VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Europos Sąjunga

01.22. T.Mei: įgyvendinti referendumu pareikštą žmonių valią - mūsų pareiga

Didžiosios Britanijos premjerė Teresa Mei (Theresa May), kalbėdama parlamento Bendruomenių rūmuose, tikino, kad politikai privalo gerbti žmonių valią, todėl, sako ji, antro referendumo negali būti, praneša BBC. Taip pat T. Mei paskelbė atšaukianti 65 svarų mokestį ES piliečiams, norintiems pasilikti gyventi Didžiojoje Britanijoje ir po „Brexit“.

Teresa Mei. EPA-Eltos nuotr.

T. Mei teigimu, toks referendumo rezultato negerbimas sukurtų neigiamą precedentą visiems referendumams ateityje.

Pasak jos, geriausias būdas atmesti kietąjį „Brexit“ - patvirtinti pasitraukimo iš ES sutartį. Kitas būdas, pasak T. Mei, yra pratęsti 50-ojo straipsnio terminą, kuris sukuria teisinį valstybės pasitraukimo iš Bendrijos pagrindą, tačiau, teigia premjerė, su tuo tikriausiai nesutiks ES.

Ministrė pirmininkė taip pat patikino susitikusi su visų parlamentinių partijų nariais ir jų lyderiais, išskyrus leiboristų pirmininką Džeremį Korbiną (Jeremy Corbyn). „Apgailestauju, kad leiboristų partijos lyderis pasirinko nedalyvauti (derybose), net žinant sprendžiamų klausimų svarbą“, - parlamentarams sakė T. Mei.

Kalbėdama apie sienos tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos klausimą, T. Mei patikino, kad Belfasto susitarimas, kuriuo 1998 m. patvirtintas laisvas judėjimas tarp Airijos ir Šiaurės Airijos, jokiais būdais nebus atšaukiamas.

„Vyriausybė nekels Belfasto susitarimo klausimo. Niekada nesvarsčiau to daryti, dabartinė situacija nėra išimtis“, - patikino premjerė.

T. Mei kalbėjo norinti suteikti „užtikrinimą Bendruomenių rūmams“, kad vyriausybė konsultuosis su visu spektru nuomonių ir požiūrių už parlamento ribų dėl artimiausių žingsnių rengiant Jungtinės Karalystės (JK) ir ES ateities santykių planus.

Jos teigimu, vyriausybė yra pasiruošusi užtikrinti tiek ES piliečių Didžiojoje Britanijoje, tiek ir britų Bendrijoje teisių apsaugą, nepriklausomai nuo to, ar „Brexit“ sutartis bus patvirtinta, ar ne.

Taip pat T. Mei paskelbė, kad vyriausybė nusprendė atšaukti 65 svarų (73,76 euro) mokestį tiems ES piliečiams, kurie teiks prašymus leidimui gyventi gauti po „Brexit“. Pasak premjerės, taip bus sumažinami barjerai ES piliečiams, norintiems pasilikti Didžiojoje Britanijoje.

T. Mei pareiškė, kad vyriausybės sprendimai nėra jau atmestos sutarties pakartojimas, tačiau, tikino ji, vyriausybė viliasi, kad sutarčiai patvirtinti reikalingo palaikymo bus sulaukta.

Tuo tarpu opozicijos ir leiboristų partijos lyderis Dž. Korbinas apkaltino T. Mei nelankstumu ir neveiksnumu, sakydamas, kad „veidmainiški pokalbiai turi baigtis“.

„Šį kartą, tikiuosi, vyriausybės paklausys“, - sakė opozicijos lyderis. Pasak Dž. Korbino, leiboristų siekis sudaryti naują visapusišką muitų sąjungą su ES būtų paremtas daugelio parlamentarų. Jo teigimu, leiboristų partija parems įstatymų pataisas, kuriomis siekiama užkirsti kelią kietajam „Brexit“, tačiau, tikino jis, leiboristai neatmeta antro referendumo galimybės.

Pati premjerė į Dž. Korbino komentarus sureagavo pabrėždama, kad yra tik dvi galimybės, galinčios užkirsti kelią kietajam „Brexit“, - pasilikimas ES ir „Brexito“ sutarties su ES patvirtinimas. T. Mei nepamiršo įgelti oponentui - tikino, esą derybose buvo padaryta pažanga, tačiau „jis nežino, nes neatėjo į derybas“.

 

Atgal