VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Poezija

05 24. Kaip turime gyventi, kad neprarastume savęs

Danielius Gužas

Gal ne visi ir ne visada esame įdėmūs laikraščio vyr. redaktoriaus Algirdo Pilvelio eilėms ir pasisakymams. Tai mįslingas ir giliai mąstantis žmogus, kurio mintis ne visi sugebame suprasti ir įsiminti. Mėgstu poeziją. Rašytojo, galiu pavadinti – poeto – Algirdo Pilvelio spausdinto žodžio mintyse matome gilaus mąstymo supratimą. Gegužės 12 dienos išspausdintos A.Pilvelio eilės pavadinimu „Negiluma“. Cituoju:

„Nereikia šuoliuot,

geriau ramiai

prailgint mirtį.

***

Mano žodis lėks:

nuostabi viltis

keliauja erdve.“

Šiuose eilių žodžiuose įžvelgiu gilią mintį: „ramiai prailginti mirtį“. Tai reiškia linkėjimas žmogui, kuris galvoja apie mirtį, prailginti gyvenimą. Ir kaip prailginti savo gyvenimą, poetas A.Pilvelis rašo: „Mano žodis lėks: /nuostabi viltis/ keliauja erdve“. Įsigilinkime: keliauti erdvėje, tai yra keliauti į gyvenimą mus supančioje aplinkoje, neprarasti vilties į gėrį, nugalint aplinkos blogį.

Toliau cituoju:

„Meskim svajones

be jokios darnos.

Regiu iš vidaus.“

Tikra tiesa. Svajonės gali ir išsipildyti, ir ne. Jei nerealios svajonės, geriau jų atsisakyti, jei susimąsčius matai jų nesėkmes (nepasiekiamumą), geriau palikti jas atminčiai, gyventi taip, kad galėtumei savo realias svajones įvykdyti ir t.t.

Skaitydami A.Pilvelio eiles, privalome mąstyti giliau, priversti save suprasti, ką autorius nori pasakyti, t.y., įeiti į jo minčių sistemą ir pajusti loginį mąstymą.

Žmogaus asmenybė savita ir individuali, ji reiškiasi savais jausmais ir išgyvenimais, todėl mes esame skirtingi ir savaip įdomūs. Aš esu realistas ir matau be alegorijų, mintis reiškiu proziškai ir susiaurinu žmogui be didesnių pastangų suprasti save. Aš negretinu savo eilių, jų paskirtis ir idėja kita. Laikraščio skaitytojams kitame numeryje pateiksiu savo eiliuotų minčių apie meilę tėvynei ir žmonėms, kovojantiems už tiesą. Žmogaus kasdienybė sunkiai paveikiama. Ji formuojasi lėtai ir pamažu. Ji priklauso nuo norų daugiau žinoti, pažinti ir vertinti aplinką, kurioje gyveni, stengtis suprasti supantį pasaulį kiek galima objektyviau. Objektyviai mąstyti, tai ne tik kad jūsų pasiūlymai atitiktų visų 100 proc. aplinkoje supančių žmonių mąstymą, bet ir įstatymus - Konstituciją. Konstituciją kūrė subjektyvūs asmenys, todėl joje yra daug subjektyvizmo. Valstybėje egzistuoja Konstitucinis Teismas, kurio sprendimai priklauso nuo subjektyviai mąstančių žmonių. Išvada: žmogus privalo giliai mąstyti ir gyventi pagal iškovotas savo pastangas naudotis objektyviomis tiesomis.

Atgal