VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Kriminalai, nelaimės

02 21. Dr. A. Park: ekonominio nuosmukio metais prekyba žmonėmis ypač suveši

Odeta Kaminskaitė

Seksualinės vergovės ir išnaudojimo tikslais iš Lietuvos kasmet išvežama apie 1000 moterų ir mergaičių, kasdien jų prarandama bent po tris.

 Pasak tarptautinių santykių, užsienio ir lyginamosios politikos mokslininkės dr. Aušros Park, tai - tik mažas lašas cunamio bangoje, kuri šluoja nenuskaičiuojamą daugybę aukų kiekviename pasaulio kampelyje.

 Šią sparčiausiai pasauliniu mastu plintančią kriminogeninę sritį žadama giliau panagrinėti antradienio vakarą Kauno Vytauto Didžiojo universiteto mažojoje salėje, kur vyks Jungtinių Amerikos Valstijų "Fulbright" programos mokslininkės dr. A. Park vieša paskaita "Šiandienos gulagai ir prekyba žmonėmis tarptautiniame kontekste".

 "Šiuo metu pasaulyje gali būti iki 30 milijonų vergų, - daugiau nei per visą 400 metų trukusį transatlantinės prekybos vergais laikotarpį. Apie 70 proc. šių vergų yra moterys, tapusios prekybos žmonėmis aukomis. Daug kas galvoja: statistika - iš piršto laužta. Tačiau ją labai sunku rinkti. Čia ne kroviniai, kuriuos lengva suskaičiuoti. Juk žmonės neprisistato patys sakydami "Mane pardavė".

 Organizacijos, dirbančios su prekybos žmonėmis aukomis, šiuos skaičius vertina net konservatyviai - jie gali būti gerokai didesni. Galima tik numanyti, kas darosi dar giliau pogrindyje. Pavyzdžiui, Azijos regionuose žiaurumas protu nesuvokiamas - ten, daugiausia dėl skurdo, parduodamos ir seksualiai išnaudojamos penkerių metų mergaitės", - siaubingus faktus atskleidė dr. A. Park.

 Mokslininkė, anot VDU atstovo Martyno Gedvilos, džiaugiasi turėjusi galimybę bendradarbiauti su pagalbą prekybos žmonėmis aukoms teikiančia organizacija "Lietuvos Caritas".

 "Šių herojiškų moterų, pašventusių tam savo gyvenimus, darbas slegiantis ir beprotiškai sekinantis - fiziškai ir emociškai. Daugybė žmonių perdega matydami situacijos beviltiškumą. Kadangi ekonominio nuosmukio metais prekyba žmonėmis ypač suveši, ir tie, kurių nė neįtartum, nutaria pasirinkti tokį kelią. Ypač padaugėjo studenčių, kurios įsipainioja į šią juodą aplinką, ima teikti seksualines paslaugas", - sakė mokslininkė, kurią itin sukrėtė visuomenės abejingumas, galvojant, kad dauguma nukentėjusiųjų - patys kalti ir išvažiuoja iš Lietuvos savanoriškai.

Anot "Lietuvos Caritas" koordinatorės Kristinos Mišinienės, prekybos žmonėmis auka galima tapti per dieną, tuo tarpu išsikapstyti iš šios bėdos užtrunka metus ar daugiau.

 "Tai beprotiškai ilgas, nenutrūkstantis procesas, daug investicijų kainuoja nukentėjusius žmones pastatyti ant kojų. Ypač, - merginas, kurios dažnai turi ir mažamečių vaikų bei priklauso nuo socialinių išmokų. Sprendžiant šią problemą, atsimušama į didžiulę sieną - skurdą, kuris yra viena pagrindinių prekybos žmonėmis priežasčių. Į kampą įvaryti žmonės lengvai apgaunami pažadais, rožiniais planais", - pasakojo dr. A. Park.

 "Fulbright" programos mokslininkė šia opia problema susidomėjo prieš penkerius metus pradėjusi dėstyti kursą apie tarptautines žmogaus teises Simmonso koledže, Bostone. Tuomet ją labai sujaudino vienos studentės darbas apie prekybą žmonėmis Lotynų Amerikos šalyse - nelegalių emigrantų, ypač moterų, traumuojančias patirtis, išprievartavimus, jų kelią iki JAV ir tolesnį seksualinį išnaudojimą ten patekus, vien siekiant gauti valytojų, indų plovėjų ir kitokius darbus.

Tolesniu postūmiu tuo domėtis tapo vienos nevyriausybinės organizacijos vadovo veikla Šiaurės Karolinoje.

 "Jis kasdien keliasi ketvirtą valandą ryto, peržiūri Ispanijos spaudą ir verčia tai į anglų kalbą. Jo tinklalapis "Libertad Latina.org" skirtas informacijai apie tautines mažumas, gyvenančias atokiau nuo miestų. Ten gyvenančias jaunas merginas grobia suteneriai ir nelegaliai veža į Šiaurės Ameriką, JAV. Tuomet, pasidomėjusi, kas vyksta Lietuvoje, supratau, kad ir čia ši tematika labai aktuali", - sakė dr. A. Park, priminusi šokiruojančius skaičius.

 "Kol vienas kitu nesirūpinsime, nesukursime gerovės ir nepakelsime šiuo metu dugne atsidūrusių, materializmo nusmukdytų žmogiškųjų vertybių, tol ši problema neišsispręs. Reikia skleisti žinias, nemanyti, kad tai - kažkieno kito asmeniniai reikalai. Užsiimdami savišvieta ir rengdami paskaitas, galime sumažinti aukų skaičių Lietuvoje ir apskritai pasaulyje. Šia tema nelengva šnekėti ir kitiems ją priimti. Bet jaučiu pareigą, kaip žmogus, kaip mokslininkė ir kaip moteris, kalbėti apie šią problemą, kad ji nebūtų ignoruojama", - sakė dr. Aušra Park.

Atgal