VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Kultūra

07 24. Panemunės pilyje nuskambėjo "Pilies aidas"

Beatričė Čižaitė
Šalia Nemuno esančioje Panemunės pilyje surengtame festivalyje "Pilies aidas" vyko įvairūs meniniai užsiėmimai, kultūros renginiai ir koncertai, kurie tris dienas tęsėsi iki vidurnakčio.
Festivalio žiūrovai pagal savo skonį ir pomėgius galėjo rinktis iš plačios festivalio programos - neseniai susikūrusių jaunimo muzikos ir jau gerai žinomų grupių "Antis", "Rasabasa", "Atika" ir "Thundertale" koncertus, pilies menėje rengtas akademines valandas, kuriose žinomi žmonės su žiūrovais dalinosi savo profesine patirtimi.
Šiais metais akademines valandas pradėjo kompozitorius Kęstutis Vasiliauskas su dukra Marija, "akademikais" taip pat dirbo "Keistuolių teatre" kuriantys aktoriai ir dainuojamosios poezijos atlikėjai Andrius Kaniava, Aidas Giniotis, perkusininkas-multiinstrumentalistas Tomas Dobrovolskis.
Dalis festivalio užsiėmimų buvo skirta saviraiškai, naujų talentų paieškai. Norintieji galėjo dalyvauti moderniose istorinėse metamorfozėse, mokytis kūrybinėse dirbtuvėse, išbandyti žaidimus.
Tiems, kurie nenorėjo aktyvios veiklos, festivalio organizatoriai siūlė knygų, keramikos ir fotografijos darbų pristatymus, teatrines improvizacijas.
Jurbarko kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro grupė "Vaivorykštė" kvietė publiką pasižiūrėti tautiniais motyvais ir humoro bei romantiškomis situacijomis sudėliotą vaidinimą apie didelę meilę.
Šiemet Vilniaus dailės akademija į festivalį delegavo būrį savo studentų. Vilniaus fakulteto Fotografijos ir video meno katedros studentų darbus pristatė docentas Audrius Mickevičius. Pilies kieme žiedė ir lipdė Kauno fakulteto keramikai. Pilies menėse buvo eksponuojami Kauno fakulteto studentų tapybos darbai. Telšių fakultetui atstovavo ir savo amatą bei menus demonstravo Metalo plastikos katedros studentai. Telšiškiai atvežė kalvystės ir juvelyrikos ekspoziciją.
Pasak festivalio iniciatoriaus Sauliaus Lapėno, kai pamatai kūrybos džiaugsmą patiriančius žmones, pajunti, kad festivalio misija žadinti kūrybingumą buvo pasiekta. Tai kartu ir didžiausios vertės atlygis, kai matai įdėtų pastangų prasmę. Tai būtų buvę neįmanoma be bendraminčių pagalbos - Gintaro Zarecko, Dauros Giedraitienės, Dariaus Kalinausko, Vlado Vainauskio. Reikšminga buvo ir Jurbarko rajono savivaldybės, Vilniaus dailės akademijos ir Kultūros fondo parama.
Festivalio iniciatorius S. Lapėnas tiki, kad poreikis tokiam festivaliui akivaizdus ir visi prisidėję prie šio festivalio surengimo mato ilgalaikę perspektyvą. Jurbarko rajono savivaldybė suinteresuota turistų skaičiaus didinimu, Vilniaus dailės akademija suinteresuota su tokių renginių pagalba viešinti savo akademinio jaunimo pasiekimus ir kaupti pajamas Panemunės pilies infrastruktūros išlaikymui.
"Tikimės iki šių metų pabaigos įvyks pilies operatoriaus konkursas ir bus su kuo spręsti jau penktojo menų festivalio "Pilies aidas" surengimo detales.
Festivalis "Pilies aidas" pradėtas rengti 2007 metais. Festivalio centras - Vilniaus akademijai priklausanti rekonstruota Panemunės pilis.
Vengrų kilmės dvarininko Jonušo Eperješo 1604 m. pastatyta pilis yra renesansinės rezidencinės pilies pavyzdys. Tai ne gynybai skirta tvirtovė, o tipiška XVII a. didiko pilis su gynybiniais įrengimais, gyvenamaisiais ir ūkiniais pastatais. Manoma, kad pilį statė architektas Petras Nonhartas, rekonstravęs ir Vilniaus žemutinę pilį.

Atgal