AKTUALIJOS
2024.08.13.Ukraina parodė, kad galima sutriuškinti Rusiją
Aurimas Navys, Mindaugas Sėjūnas
Geopolitiniai postūmiai
Įvykiai Kursko srityje, Ukrainos kariuomenės puolimas – svarbiausias ne tik karinis, bet ir geopolitinis įvykis regione ir pasaulyje. Tai pirmas kartas nuo Antrojo pasaulinio karo, kai Rusija patiria skaudų pralaimėjimą didžiulėje teritorijoje.
Objektyvios informacijos apie karinius veiksmus šykšti abi pusės. Ypač Kremlius. Tai natūralu. Gerasimovo pažadai sustabdyti ukrainiečių puolimą trečiadienį nuėjo šuniui ant uodegos.
Rusai ir toliau skaudžiai daužomi regione, o ukrainiečiai, pasinaudodami chaosu ir panika Kursko srityje, jau užima gyvenvietes kaimyninėse srityse.
Tai pats geriausias įvykis, koks galėjo nutikti Ukrainai ne tik nuo Rusijos pilno masto invazijos, bet ir nuo 2014 metų karo pradžios. Mus nepaprastai džiugina, jog Kijevas sugebėjo parengti ir sėkmingai įgyvendinti sudėtingą, daugiasluoksnę karinę-psichologinę operaciją. Ir ji pavyko su trenksmu!
Karinė operacija Kursko regione sutapo su lavina informacijos apie lengvųjų naikintuvų F-16 pasirodymą fronto linijoje, o tai taip vadinamiems rusų kariams įvarė klaikų siaubą.
Tuo pat metu buvo smogta Lipecko srities kariniams objektams ir oro uostui. Rusai soctinkluose dalinosi informacija, kad ukrainiečiai atakavo objektus bent 75 dronais. Ataka pavyko, rusų amunicija sproginėjo ir lakstė į orą.
Tuo pat metu buvo paskelbta informacija apie galimą tolimojo nuotolio ATACMS panaudojimą, smogiant dar toliau į Rusijos gilumą. Ukrainiečių ginkluotosios pajėgos susprogdino ir rusų dujų platformą Juodojoje jūroje bei išskraidino į dausas kelias dešimtis okupantų.
Maskvai tai – daugybiniai smūgiai žemiau juostos, po kurių Kremliaus nevykėliai liko psichologiniame nokaute. Priminus, jog prieš Ukrainos kariuomenės įsiveržimą į Kursko sritį, rusams nepavyko smūgiai Šė Korėjos raketomis, kurios, nepasiekusios tikslo, nukrito ant žemės, o Medvedevas grasino apie įsiveržimą į Ukrainos gylį, Rusijos FSB, GRU, SVR strategai su Putinu priešaky atrodo tikrai apgailėtinai.
Nesiimsime burti iš kavos tirščių ir skelbti, kuo baigsis karinė operacija Kursko srityje, nes informaciją žino keli žmonės Kijeve ir Ukrainos žvalgybos tarnybų vadai. Vieni šaltiniai skelbia, kad į Rusiją įsiveržė trys brigados ir 2000 karių, kiti teigia, jog Kurską atakuoja penkios elitinės brigados ir 10 000 ukrainiečių. Tebūnie 20 000, nes kuo didesni skaičiai skelbiami, tuo jie kelia didesnę trydą Kremliaus chuntos generolų tarpe ir trumpina gyvenimą Putinui.
O tai reiškia, jog Kremlius priverstas sukti galvą, kaip atitraukti dalį pajėgų iš Volčansko, Časov Jaro ar kitų krypčių. Jei rusai bus priversti stabdyti puolimą, ukrainiečiai turės puikią galimybę kontr-atakuoti.
Tokia kremlinų padėtis yra labai mielai nepavydėtina, nes elitinių dalinių perdislokavimas sujauktų visą planuotą spaudimą ir šliaužiančią okupaciją, kuri turėjo būti pagrindinis koziris, siekiant priversti Kijevą derėtis ir aukoti šalies teritorijas.
Visoje šioje karo veiksmų karuselėje mus labiausiai džiugina Kijevo žinia Vakarams, jog Rusiją galima nugalėti. Labai greitai ir lengvai. Turint pakankamą kiekį ginkluotės, gyvosios jėgos, įmanoma sutriuškinti driskių išperas, surengiant staigų smūgį net ir Maskvos kryptimi.
Tuo tarpu iš Maskvos nesigirdi jokių branduolinių grasinimų, šantažo Vakarų ar Ukrainos atžvilgiu, dėl ko trečius metus suka vidurius Vakarų šalių vadovams. Atvirkščiai – spengianti prisišikėliška tyla.
Kai 2022 vasarį ir mūsų politikams drebėjo pirštukai, skaitant Putino grasinimus dėl karo eskalavimo, esą jei Ukraina bus apginkluota priešakiniais ginklais, tokiais, kaip Abrams ar F-16, Rusija bus pasirengusi atsakomiesiems smūgiams, tai dabar ši raudonoji linija seniai pamiršta.
Kijevas ištrynė ir kitą liniją, jog raketomis atakuojama Rusija kelia pasauliui egzistencinį pavojų.
Prisiminkime, jog dar visai neseniai Vakarai neleido atakuoti Rusijos vakarietiškais ginklais. Koks kilo skandalas, kuomet legionas „Rusijos laisvė“ įsiveržęs į Rusijos Federacijos teritoriją, naudojo amerikietišką ir vokišką ginkluotę. Dabar gi Vakarai, stebėdami, kaip driskiai malami jų ginklais, tyli, tai reiškia nebylų pritarimą.
Šią savaitę Ukraina (vakariečių galvose) ištrynė paskutinę raudonąją liniją, jog užpulta Rusija nedelsdama panaudos branduolinį ginklą, taip pradėdama Trečiąjį pasaulinį karą.
Tai, ko labiausiai bijojo NATO ir JAV strategai, neįvyko. Ir neįvyks.
Tad akivaizdu, jog jei Aljanso ar atskiros Vakarų šalys, ateitų į talką Kijevui ir kartu smogtų Rusijai – virš Ukrainos padangės būtų taika, o mes visi lengviau atsikvėptume. Tikime, jog mūsų įžvalgas analizuojantys kolegos suformuluos atitinkamas išvadas savo vadovams, o pastarieji sparčiau keis savo mąstymo kryptį.
Kursko operacija labai naudinga Kijevui ir politine-strategine prasme. Tai nepaprastai svarbus koziris, kalbant apie būsimas Kijevo-Maskvos taikos derybas ir teritorijų „dalybas“. Pats karinių veiksmų pobūdis, jų netikėtumas parodė Ukrainos karinės žvalgybos brandą, gebėjimą surengti didelę karinę operaciją su minimaliais nuostoliais, padarant priešui maksimalią žalą.
Ukraina dabar žymiai geriau atrodo ir karine-technologine prasme, nes vakarietiški ginklai kur kas efektyvesni nei pagaminti kreivarankių korėjiečių šiaurėje. Ši karinė sėkmė suteikė Ukrainos kariams ir visai šaliai vilties, pasitikėjimo savimi, savo valstybe.
Vakarai, o ir mes, pamatėme, jog šiandieninė Rusija karine prasme neįgali ne tik ko nors pulti, bet ir apginti savo pietinių sienų. Tad apie jokias „okupacijas“ ar „koridorius“ derėtų pamiršti ir nustoti krūpčioti. Tačiau atsipalaiduoti negalime, nes prokremlinės gegutės Lietuvoje jau kukuoja, kad šalies pasienyje nereikia jokių inžinerinių gynybinių įtvirtinimų, nes esą modernaus karo sąlygomis tai yra beprasmiai dalykai.
Taip gali kalbėti arba visiškas glušius, arba asmuo, vykdantis SVR užduotis. Rusija nepuls nei Lietuvos, nei Lenkijos, nei jokios kitos NATO narės artimiausiais metais ir vengs bet kokio atviro konflikto su Aljansu.
Tačiau galimiems „Wagner“ tipo galvažudžių išpuoliams, rengiant teroro išpuolius lengvaisiais ginklais, kaip kad ir buvo įvykdyta „HAMAS“ atakos prieš Izraelį atveju – turime būti pasirengę.
Priešas visada smogia ten, kur mes labiausiai pažeidžiami.
Lūžio taškai
Ukrainos ambasada paprašė Meksikos vyriausybės suimti Rusijos lyderį Vladimirą Putiną, jei jis dalyvaus išrinktosios prezidentės Klaudijos Šeinbaum inauguracijoje. Pirmoji moteris prezidentė Meksikos istorijoje galėtų būti ir pirmąja moterimi pasaulyje, patupdžiusi už grotų karo nusikaltėlį Putiną.
Jungtinės Valstijos 2026 metais pradės dislokuoti tolimojo nuotolio ginklus Vokietijoje. Kremliaus valdovas Putinas paskelbė, kad Rusijos Federacija tokiu atveju pasienyje dislokuotų vidutinio ir trumpo nuotolio raketas. Vokietija pareiškė, kad nebijo Rusijos grasinimų. Pagaliau.
Įtampa tarp Izraelio ir Irano po „Hamas“ politinio lyderio Ismailo Hanijos (سماعيل هنية) nužudymo, išlieka didelė. Suvokdamas naujo karo grėsmę, Vašingtonas ėmė spausti Teheraną atsisakyti Izraelio atakos. Vašingtonas Iranui ištiesė meduolį, ragindamas elgtis santūriai, o tai suteiktų Teheranui daugiau galimybių pagerinti santykius su Vakarais.
Nepaisant diplomatinių ėjimų, skelbiama, jog Iranas ruošiasi puolimui prieš Izraelį. Užsienio šalių ambasados evakuoja savo piliečius iš Libano ir ragina susilaikyti nuo kelionių į Izraelį. JAV Artimuosiuose Rytuose dislokavo papildomų naikintuvų ir karo laivų.
Naujosios Juodkalnijos vyriausybės prorusiškos ir proserbiškos partijos grasina suskaldyti šalį ir sugriauti santykius su ES ir NATO. Maža Balkanų šalis suka Serbijos ir Rusijos link, naująją koalicinę daugumą sudarius nacionalistinei Naujajai serbų demokratijos ir Juodkalnijos demokratinei liaudies partijai. Šių partijų lyderiai, Putino šalininkai, pasisako už glaudžius Juodkalnijos ir Serbijos ryšius, nepritaria Kosovo nepriklausomybei, neigia Srebrenicos genocidą.
Rusijos spectarnybų letena makaluojasi ne tik Balkanuose. SVR klounai išplatino pranešimą, jog JAV planuoja dar kartą apšmeižti Rusijos sportininkus pasaulio arenoje, išgalvodamos dar vieną dopingo skandalą. Tokiu ėjimu Vašingtonas esą siekia „izoliuoti Rusiją nuo pasaulinio sporto“.
Ilgame pranešima liejama tulžis, kaip rusų medalius pasisavina vakariečiai, kurpdami tariamai melagingus kaltinimus rusų sportininkams.
Kokie vis dėlto kremlinams svarbūs tie medaliai, kvailas ir bukas noras būti pirmaisiais, geriausiais ir stipriausiais. Bukagalviai nesuvokia, jog sportas – tėra žaidimas. Tačiau nėra to blogo, kas neišeitų į gerą – vykdydami žvalgybą Paryžiaus olimpiadoje, rusai pražiopsojo „Kursko operaciją“.
Pirmą kartą istorijoje Vokietijos „Luftwaffe“ dalyvaus karinėse pratybose Indijoje. Pratybose „Tarang Šakti“ (‘Bangos galia’), be Vokietijos, dalyvaus Australija, Bangladešas, Singapūras, Graikija, Jungtiniai Arabų Emyratai, JAV, Prancūzija, Ispanija ir Jungtinė Karalystė.
Mums svarbu, kad Vokietija įgytų kuo daugiau tarptautinių karinių operacijų patirties, tegu ir pratybose.
Mūšio linija
Vieni „ekspertai“ skelbia, kad Rusija jau perdislokuoja kovines grupes ir techniką iš Donecko srities. Kiti teigia, jog ukrainiečiai stengiasi įsitvirtinti užimtose teritorijose, siųsdami į Kursko sritį pastiprinimą. Kremlius trimituoja apie daugiau nei tūkstantį nukautų ukrainiečių ir dešimtis vienetų sunaikintos technikos.
Mes, visgi, manome, kad šis ukrainiečių puolimas – riboto masto karinė operacija. Pagal esamą padėtį fronto linijoje, panašu, jog Kremliaus strategai nutarė neatitraukti pagrindinių pajėgumų iš fronto linijos ir nemažinti spaudimo.
Į Kursko sritį kol kas galimai mėginama mesti turimus Šiaurinės armijos grupuotės rezervus. Tačiau šie rezervai menki, neparuošti, ir kol kas rusams iniciatyvos savo namuose perimti nepavyksta. Ir net jei Maskvai pasiseks perimti savo teritorijų kontrolę Kursko srityje, rusams nepakaks pajėgumų veržtis į Ukrainą, siekiant suformuoti buferinę zoną šiame regione.
Turėkime galvoje, kad „antiteroristinės operacijos“ yra paskelbtos Belgorodo ir Briansko srityse, kur ukrainiečiai taip pat demonstruoja karinį aktyvumą. Tad Maskvai teks iš kažkur dislokuoti papildomas karines pajėgas šių sričių pasienyje, o tai dar labiau sukaustys rusų pajėgas ir galimybes pulti. Nes neginamos sritys taps nuolatinių Ukrainos karinių veiksmų – reidų taikiniu.
Tai yra labai aiškus siūlymas rusams nešdintis namo ginti savo miestų ir kaimų. Tik tuomet driskiai galės pasvajoti apie ramybę.
Tuo tarpu, nepaisant skambių Kremliaus generalinio štabo pareiškimų, mūšiai Kursko srityje tebesitęsia. Ukrainos ginkluotosios pajėgos laikosi užėmusios keliolika gyvenviečių. Ukrainiečiai vakar kontroliavo Rylsko-Sudžos greitkelio atkarpą.
Vakar Ukrainos ginkluotosios pajėgos užėmė Ivaškovskio, Machnovkos ir Sverdlikovo gyvenvietes.
Gali būti, jog ukrainiečių karo vadai prisiminė savo istorinę praktiką, kuomet kazokai staigiais išpuoliais demoralizuodavo ir iš rikiuotės išvesdavo dideles priešo karines formuotes.
1621 m. Sahaidačno vadovaujami kazokų būriai sėkmingai puldinėjo beveik 200 000 dydžio turkų kariuomenę, talkindami ATR pulkams, kuriems vadovavo Lietuvos didysis etmonas Karolis Katkevičius. 35 000 lietuvių, lenkų, ukrainiečių anuomet pavyko sulaikyti svetimšalių invaziją. Pavyks ir dabar.
Pranešama, jog šturmuodami Donecko srityje rusai naudoja žigulius ir senus motociklus, galimai dėl technikos trūkumo.
Ukrainos karinės žvalgybos teigimu, netoli Krymo sunaikintas Rusijos greitasis kateris KS 701 Tunets. Atakai buvo panaudotas karinio jūrų laivyno dronas MAGURA V5.
Iš Kursko srities ir pasienio rajonų evakuota daugiau nei 76 000 žmonių. Retas atvejis kai Rusijos gyventojai masiškai keliasi į šalies gilumą, o ne atvirkščiai.
Vakar vakare Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis gavo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vado Syrskio ataskaitą apie situaciją fronte. Zelenskis padėkojo operaciją vykdžiusiems kariams, koviniams daliniams už karo perkėlimą į agresoriaus teritoriją.
Šią naktį Rusijos okupacinė kariuomenė surengė raketų ataką Kijevo srityje. Valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos duomenimis, žuvo 35 metų vyras ir jo 4 metų sūnus.
Atgal