Politika, aktualijos
11.23. Seimo spektaklis prasideda
Česlovas Iškauskas
Vargšui savaitės įvykių apžvalgininkui atėjo sunkus metas: jeigu rašysi, kas dedasi kokiame nors Kalnų Karabache, skaitytojas tavęs nesupras; imsi komentuoti COVID-19 plitimą Lietuvoje, jis tik suniurnės „Dar, mat, vienas gąsdintojas atsirado.“ Tad nori nenori, komentatorius priverstas lipti ant to paties grėblio, kurį po kojomis pakišo ne kas kitas, o Ramūnas Karbauskis.
Seimą apėmė gilus liūdesys: iš jo traukiasi „valstiečių“ ir žaliųjų patronas. VRK jis jau išsiuntė atsistatydinimo pareiškimą, ir antradienį komisija svarstys, ar jį tenkinti. Posėdyje turės dalyvauti pats opozicijos lyderis. Galbūt. Yra viena sąlyga: jeigu valdantieji Viktorijos Čmilytės-Nielsen asmenyje ateis ir jam atsiprašydami nusilenks, tada politikas gal ir atsiims savo pareiškimą. Tiesa, Seimo vadovė izoliuojasi, tačiau R. Karbauskis sako priimsiantis ir kitą daugumos atstovą.
Ar jis suspės rasti dingstį pasilikti Seime iki VRK posėdžio? Sunku tvirtinti rašant šias eilutes, tačiau 99 proc. abejotina, kad konservatoriai su abiem liberalais jam ateis nusilenkti. Nesugadinsi gi žmogui šventės, ironizuoja apžvalgininkas Romas Sadauskas – Kvietkevičius.
Juokas juokais, bet šio politiko narcizišką elgesį palaiko daug ne tik jo frakcijos ar opozicijos veikėjų, bet ir daugelis, kaip teigia pats politikas, iš 300 tūkstančių jį išrinkusių. Štai jų R. Karbauskis negalįs pavesti. Kodėl? Todėl kad valdančioji dauguma jam „kaip šuniui pamėtėjo kaulą“, tai teikdama į Seimo vicepirmininkus ir valdybos narius partietės Aušrinės Norkienės kandidatūrą, tai ją naikindama. Kai vis dėl to Seimas nubalsavo prieš ją, frakcijos lyderis užtraukė: aha, viskas buvo iš anksto surežisuota.
Nors V. Čmilytė-Nielsen dabar siūlo kitą planą „valstiečių“ frakcijai, kad ji turėtų savo atstovus parlamento vadovybėje, R. Karbauskis tvirtina: jis nesitrauks atgal. Kol kas nesigirdi jokių komentarų iš jo ištikimų palydovų, žinoma, išskyrus Agnę Širinskienę ar laikinąjį premjerą Saulių Skvernelį. Jie mūru stoja už savo vadą. Pasikeitė ir Aurelijaus Verygos retorika. Dabar jis apie koronaviruso plitimą jau kalba abejingu balsu ir pikdžiugiškai tvirtina, jog dabar valdantieji tai jau turės darbelio. Paskui paskui savo viršininką siūlo: Seimą reikia uždaryti dviem savaitėms, nes jis tapo didžiausiu viruso židiniu Lietuvoje, kurį esą įžiebė liberalai.
Taip, R. Karbauskis nemoka pralaimėti. Atsidurti opozicijoje jam buvo smūgis žemiau juostos, tad nuo pat rinkimų jis rezgė atsitraukimo planą. Jis vis tiek būtų radęs progą tai padaryti. Jam būdingas Napoleono kompleksas (Londono „The Independent“ rašo, kad jį turi neaukšto ūgio vyrai, kurie būna agresyvesni, negu aukštaūgiai, turi diktatoriškų bruožų, jautrūs pažeminimui. Tokie buvę 158 cm ūgio Napoleonas, 163 cm Stalinas, 165 cm Gebelsas, 163 cm Frankas. Jų galima rasti ir Lietuvos istorijoje).
Politikas tikina, kad „valstiečių“ našlaičiais nepaliks. Frakcijai jis vadovausiąs iš išorės. Kaip tai atrodys, tik spėliojama. Frakcijos vadovės vietą jis patiki tai pačiai Seimo narei – nuo 2016 m., Tauragėje dirbusiai pedagogei pagal išsilavinimą A. Norkienei. Žinoma, kaip žmonės sako, gera vieta tuščia nebūna. Jeigu naujoji frakcijos vadovė vadovausis ne emocijomis, įtarinėjimais ir nuoskaudomis, opozicija galės tapti vienu metu ir valdančiųjų kritikė, ir jų partnerė. Praeis ketveri metai, ir R. Karbauskis sugrįš – surimtėjęs, įgijęs politinės kultūros ir atsikratęs vaikiškų „smėlio dėžės“ kompleksiukų.
Kita vertus, valdančioji trijulė irgi elgiasi arogantiškai. Jie jaučia savo jėgą – vis dėl to turi 74 balsų parlamentinę daugumą. Bet pavojai slypi visur. Nemažai erzelynės kils svarstant kandidatūras į ministrų postus. Prezidentui labiausiai gali užkliūti Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio ir Teisingumo ministre įvardijamos „laisvietės“ Evelinos Dobrovolskos kandidatūros.
Jau dabar kyla rietenos dėl Seimo vicepirmininkų, komitetų bei komisijų vadovų. Kai kas tvirtina, kad valdančioji koalicija pateks į bėdą, kai Seime vyks balsavimas svarbiais klausimais. Juk iš Liberalų sąjūdžio frakcijos pasitraukia Kęstutis Glaveckas, o net 11 Seimo narių siūloma į ministrų postus, o jie ne visada suskubs spaudyti mygtukus parlamente.
Ant Seimo scenos stebime pirmąją tragikomiško spektaklio veiksmą. Kiek jų dar bus ateityje?
Atgal