stadijoje nustatyti sudėtingas akies ligas, tokias kaip glaukoma ar geltonosios dėmės degeneracija. Šiandien optinis koherentinis tomografas yra daugiausia informacijos suteikianti priemonė oftalmologijos srityje.Dainavos poliklinikoje optiniu koherentiniu tomografu atliekamas tyrimas yra greitas ir nekontaktinis, nesukeliantis jokio diskomforto pacientui, nes nėra naudojami jokie medikamentai ar invazijos į akies vidų. Minėtu aparatu galima matuoti audinių struktūras net iki 10 mikronų. Todėl tai yra vienas tiksliausių tyrimų, kuriuos galima atlikti gyvoje akyje.

 Optinis koherentinis tomografas, esantis Dainavos poliklinikoje, yra naudojamas tinklainės struktūrų pakitimams įvertinti, išmatuoti tinklainės storį, nervinių skaidulų storį bei įvertinti regos nervo parametrus, kurie yra itin svarbūs diagnozuojant glaukomą.Aparatas ne tik leidžia nustatyti glaukomai būdingus pakitimus gerokai anksčiau, bet ir sekti ligos eigą, tokiu būdu gydytojui yra lengviau analizuoti skirtų medikamentų efektyvumą. Nors glaukomos negalima visiškai išgydyti, tačiau diagnozavus šią ligą laiku ir laikantis paskirto gydymo režimo, galima sustabdyti ligos progresą ir išsaugoti regėjimą.

Kad išvengtumėte nemalonių ir negrįžtamų glaukomos padarinių, būtina profilaktiškai lankytis pas akių gydytojus ir atlikti regėjimo tyrimus. Dainavos poliklinikoje optiniu koherentiniu tomografu atliekami kokybiški ir tikslūs tyrimai nesukelia jokio diskomforto pacientui, yra atliekami greitai ir profesionaliai.

Atgal