Kultūra, menas
2024.04.15. Sparčiai artėja jubiliejinė Dainų šventė: tirpstantys bilietai ir pasaulio susidomėjimas
Sparčiai artėja jubiliejų mininti, prieš šimtą metų pirmą kartą suskambėjusi Lietuvos dainų šventė. Pirmadienį Vingio parke vykusioje spaudos konferencijoje renginio kūrėjai bei kultūros sektoriaus atstovai dalijosi svarbiausiais programos akcentais, džiaugėsi rekordiniu dalyvių skaičiumi bei pranešė netikėtą žinią – iki šventės likus kiek daugiau nei dviem mėnesiams, jau išparduoti beveik visi renginių bilietai.
„Kad giria žaliuotų“ – tokiais žodžiais šiais metais pasitiks Lietuvos dainų šventės organizatoriai. Birželio 29 – liepos 6 d. Vilniuje ir Kaune žiūrovai galės stebėti net 14 renginių programą, kurioje pasirodys 37 tūkstančiai dalyvių.
Pasak LR kultūros ministro Simono Kairio, Dainų šventė yra tęstinis renginys, neturintis konkrečios pradžios ir pabaigos. „Tai kelerių metų augimas, tradicija, kuri, žiūrint į įspūdingą dalyvių skaičių, yra reikalinga. Jau šiandien atėjus į Vingio parką užlieja emocijos, galime tik įsivaizduoti taikos, vienybės jausmą, kurį sukursime savo dainomis. Šiuo metu sprendžiami įvairūs praktiniai ir ūkiniai dalykai, tačiau apie tai siūlau negalvoti, o jau dabar pasinerti į šventės laukimą“, – kvietė ministras.
Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas neabejoja, kad Dainų šventė taps reikšmingiausiu šių metų renginiu Vilniaus miesto gyvenime. „Atšventę 700 metų Vilniaus jubiliejų, Dainų šventę matome kaip puikų užbaigimo akcentą. Vilniaus mieste renginių metu planuojama priimti keliasdešimt tūkstančių šventės dalyvių, kurie daugiausia bus apgyvendinami švietimo įstaigose, jiems bus suteikiama galimybė nemokamai naudotis viešuoju miesto transportu“, – teigė V. Benkunskas.
Šiais metais prie šventės aktyviai jungiasi ir pasaulio lietuvių bendruomenė, įgyvendinamos naujos iniciatyvos. „Šventėje sulauksime per 2000 dalyvių iš 21 užsienio šalies. Todėl galiu drąsiai sakyti, kad Dainų šventė rašo ne tik šlovingą savo, bet ir visos valstybės istoriją. Matydami belaukiančius, besiruošiančius žmones, jaučiame didelę atsakomybę, emocinį pakilimą. Smagu, kad atsiranda ir nauji reiškiniai, pavyzdžiui, net 800 dalyvių šiais metais subursiantis Jungtinis Lietuvos vaikų choras“, – pasakojo Dainų šventės direktorius Saulius Liausa.
Birželio 29 d. Dainų šventę tradiciškai atidarys Dainų diena Kauno dainų slėnyje. Kaune laukiama apie 4000 dalyvių, prie kurių prisijungs dalyviai iš Latvijos bei Estijos. „Ko gero, vienas svarbiausių šių metų akcentų – naujai rekonstruotas Dainų slėnis, pritaikytas ne tik šiai šventei, bet ir ateityje vyksiantiems renginiams“, – pastebėjo renginio Kaune režisierė Viktorija Streiča.
Vienas spalvingiausių Dainų šventės renginių – liepos 2 d. vyksianti Folkloro diena, supažindinsianti žiūrovus su Lietuvos etniniais regionais. „Folkloro dieną žmonės atvažiuoja su savo tapatybėmis, savitumais, tradicijų įvairove. Tądien ne tik dainuojame bei šokame, bet ir bandome atskleisti savo kultūrą. Atsispiriame nuo to, kad visi esame Lietuvos dalis, mintimis nukeliaujame iki mažiausio kaimelio ar gatvelės, kiekvienos upės ir medžio. Galima drąsiai šį renginį vadinti moderniu – gerbti aplinką, gyvybę, rūpintis ekologija ir viso pasaulio gerove aktualu šiandien ir visados“, – teigė Folkloro dienos kūrybinės grupės vadovė Vida Šatkauskienė.
Šventės komunikacijos koordinatorė Ieva Krivickaitė pabrėžė, kad šiais metais itin jaučiamas viso pasaulio susidomėjimas bei partnerių įsitraukimas: „Dainų šventė atitinka dabartinę Lietuvos komunikacijos idėją – kurti kartu. Šventės organizavimo procesas vyksta kartu su daugybe institucijų ir organizacijų Lietuvoje ir visame pasaulyje. Turizmo agentūrų duomenimis, į Dainų šventę atkeliaus švente besidomintys turistai ne tik iš kaimyninių, bet ir iš įvairių pasaulio šalių, tarp jų net iš Japonijos“.
Renginio moderatorė Beata Nicholson sakė šio ypatingo renginio visada laukianti labiau negu Kalėdų.
Birželio 29 d. Dainų šventę atidarys jubiliejinė Dainų diena Kauno dainų slėnyje, birželio 30 d. veiksmas kelsis į Vilnių – čia vyks Pasaulio lietuvių ir Lietuvos tautinių bendrijų diena bei Šimtmečio vakaras. Liepos 1 d. atidaromas Vaikų tradicinių amatų miestelis ir Liaudies meno paroda. Liepos 2 d. vyks Kanklių koncertas bei Folkloro diena, liepos 3 d. – Teatro diena bei Ansamblių vakaras, liepos 4 d. – vokalinių ansamblių bei pučiamųjų instrumentų orkestrų koncertai, o liepos 5-ąją lauks Šokių diena. Šventės programą vainikuos liepos 6 d. iš Vilniaus Katedros aikštės į Vingio parką pajudėsianti šventės dalyvių eisena ir Dainų diena „Kad giria žaliuotų“.
Atgal