VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Europos Sąjunga

01.25. Europos Komisijos direktorius gyrė Lietuvos mokslo kokybę ir skatino aktyviai teikti paraiškas

Vilniuje vykusioje konferencijoje „Europos horizontas: naujos galimybės Lietuvos tyrėjams 2021–2027 m.” dalyvavęs Europos Komisijos Mokslinių tyrimų ir inovacijų generalinis direktorius Jean-Eric Paquet pristatė Lietuvai atsiversiančias naujas galimybes sėkmingai įsilieti į ES mokslinių tyrimų erdvę ir paragino Lietuvos tyrėjus ir institucijas teikti kuo daugiau paraiškų naujai ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programai. Taip pat EK direktorius gyrė Lietuvos mokslo kokybę.

 Lietuvos mokslo tarybos archyvo nuotr.

EK Mokslinių tyrimų ir inovacijų generalinio direktorato vadovas pabrėžė, kad vienas iš svarbiausių bendros ES mokslo ir inovacijų programos tikslų – sukurti bendrą Europos tyrimų ir inovacijų erdvę, tad platesniam visų šalių narių įsitraukimui bus skiriamas dar didesnis dėmesys būsimojoje „Europos horizonto“ programoje. Joje planuojama dvigubai didinti programos prieinamumui skirtą biudžetą ir numatyti platesnį įsitraukimo priemonių spektrą, tai sudarys sąlygas ir platesniam Lietuvos dalyvavimui.

J. Paquet kaip pramonės dalyvavimo dabartinėje „Horizontas 2020“ programoje modelį paminėjo „NanoAvioniką“. Pasak direktoriaus, tai tikra sėkmės istorija ir pavyzdys, kuris gali būti Lietuvoje pakartotas.

„Mokslo kokybė Lietuvoje yra labai gera, biotechnologijos, fotonika yra puikūs pavyzdžiai – tai yra aukščiausios pasaulinės kokybės mokslas. O jūsų šiuo metu atliekama tyrimų ir inovacijų reforma dar padidins jūsų galimybes dalyvauti ateities „Europos horizonte“, – sakė J. Paquet.

EK atstovo nuomone, Lietuvos dalyvavimo sėkmės rodiklis ES mokslo ir inovacijų programoje tikrai galėtų būti pagerintas. Tam reikia padidinti bendras pastangas, kad būtų užtikrintas didesnis dalyvavimas.

„Aš labai skatinu visus tyrėjus ir institucijas teikti kuo daugiau paraiškų. Teikite daugiau paraiškų – tokia yra mano žinutė šiandien. Ir nors jums nepasiseks kiekvieną kartą, niekam nesiseka visą laiką, tai padidins jūsų dalyvavimą Europos tyrimuose. O rytoj turėsite dar didesnį priemonių rinkinį su didesnėmis galimybėmis“, – sakė EK Mokslinių tyrimų ir inovacijų generalinio direktorato vadovas.

Programa „Europos horizontas“ – tai pagrindinis Europos Sąjungos finansinis instrumentas, skirtas aukšto lygio tyrimams ir mokslu grįstoms inovacijoms kurti, tarptautiniam bendradarbiavimui skatinti, ES konkurencingumui didinti ir bendrai Europos mokslinių tyrimų erdvei formuoti. Ji bus įgyvendinama 2021–2027 m., tai jau devintoji bendra ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programa.

Būsimai 7-erių metų programai numatytas rekordinis biudžetas – 100 mlrd. eurų.

Būsimoji ES programa labai svarbi Lietuvos mokslininkams. Mažėjant ES struktūrinių fondų finansavimui ši programa yra viena iš pagrindinių mokslo finansavimo šaltinių šalia valstybės biudžeto lėšų.

Atgal