VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

NAUJIENOS

2024.04.10.Prezidentas: turime susitelkti ir atkurti Ukrainos transporto bei komunikacijų sektorių

 

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį Trakuose pasveikino Tarptautinio transporto forumo (ITF), kuriam šiuo metu pirmininkauja Lietuva, aukšto lygio susitikimo dėl paramos Ukrainai dalyvius.

„Visus mus vienija svarbi misija – atkurti Ukrainos transporto ir komunikacijų sektorių. Ši kelionė dar tik prasidėjo. Ukrainai prireiks nemažai laiko išgyti. Tačiau mes privalome judėti kiek įmanoma greičiau, nelaukdami karo pabaigos“, – sakė Prezidentas.

Šalies vadovas padėkojo Užutrakio dvare (Trakai) vykstančio aukšto lygio susitikimo dalyviams – už transportą atsakingiems ministrams ir užsienio šalių delegatams iš daugiau nei 20 šalių, taip pat ITF, Europos Komisijos, Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko bei kitų tarptautinių organizacijų atstovams – už Ukrainai nepaprastai svarbiu metu rodomą dėmesį ir paramą.

Prezidentas atkreipė dėmesį, kad Rusijos agresijos karas Ukrainos transporto infrastruktūrai jau atnešė daugiau nei 40 mlrd. eurų vertės žalos. Itin didelių netekčių patyrė Ukrainos laivininkystės sektorius, šalies jūrų uostai, aviacijos ir oro navigacijos infrastruktūra, geležinkelių ir sausumos kelių jungtys.

Pasak šalies vadovo, tarptautinis bendradarbiavimas leido Ukrainai karo metu išlaikyti kritiškai svarbius pajėgumus transporto srityje. Tarptautinės bendruomenės pastangos privertė Rusiją nutraukti Ukrainos uostų blokadą, tai leido atnaujinti ukrainietiškų grūdų ir kitos žemės ūkio produkcijos eksportą, o solidarumo linijos su Europos Sąjungos šalimis padėjo užtikrinti pačios Ukrainos aprūpinimą maistu. Lietuva taip pat prisidėjo kurdama koridorių Ukrainos grūdams eksportuoti per Klaipėdos uostą.

„Esu dėkingas visoms ITF šalims, kurios dalyvauja įvairiose platformose, kad padėtų Ukrainai patenkinti būtiniausius poreikius. Tačiau Ukrainai taip pat reikalingi ilgalaikiai, transformuojantys projektai. Jai reikia pagalbos atstatyti geriau, sukurti atsparesnę ir ateities iššūkiams pritaikytą infrastruktūrą bei paslaugas“, – sakė šalies vadovas.

Prezidentas pasveikino visas ITF šalis, taip pat verslo ir finansų institucijas, kurios jungiasi prie Lietuvos, Švedijos, Kanados ir Ukrainos 2023 m. pabaigoje inicijuotos bendradarbiavimo ir paramos Ukrainai platformos „CIG4U“, leidžiančios keistis aktualia informacija apie neatidėliotinus Ukrainos transporto sistemos poreikius bei prisidėti prie ilgalaikių šalies transporto jungčių atkūrimo projektų.

Šalies vadovas pabrėžė, kad Vilniuje ketvirtadienį prasidėsiančio Trijų jūrų iniciatyvos (3SI) viršūnių susitikimo ir verslo forumo dalyviai taip pat daug dėmesio skirs tiek Ukrainos atstatymui, tiek ir transporto infrastruktūros plėtrai visame regione.

Trijų jūrų iniciatyva jungia trylika tarp Baltijos, Juodosios ir Adrijos jūrų esančių ES valstybių narių: Austriją, Bulgariją, Kroatiją, Čekiją, Estiją, Vengriją, Latviją, Lietuvą, Lenkiją, Rumuniją, Slovakiją, Slovėniją ir Graikiją. Iniciatyvos strateginės partnerės – JAV, Vokietija ir Europos Komisija. Planuojama, kad Lietuvoje vyksiančio 3SI aukščiausiojo lygio susitikimo metu prie iniciatyvos prisijungs nauja strateginė partnerė – Japonija.

 

Prezidento komunikacijos grupė

Atgal