VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D.

Ekonomika

09.24. V. Šapoka Pasaulio ekonomikos forume: „Lietuva – regiono lyderė tvarių finansų srityje“

Pasaulio ekonomikos forumo aukščiausio lygio susitikime dėl tvaraus vystymosi poveikio Niujorke dalyvavęs finansų ministras Vilius Šapoka pristatė Lietuvos patirtį ir pasiekimus šioje srityje. Pasak V. Šapokos, Lietuva įsitvirtina kaip lyderė regione tvarių (žaliųjų) finansų srityje, siekdama iš anksto pasirengti būsimiems pokyčiams ir prisidėti prie klimato kaitos padarinių suvaldymo finansinėmis priemonėmis.

Pirmadienį finansų ministras dalyvavo forumo Europos lyderių diskusijoje dėl Europos globalios lyderystės klimato kaitos ir tvaraus vystymosi plėtros klausimais. Priimdamos 2015 m. Paryžiaus susitarimą dėl klimato kaitos ir JT darnaus vystymosi darbotvarkę iki 2030 m., Europos Sąjungos (ES) ir kitų pasaulio šalių vyriausybės įsipareigojo siekti tvaraus ekonomikos vystymosi.  Lietuva palaiko šį siekį – „žalioji“ ekonomika yra vienas iš Lietuvos pažangos strategijos „Lietuva 2030“ prioritetų.

„Priimdami Paryžiaus susitarimą, įsipareigojome siekti tvaresnės ekonomikos ir skirti tam reikalingas lėšas. Mūsų tikslas – ne sekti novatoriškiems sprendimams iš paskos, o nuolat būti priekyje ir tapti geriausia finansinių paslaugų jurisdikcija regione“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka.

Iki šiol Lietuva jau nemažai nuveikė tvarių finansų srityje, ženklią ES investicijų dalį (1,3 mlrd. eurų) 2014–2020 m. skirdama tvarios plėtros tikslams. Pernai Vyriausybė viena pirmųjų Europos Sąjungoje rinkoje išplatino žaliųjų obligacijų emisijas, kurių metu pritrauktos lėšos bus panaudotos žaliesiems projektams įgyvendinti – daugiabučių modernizavimui ir energetiniam efektyvumui didinti. Lietuvos pastangos diegti naujoves buvo įvertintos Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko – pernai mūsų šalis apdovanota aukso medaliu už daugiabučių namų renovacijos projektą, o šiemet vienos iš Lietuvos žemės ūkio įmonių projektas buvo taip pat įvertintas aukso medaliu. 

Be to, mūsų šalis pirmoji kartu su Europos Komisija ir ERPB pradeda vykdyti tvarių finansų projektą, kuris suteiks finansinėms institucijoms daugiau galimybių pritraukti lėšų Lietuvos įmonių finansavimui bei sukurs sąlygas ateiti naujiems tarptautiniams investuotojams. Jo metu bus rengiamas Lietuvos veiksmų planas dėl tvarių (žaliųjų) finansų bei Žaliojo finansų instituto įsteigimo Lietuvoje galimybių studija.

Papildoma informacija:

Pasaulio Ekonomikos Forumas (angl. World Economic Forum, PEF) Ženevoje 1971 m. įkurtas paramos fondas. Jis žinomas iš savo kasmetinių tarptautinių susitikimų, konferencijų bei forumo Davose, Šveicarijoje, apjungiančiame žymiausius verslininkus, tarptautinius politikos lyderius bei kitus visuomenės lyderius į diskusiją apie pačias aktualiausias globalias problemas.

Niujorke vykęs aukščiausio lygio susitikimas dėl tvaraus vystymosi poveikio – trečią kartą rengiamas kasmetinis renginys, į kurį atvyksta daugiau kaip 700 įtakingiausių politikos, verslo, tarptautinių organizacijų bei pilietinės visuomenės lyderių iš viso pasaulio.

Šiemet Niujorke vyksiančiame forume ieškota globalių sprendimų tokiais klausimais kaip klimato politikos spartinimas, tvaraus vystymosi finansavimas ir pan. Forumo metu nagrinėti novatoriški būdai, kaip panaudoti viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą, sisteminį mąstymą bei ketvirtosios pramonės revoliucijos technologijas tvariam vystymuisi plėtoti.

Atgal