VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Švietimas ir mokslas

11 23. Pasaulio kosmoso technologijų lyderiai vėl rinksis Vilniuje

Mykolas Kasparaitis

Kosmines technologijas kuriantys mokslininkai, čia investuojantys verslininkai, didžiųjų kosmoso valstybių programų ir korporacijų vadovai lapkričio 28-29 dienomis vėl rinksis Vilniuje į tarptautinę kosmoso konferenciją „SEMWO 2012".
Jau trečią rudenį pasidalyti pasaulinėmis kosmoso pramonės ir mokslo naujienomis, tendencijomis ir planais į Vilnių susirinks kosmoso srities specialistai iš didžiausių kosmines programas vykdančių valstybių: JAV, Europos Sąjungos šalių, Japonijos, Rusijos, Kinijos.
Pasak konferenciją organizuojančios Lietuvos kosmoso asociacijos direktoriaus Vidmanto Tomkaus, šio renginio idėja prieš trejus metus gimė siekiant įtraukti Lietuvą į pirmaujančių kosmoso technologijų kūrimą. Anksčiau šios srities paraštėse buvusi Lietuva šiandien jau galėtų ir sugebėtų sumaniai išnaudoti globalią pasaulio ekonomiką.
„Prieš porą metų iškėlėme sau ambiciją, kad Vilnius gali tapti savotišku kosmoso Davosu. Tai, kad šiemet Vilnius sutraukia kosmoso lyderius ir didžiuosius mąstytojus jau trečią kartą, rodo, kad ambicija nėra iš piršto laužta. Lietuvos sostinė pamažu įrodo turinti pakankamai intelektualinio, verslo, infrastruktūrinio ir kultūrinio potencialo, kad taptų atviro bendravimo ir idėjų mainų vieta", - sako V. Tomkus.
Pirmuosius pasiekimus konferencijoje pristatys ir pirmąjį lietuvišką palydovą kuriančios komandos atstovai Vytenis Buzas ir Laurynas Mačiulis.
Specialus dėmesys konferencijoje bus skiriamas kosmoso technologijų komerciniam pritaikymui, kuriant nuotolinio valdymo judančius aparatus - robotus, naudojamus ne tik kosmose, bet ir energetikos, urbanistikos, aplinkosaugos ar žemės ūkio srityse. Vienas tokių pavyzdžių - jau ir Lietuvoje naudojami nuotoliniu būdu valdomi skraidantys aparatai, iš kurių padarytų nuotraukų kuriami 3D žemėlapiai, atliekama elektros perdavimo linijų priežiūra, nustatomi šiluminių tinklų nuotėkiai, padedama žemdirbiams ir miškininkams planuoti savo veiklą.
Antrąją konferencijos dieną dalyvių laukia itin turininga programa: nuo marsaeigio „Curiosity" rezultatų pristatymo iki lietuviškų Rusijos kosmonauto Aleksejaus Jelisejevo biografijos faktų. Lietuvių kilmės kosmonautas, nešiojęs Kuraičio pavardę, yra vadovavęs 30-čiai pilotuojamų kosminių skrydžių ir apdovanotas tuometės Sovietų Sąjungos didvyrio medaliais. Konferencijoje jis dalysis savo atsiminimais. Viešnagės Lietuvoje metu bus pristatyta jo prisiminimų knyga „Gyvenimas - lašas jūroje" lietuvių kalba.
„Būtina keisti visuomenėje nusistovėjusius stereotipus, kad kosmoso technologijos - tolima, neperkandama ir labai specifiška veikla. Iš tiesų tai, kas šiandien kuriama skrydžiams į kosmosą, rytoj gali būti naudojama buityje ar gamyboje. Dėl šios priežasties į konferenciją norime pritraukti kuo daugiau žmonių. Nemokamame renginyje laukiami ir verslininkai, norintys sužinoti apie galimybes investuoti į naujų technologijų vystymą ar pasinaudoti jau išvystytomis paslaugomis, ir tuo užsiimantys mokslininkai, ir tiesiog smalsuoliai", - sako V. Tomkus.
Konferenciją „SEMWO 2012" organizuoja Lietuvos kosmoso asociacija, bendradarbiaudama su Kosmoso mokslo ir technologijų institutu. Konferencijos globėjai - Susisiekimo ir Ūkio ministerijos.

Atgal