VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

VISUOMENĖ, AKTUALIJOS

09.29. Nacionalinė žemės tarnyba parengė naujus ortofotografinius žemėlapius

Nacionalinė žemės tarnyba parengė ir vartotojams per Lietuvos erdvinės informacijos portalą www.geoportal.lt pradėjo teikti supaprastintus ortofotografinius žemėlapius (S_ORT10LT).

Supaprastinti ortofotografiniai žemėlapiai

Supaprastinti ortofotografiniai žemėlapiai – ortofotografinis gaminys, sudaromas naudojant aerofotografines nuotraukas, kurios naudojamos ir sudarant įprastus (standartinius) ortofotografinius žemėlapius ORT10LT, tačiau pirmenybė teikiama kuo spartesniam žemėlapių sudarymui, o ne tikslumui. Gamybos technologija maksimaliai automatizuota ir supaprastinta, nepažeidžiant ortofotografinių žemėlapių gamybos technologinės sekos. Toks procesas užtikrina itin spartų žemėlapių sudarymo procesą – žemėlapiai, dengiantys apie 1/3 dalį LR teritorijos, gali būti sudaryti vos per 2–6 savaites nuo aerofotografavimo užbaigimo. Sudarant supaprastintus ortofotografinius žemėlapius išlieka geometrinių netikslumų, ypač vietose, kur reljefas smarkiai kinta (ties tiltais, viadukais ir pan.). Tokie iškraipymai nėra šalinami, nes tai gali būti atliekama tik rankiniu būdu, o tai ištęsia gamybos procesą. Be to, minėti netikslumai yra lokalios reikšmės, t. y. neturi įtakos bendram žemėlapių tikslumui.

2020 metais sudarytų S_ORT10LT parametrai:

1. Rezoliucija – pikselio dydis vietovėje, atitinka – 0,25 metro.

2. Spalvų diapazonas 4 RGB NIR kanalų, spalvų gylis – 8 bitai.

3. Sudaryti trimis formatais (TIFF (nesuspaustu), MrSID (suspaudimo parametras 20) ir JPEG2000 (suspaudimo parametras 1:10)).

2020 metais sudarytų S_ORT10LT tikslumas buvo vertinamas patikrinus 10 proc. lapų, o gauti rezultatai rodo, kad tikslumas yra geresnis nei 1,22 metro:

1. Vidutinė kvadratinė paklaida (RMSE) sudaro 0,192 metro.

2. Didžiausia nustatyta vieno lapo RMSE paklaida 0,420 metro.

 

Atgal