VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Europos Sąjunga

05 17. Energetikos ekspertai AE statybos darbams siūlo skelbti moratoriumą

Povilas Karnišovas

Grupė Lietuvos energetikos ekspertų kreipėsi į Rusijos, Baltarusijos ir Lietuvos vadovus, prašydami aptarti planuojamų statyti trijų atominių elektrinių Lietuvoje ir šalia jos projektų būklę ir deramam laikui paskelbti statybos moratoriumą.

 Kreipimesi, adresuotame Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei, Baltarusijos vadovui Aliaksandrui Lukašenkai ir Rusijos Federacijos Prezidentui Dmitrijui Medvedevui bei asmeniškai Prezidentui Valdui Adamkui, rašoma, kad planuojamos atominės elektrinės reikalingos, nors organizaciniai ir techniniai jų realizavimo būdai iki galo neišspręsti, tai visuomenei kelia nerimą. Pažymima, kad stokojama ir tarpvalstybinio energetikos plėtros suderinamumo.

 Baltarusijos, Rusijos ir Lietuvos vadovai kviečiami atsakingai ir neatidėliojant aptarti galimų AE statybos regione sąlygas bei padaryti visus būtinus saugios ir perspektyvios branduolinės elektros energetikos plėtros sprendimus, kartu garantuojančius palankią aplinką kiekvienos šalies ekonomikos augimui.

 "Kol bus išspręstos išryškėjusios problemos, siūlome deramam laikui pristabdyti Visagino Lietuvoje, Astravo Baltarusijoje ir Baltijsko Kaliningrado srityje atominių elektrinių projektų įgyvendinimą", - teigiama kreipimesi.

 "Deramą laiką", anot kreipimosi iniciatorių, turėtų nustatyti patys valstybių vadovai. Vienas iš probleminių klausimų turėtų būti, kiek finansiškai tikslingas trijų AE pastatymas.

 Tuo tarpu V. Adamkaus prašoma savo autoritetu paremti šią iniciatyvą ir paraginti suinteresuotų pasaulio šalių vadovus jiems prieinamais būdais prisidėti prie tvarios energetikos ir branduolinės saugos pačiame Europos centre stiprinimo.

 Dokumentą pasirašė buvęs Merilendo (JAV) universiteto profesorius dr. Kazys Almenas, buvęs energetikos ministras prof. habil. dr. Leonas Ašmantas, buvęs "Lietuvos energijos" generalinis direktorius doc. dr. Anzelmas Bačauskas ir buvęs energetikos ministras inžinierius Saulius Kutas.

 "Jeigu mes tiktai norėsime pristabdyti statybą tik Baltarusijoje ir Kaliningrade, o savąją nešti ir rodyti, kad tai yra labai geras dalykas ir turime ją statyti, teigiamo rezultato negausime. Galvojame, kad galbūt reikėtų pradėti tarp valstybių šiokį tokį pasikalbėjimą, pasitarimą, kaip būtų galima plėtoti atominę energetiką. Kaimynai yra kaimynai, nuo istorijos galbūt taip priskirti, jų nepakeisime. Jeigu yra kažkokių nesusipratimų, požiūrių skirtumų, pavyzdžiui, su Prezidentu A. Lukašenka, tai noriu pasakyti, kad A. Lukašenka yra laikinai, o baltarusių, lietuvių tauta bus amžinai", - kalbėjo L. Ašmantas.

 Energetikos ekspertas sakė manąs, kad su Baltarusija dėl jos planuojamos AE statybos reikia derėtis, nors šiuo metu tam nepalankus šalies vadovas.

 "Veikiame demokratinėje valstybėje, gauname visokių sluoksnių įtaką, ir Lietuvos sprendimas yra tų įtakų lauke. Tuo tarpu tie du kaimynai, su kuriais turėtume kalbėtis, yra visai kitoje padėtyje. Su jais, žinoma, reikia kalbėtis, bet reikia kalbėtis suprantant, kad kalbame su kitokia struktūra", - sakė K. Almenas.

 Buvęs energetikos ministras inžinierius Saulius Kutas atkreipė dėmesį į tai, jog dabar Lietuva energetinio saugumo prasme atsidūrė blogesnėse sąlygose negu buvo anksčiau. S. Kuto vertinimu, matydami tai, kad Lietuvos AE projektas stringa, kaimynai tuo pasinaudojo ir ėmė įgyvendinti savus projektus.

 Apskritai kalbėdami apie AE statybų projektus energetikos ekspertai atkreipė dėmesį, kad juos laikinai reikia sustabdyti, nes padaryta esminių klaidų - prieš pradedant statyti nebuvo kalbėtasi su kaimynais, reikiama forma jie neinformuoti, uždarydami Ignalinos AE pabloginome kaimynų energetinę situaciją, Lietuva nuolat kaitaliojo savo energetinę strategiją.

 Moratoriumo metu ekspertai siūlo išsikovoti tarpvalstybinį koordinavimą, neatmetama, kad galėtų būti deramasi ir dėl Astravo AE vietos pakeitimo.

 Energetikos ekspertai teigė manantys, kad ateityje branduolinė energetika bendrame energetikos balanse užims vis tvirtesnes pozicijas. Pasak jų, tai bus pagrindinė ateities energetikos rūšis šalia vėjo jėgainių, tik jai turi būti taikomi aukščiausi saugumo ir inžineriniai reikalavimai.

Atgal