VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Kultūra, menas

09.18. Malaišiuose – skambi Vaižgantinių šventė

Vytautas Žeimantas

Gražią šeštadienio dieną lietuvių literatūros klasiko, tautos švietėjo, kanauninko Juozo Tumo-Vaižganto gimtajame Malaišių kaime vėl vyko tradicinis respublikinis renginys, pavadintas skambiu žodžiu – „Vaižgantinės“.

Būrelis žurnalistų Svėdasuose prie paminklo J.T. Vaižgantui 

Svėdasų kapinėse prie rašytojo Juozo Tumo-Vaižganto tėvų kapo

Šeimyniškėlių piliakalnio ekspozicijos vadovė supažindina su piliakalnio istorija

Piliakalnio apžvalgos bokštas

Į Malaišius suvažiavo svečiai iš Vilniaus ir Kauno, Utenos ir Anykščių, Kavarsko ir Svėdasų...  Lietuvos žurnalistų sąjungos dėka į šventę turėjo progos atvykti ir nemažas vilniečių žurnalistų būrys. 

Buvo puiki proga pasinerti į prisiminimus ir apmąstymus prie Vaižganto paminklo, prie skulptūrų rašytojo kūrybos motyvais, susipažinti su senuoju Malaišių kaimu.

Šventė, rudenėjančiai saulutei nepagailėjus šilumos, prasidėjo tradiciškai, iš pradžių pagerbti nusipelnę meno ir kultūros žmonės. Šiemet 19-oji respublikinė literatūrinė Vaižganto premija buvo įteikta poetui, filosofui, Vytauto Didžiojo universiteto Filosofijos katedros vedėjui, filosofijos mokslų daktarui, doc. Liutaurui Degėsiui. Laureatą pristatė ir jam premiją įteikė Lietuvos žurnalistų sąjungos valdybos ir Vaižganto konkurso vertinimo komisijos narys Gerimantas Statinis. O svėdasiškiai laureatą padabino ąžuolo lapų vainiku.

19-osios Vaižganto premijos laureatas Liutauras Degėsys

Vaižganto premijos įteikimas Malaišiuose

Nuotraukos iš anksčiau vykusių renginių Malaišiuose

Malaišių kaimo nykstančios trobelės. Loretos Nikolenkienės  ir Reginos Jakučiūnaitės nuotraukos

Kasmetinę Vaižganto premiją 2002 metais, minėdamos Lietuvių rašytojų ir žurnalistų sąjungos 80-metį, įsteigė Lietuvos žurnalistų sąjunga, Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija ir Lietuvos rašytojų sąjunga. Premija skiriama lietuvių rašytojui arba žurnalistui už sėkmingą literatūros ir žurnalistikos (dokumentinės prozos arba literatūrinės publicistikos) dermę, vertinant praėjusių dviejų kalendorinių metų kūrybą.

Šių metų Vaižganto premija L. Degėsiui paskirta už novatorišką literatūrinio meistriškumo ir aktyvaus pilietiškumo dermę publicistikoje ir eseistikoje.

"Esame jau 30 metų laisva ir demokratiška šalis, veržiamės iš tradicinės tapatybės, tačiau vis pamirštame, kad laisvė ateina kartu su atsakomybe. Liutaurą Degėsį galima įvardinti prigimties metraštininku, kaip buvo vertinama ir Vaižganto kūryba. Liutauras dalijasi kasdienėmis paskatomis kurti save ir savąjį gyvenimą, skatindamas atsakyti į prasminius klausimus, kviesdamas sąmoningai kelti vienokius ar kitokius reikalavimus sau, siekiant gyvenimo kelyje neišduoti vertybių," – sako Vaižganto premijos vertinimo komisijos pirmininkas Jonas Staselis.

Po to buvo įteikti ir kiti apdovanojimai. Svėdasų seniūnas Saulius Rasalas mažąją Vaižganto premiją „Už nuopelnus Svėdasų kraštui“ įteikė mokslininkui Gvidui Kazlauskui.

Kunigo Aleksandro Papučkos vardo „Meilės ir gerumo“ premija jaunimui buvo skirta Svėdasų gimnazijos mokiniui Gvidui Eigeliui. Ją įteikė premijos mecenatas, Svėdasiškių draugijos „Alaušas“ garbės pirmininkas Algimantas Indriūnas.

Laureatus sveikino Seimo narys Antanas Baura, Anykščių rajono mero patarėja Donata Sabaliauskaitė, šventės siela anykštėnas žurnalistas Vytautas Bagdonas, garsus svėdasiškis, mokslininkas Juozas Lapienis, draugai ir kolegos.

Šiemet šventės dalyvius Vaižganto tėviškė pasitiko su naujais skulptūriniais akcentais. Jų autoriai – viešintiškis Pranas Petronis, Vladas Gaidys iš Šeimyniškėlių ir tautodailininkas Aleksandras Tarabilda.

Šventė praėjo sklandžiai ir nuotaikingai. Utenos plk. Prano Saladžiaus šaulių 9-osios rinktinės nariai visus vaišino karšta kareiviška koše ir arbata, o Anykščių kultūros centro kapela „Grieža“, vadovaujama Kęstučio Grigaliūno – nuotaikingomis melodijomis. Anykštėnų miškininkų paruoštas laužas ir čia surengtos fotografijų parodos irgi sulaukė gražaus dėmesio.

Šventę organizavo Svėdasų seniūnija, Anykščių kultūros centro Vaitkūnų skyrius, Asociacija Vaižgantiečių klubas „Pragiedrulys“ ir Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejus. Partneriai - Anykščių kultūros centras ir Asociacija Vaižganto krašto bendruomenė.

Atgal