VISUOMENĖ
2024.07.31. KELI POTĖPIAI APIE SAKARTVELĄ (1)
Alfonsas Kairys
Lietuvos žurnalistų sąjungos narys
Tarp daugelio legendų apie Sakartvelą skamba ir ši: Dievas, sukūręs pasaulį, skirstė žemes tautoms, bet tuo metu į šią ,,ceremoniją“ pavėlavę kartvelai atsiprašė ir tarė: ,,Dovanok, brangusis, pavėlavome, nes gėrėme į tavo sveikatą“. Ką darys Dievas! Neilgai trukus, jis sako: ,,Pasilikau čia sau gabalėlį žemės, bet už jūsų nuoširdumą ir atvirumą atiduodu ją jums! Atsiminkite, kad žemė labai graži ir su niekuo nepalyginama, ir žmonės ja žavėsis ir gėrėsis“.
Ir išties!
O kad visi visi tai žinotų, 1976 m. NASA išsiuntė į kosmosą kartvelų dainą ,,Čakrula”.
Vingiuotais Sakartvelo kalnų keliais
Vienas iš vienuolynų gausos kalnuose
Pokalbis prie Kuros upės
Pasakiškas vynuogių vynas - vestuvių stalui
Kalnų pilis Sakartvelo ramybę saugo
Mes dažnai nustembame, kai išgirstame, jog senolio amžius siekia 90 - 100 metų. O Sakartvele tokių ne dešimtys, o šimtai, ypač kalnuotose vietovėse. O žinot kodėl? Pasirodo, laikas, praleistas tada, kai aplanko juos svečiai, į amžių neįskaičiuojamas. O svečiuotis jie moka, moka ir priimti svečius. O tada liejasi ne tik pasakiškas vynas, bet ir tostai (jie gali būti gana ilgi) už Dievą, už jų Patriarchą Ilją II, už moterį, motiną, tėvus, Išėjusius nesugrįžtamai, draugystę, meilę, ištikimybę, už tuos, kurie prie šio stalo, būtinai už šeimininkus, kad sugrįžtume pabūti kartu kitą kartą. O kiekvieną tostą (pagrindinių yra 33, o iš viso, sako, - net 333) lydės taure, stiklinaite į ragą įpilto balto ar raudono vyno, o gal ir čačos taurele. Ir liesis dar 1895 m. sukurta daina ,,Suliko” (autorius Akaki Tsereteli, kompozitorius Barbare Machavarišin) daina:
Saulė tyliai leidžias kalnuos,
Taip aplinkui tuščia, nyku.
Ieškau ieškau jos tik vienos -
Ieškau ieškau ir nerandu.
Jūros bangos dūžta krante,
Skamba žodžiai meilės dainos...
Kurgi tu esi? Kur dingai?
Kurgi tu, mana Suliko?
Tavo akys - žvaigždės danguj,
Tavo lūpos - šaltinio vanduo.
Aš vis tiek surasiu tave,
O, brangiausioji Suliko!
Jaunimas bet kur atsidūręs, nors ir svečiuose, į vyresniuosius kreipiasi tik vardu: taip išreiškiama pagarba amžiui. Vardu kreipiasi ir į savo gimdytojus. Atsidūrę svečiose šalyse, visad galvoja apie savo Šalį ir kaip įmanydami stengiasi sugrįžti į ją.
Visi pamename filmą ,,Kaukazo belaisvė“ ir sceną, kai pagrobiama jaunamartė. Dabar tokių atvejų dar yra, bet jie vienetiniai: tas paprotys atrofavosi. O vestuvės tikrai įspūdingos: į jas pakviečiami ne tik giminaičiai, bet ir draugai, o kartais ir draugų draugai. 100 ar 250 žmonių - tai jau vestuvės. Tiesa, jei esate pakviesti, neatsisakykite, jei norite, kad jūsų santykiai su kviečiančiaisiais nepašlytų. Ir dar, jei atėjote, batų nusiauti visai nebūtina, jei nusiavėte, nebūtina ieškoti kokių nors šlepečių ir pan. Užstalėje galit išgirsti, jau nekalbant apie tostus, ir įdomybių: XX a. 3-4 deš. abipus Atlanto gyvenę trys broliai Sergo, Aleksis ir Davidas Mdvivaniai garsūs tuo, kad susikrovė pusę milijardo dolerių turtą, vesdami turtingas moteris ir skirdamiesi.
O štai gatvėje išgirdote, kaip vaikas savo tėvą vadina ,,mama“: jis nesuklydo, tikrai pašaukė savo tėvą; baba arba bebua pavadins mamą ar močiutę, senelį, tik vieną raidelę pakeisdamas e į a, pakvies vardu babua (kai kada papa). Baba ar babuua ar mama lydimi vaikai į mokyklą pradeda ruošti jau rugpjūčio mėn., nes mokslo metai prasideda ne taip, kaip pas mus, rugsėjo 1-ąją, bet rugsėjo 14 -15.
Kur kalba panaši į kartvelų kalbą? Pasirodo, labai panašiai kalba baskų tautelės Ispanijos šiaurėje ir Prancūzijos pietvakariuose. Kartvelų kalba priklauso Pietų Kaukazo kalbų grupei ir ja kalba apie 3,9 mln. sakartveliečių.
Atgal