VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Kriminalai, nelaimės

08 13. Lietuvos kariai pradėjo saugoti maisto siuntas į Somalį gabenantį laivą

Marijus Končius

Rytų Afrikos Džibučio valstybės sostinėje Džibutyje vykusios ceremonijos metu 16 Lietuvos karių iš Suomijos kariškių perėmė Pasaulio maisto programos laivo apsaugos misiją.
Misija yra Europos Sąjungos (ES) vadovaujamos kovos su piratavimu ir ginkluotais plėšimais jūroje operacijos "Atalanta" prie Somalio krantų dalis.
Iki gruodžio truksiančios misijos metu Lietuvos kariai nuo piratų išpuolių saugos iš Kenijos į Somalį maisto siuntas gabenantį Pasaulio maisto programos laivą.
"Lietuvos karių dalyvavimas Europos Sąjungos vadovaujamoje operacijoje liudija mūsų valstybės siekį ir įsipareigojimus kartu su partneriais prisidėti kuriant saugesnį ir stabilesnį pasaulį, o karių vykdomos užduotys padės tūkstančiams Somalio gyventojų gauti pasaulio bendruomenės tiekiamą paramą", - sakė karių į misiją išlydėti atvykęs ir ceremonijoje dalyvavęs laikinai kariuomenės vado pareigas einantis generolas majoras Almantas Leika.
Džibutyje gen. mjr. taip pat susitiko su Nyderlandų kariniame laive įsikūrusios operacijos "Atalanta" priešakinės vadavietės vadu flotilės admirolu Peteriu Viljamu Lenselinku (Peter William Lenselink) ir jau anksčiau tarnybą šioje vadavietėje pradėjusiu Lietuvos karinių jūrų pajėgų karininku, taip pat aplankė Džibutyje tarnaujančius du Lietuvos logistikos karius.
Iš viso dabar ES vadovaujamoje kovos su piratavimu operacijoje "Atalanta" dalyvauja 20 Lietuvos karių. 16 iš jų yra Pasaulio maisto programos laivo apsaugos grupės, suformuotos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono pagrindu, kariai. Dar du logistinę paramą užtikrinsiantys kariai jau dislokuoti Džibutyje.
Lietuvos karių kontingentui operacijoje "Atalanta" taip pat priklauso nuo šių metų liepos vidurio Nyderlandų vadovaujamame štabo laive tarnybą pradėjęs Lietuvos karininkas bei nuo 2011 metų operacinėje vadavietėje Jungtinėje Karalystėje, Nortvude, tarnaujantis Lietuvos karinių jūrų pajėgų štabo karininkas.
ES didžiausią savo karinę operaciją "Atalanta" pradėjo 2008 m. pabaigoje, reaguodama į itin išaugusį piratavimų skaičių prie Somalio krantų. Operacijoje dalyvaujantys karo laivai Adeno įlankoje ir Somalio vandenyse eskortuoja Pasaulio maisto programos laivus, gabenančius paramą Somalio gyventojams, atgraso ir sulaiko piratus, ginkluotus plėšikus operacijos rajone, vykdo žvejybos stebėseną. Šiuo metu operacijoje dalyvauja 23 ES ir trys ES nepriklausančios valstybės narės, skiriančios iki 2 tūkstančių karių.
Nuo šių metų pavasario Lietuvos kariniai instruktoriai taip pat dalyvauja ES mokymo misijoje Malyje (angl. EU Training Mission Mali), kur treniruoja Malio kariuomenės karius. ES vadovaujamos mokymo misijos Malyje tikslas - paruošti vietos pajėgas, kurios galėtų užtikrinti šalies teritorinį vientisumą ir atremti teroristinių grupuočių išpuolius šalies viduje.

Atgal