VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

VISUOMENĖ

2024.05.22. Prezidento patarėja: Vyriausybė nėra pasiruošusi gyventojų pasitraukimui iš antrosios pakopos pensijų fondų

 

Galimybės pasitraukti iš pensijų kaupimo antrosios pakopos fondų kol kas gyventojams kelia daug neaiškumų, o Vyriausybė nesugeba reikalingų sprendimų dėl pasitraukimo iš pensijų kaupimo priimti laiku, mano prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė.

„Siūlomi atvejai dėl dalyvavimo pensijų kaupime (...) nutraukimo labiau primena (...) mažą langelį su grotomis negu vartus, kurie skatintų užeiti ir būti pensijų antrosios pakopos sistemoje, yra labai daug neaiškumų“, – sakė I. Segalovičienė.

Prezidento patarėja sukritikavo ir socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės siūlomas priežastis pasitraukti iš pensijų kaupimo.

I. Segalovičienės vertinimu, kol kas dalies priežasčių pasitraukimui nustatyti nėra pasiruošta, mat nesudarytas konkrečių kritinių ligų sąrašas, o siūlymas pasitraukti iš kaupimo netekus vienintelio būsto gaisro ar stichinės nelaimės atveju, jos teigimu, turi būti praplėstas, leidžiant iš pensijų kaupimo pasitraukti vienintelį būstą siekiantiems įsigyti gyventojams.

Irena Segalovičienė

„Toks gumos tempimas iš tikrųjų neatitinka geriausių žmonių interesų. (...) Žinome, jog metų pradžioje „Sodros“ pranešimus į pensijų įtraukimą gavo beveik 60 tūkst. žmonių ir jie turi iki birželio pabaigos apsispręsti dėl dalyvavimo antrojoje pakopoje. Buvo tikrai galima apsispręsti, kad šiems naujai įtrauktiems žmonėms jau galiotų naujos taisyklės“, – pridūrė ji.

Be to, pabrėžė I. Segalovičienė, svarstant pasitraukimo iš antrosios pensijų pakopos reikėtų suteikti galimybę gyventojams išsiimti tik dalį lėšų, likusią dalį pensijos paliekant auginti fonde.

„Toks lankstumas, mūsų įsitikinimu, duotų teigiamą naudą tiek žmonėms, tiek atitiktų valstybės poreikius skatinti žmones kaupti. Nes dabar tu arba būni sistemoje, arba išeini per labai siaurą skylutę“, – teigė I. Segalovičienė.

Prezidento patarėja taip pat akcentavo, kad pelno siekiančioms pensijų kaupimo bendrovėms neturėtų būti leidžiama pačioms įvertinti kaupiančiųjų situacijos ir priimti galutinių sprendimų dėl kaupimo nutraukimo.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrei Monikai Navickienei paskelbus, kad išlaikant dabar turimą vidutinių pensijų augimo dydį 2026 m. vidutinė senatvės pensija siektų 755 eurus per mėnesį, o turint būtinąjį stažą 816 eurų per mėnesį, I. Segalovičienė tikina, kad šiuo metu „Sodros“ ir valstybės galimybės leidžia užtikrinti pensijų augimą. Tiesa, ateityje, anot jos, reikėtų svarstyti pensijas indeksuoti papildomai.

Konstitucinis teismas (KT) nusprendė, jog Pensijų kaupimo įstatyme numatoma ribota galimybė pasitraukti iš pensijų kaupimo fondų pažeidžia Konstituciją. Tuo metu, anot institucijos, skirtingų rūšių išmokos pagal sukaupto turto dydį nepažeidžia pagrindinio įstatymo.

Teisė į pensijų fonduose sukauptas lėšas, anot KT, siejasi su jo nuosavybės teisių apsauga, todėl esamas reguliavimas neturi pagrindo.

KT nustatė, kad Konstitucijai prieštarauja šiuo metu įstatyme nenumatyta galimybė žmonėms nutraukti pensijų kaupimo sutartį dėl svarbių priežasčių. KT nuomone, taip yra varžomos pensijų fondo dalyvio nuosavybės teisės.

Po KT sprendimo socialdemokratai pasiūlė leisti dėl svarbių priežasčių pasiimti pensijų fonduose sukauptas lėšas.

Seime įregistruotomis Pensijų kaupimo įstatymo pataisomis jie siūlo antros pakopos pensijos dalyviams suteikti galimybę gauti išmoką, jeigu jie patys ar jų šeimos nariai susirgtų sunkia liga, taip pat artimojo mirties atveju, nustačius neįgalumą ar netekus darbingumo, prireikus protezuoti dantis, taip pat ištikus stichinei nelaimei, netekus būsto, priklausančio nuosavybės teise, ir panašiais atvejais.

 

Atgal