VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

VISUOMENĖ, AKTUALIJOS

09.25. Rudens keistenybės

Česlovas Iškauskas

 

Pasaulis pilnas keistenybių. Jų begalė gamtoje, politikoje ir ekonomikoje. Negali atsistebėti šiųmečiu baravykų ir kitų miško bei daržo gėrybių derliumi, partijų ir politikų reitingų svyravimais, neįtikėtinu mūsų ekonomikos stabilumu COVID-19 akivaizdoje.

Gamta. Tačiau mes jos nevertinkime. Patys esame jos dalis, tad vargu ar suprasime, kokią įtaką grybienai daro klimato kaita arba netikėtai užplūdusi šiluma. Tiesiog ja džiaukimės ir ją gerbkime.

Esame gamtos dalis

Politika. Šeštadienį mus pasiekė žinia, kad per parą pasiektas didžiausias nuo balandžio užsikrėtimų koronavirusu atvejų skaičius – 99 ir trys žmonės mirė. Bet, nepaisydamas tolygaus užkrato plitimo, ministras Aurelijus Veryga ne tik negalvoja apie griežtesnius apribojimus, bet netgi atleidžia vadeles. Antai, kavinių ir barų viduje jau galėsime nedėvėti kaukių. Ją tereikės užsidėti, na, kokią sekundę dvi, kai žengsi per šios įstaigos slenkstį. Keista ar ne?

Numanote tokio elgesio priežastį? Taip, jau visai netrukus, po keliolikos dienų, vyks pirmasis Seimo rinkimų turas. Valdantieji toliau nuolaidžiauja verslui ir tai visuomenės daliai, kuriai labai maga lankytis naktiniuose baruose ar įvairiuose vakarėliuose. O jeigu verslininkai remia atskirų partijų ir politikų rinkimų kampanijas, tai – patys suprantate…

Prigąsdintas nuožmios kritikos dėl greitųjų koronaviruso testų įsigijimo A. Veryga įsivėlė į mūšį su Prezidentūra, pasiūlydamas sušaukti Valstybės gynimo tarybą dėl COVID-19 vakcinos įsigijimo. Gitano Nausėdos patarėjas piktai atšovė, kad tai nėra nacionalinio saugumo klausimas ir VGT jo nenagrinės, gi ministras, esą, vengia atsakomybės. Premjeras Saulius Skvernelis neatlyžo ir palaikė ministrą. Jis teigė, kad kova su pandemija yra tapusi valstybės saugumo klausimu, ir jį padėti narplioti gali VGT. Juo labiau, kad ši taryba nerodo didelio aktyvumo ir kitais – jau jos kompetencijai priskiriamais – reikalais, pavyzdžiui, dėl didžiulio Rusijos ir Baltarusijos karinio aktyvumo prie Lietuvos sienų.

Kavinių ir barų viduje galėsime nedėvėti kaukių

Kavinėse apie griežtesnius ribojimus negalvojama

Ši keista trintis tarp valstybės institucijų ir politikų lėmė pasitikėjimo sveikatos apsauga mažėjimą ir A. Verygos reitingų kritimą. Šeštadienį laikraščio „Lietuvos rytas“ paskelbta bendrovės „Vilmorus“ atlikta apklausa rodo, kad sveikatos apsauga jau trečią mėnesį nepasitiki vis daugiau žmonių, o, nepaisant nuolat pešiojamų valdančiųjų ir jų deleguoto ministro, „valstiečiai“ 0,2 proc. pralenkė konservatorius. Gi Prezidento G. Nausėdos populiarumas per šį mėnesį pakilo apie 3 proc., o A. Verygos krito beveik 8 proc., nors ministras visaip stengėsi įtikti savo kritikams ir nustumti karantino Nr. 2 šmėklą.

Ekonomika. Nors buvo šaukiama apie Lietuvos ekonomikos nuosmukį pandemijos akivaizdoje, jos padariniai ne tokie jau baisūs. Štai bankas „Luminor“ pagerino šių metų ekonomikos prognozes ir teigė, jog 2020 metais Lietuvos ekonomika turėtų augti 0,2 procento. Kovą bankas prognozavo, jog Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet smuks 2,5 procento. Pasak ekonomisto Žygimanto Maurico, priešingai nei per 2009-ųjų metų krizę, Lietuva bus viena mažiausiai nukentėsiančių nuo krizės šalių ir žymiai sumažins atotrūkį nuo Vakarų Europos.

Virusas nepadarė didelės žalos dirbusioms įmonėms ir naujų steigimuisi. Antai, per vasarą lietuviai įkūrė 3650 įmonių, arba vidutiniškai po 280 per savaitę, ir tai yra 20 proc. daugiau nei pernai vasarą, kai buvo įkurtos 3042 įmonės arba vidutiniškai 234 įmonės per savaitę. Bankrutuojančių, likviduojamų ar reorganizuojamų įmonių skaičiai tuo tarpu neauga ir išlaiko metų vidurkį.

Tad ko vertos žymių ekonomistų ir bankų prognozės, kai jie pavasarį kone laidojo viruso apimtą Lietuvos ekonomiką? Lieka nuščiuvęs ir šalies Prezidentas, kuris mėgsta pasigirti esąs daugiau ekonomistas negu politikas.

Prie visų keistenybių pridėkime ir keistą mūsų kaimyno Aliaksandro Lukašenkos elgesį, kai kurių ministrų ir ekspertų vadinamą medicininiu terminu – neadekvačiu (lot. adaequatus — prilygintas, prilygęs, t.y. neatitinkantis, netinkamas, netolygus). Pastarasis jo pareiškimas apie sienų į Vakarus uždarymą, jau nekalbant apie kitus grasinimus (pavyzdžiui, su Rusijos pajėgų pagalba užkirsti kelią Gardino srities atplėšimui), negali būti vertintinas kitaip kaip liguistos diktatoriaus elgsenos simptomai.

O vis dėl su keistais reiškiniais ir keistomis asmenybėmis turime elgtis atsargiai.

 

Atgal