Tautos mokykla
09 20. Paminklinis atminties akmuo Margių kaime
Ona Striškienė, Paįstrys, Panevėžio r.
Žaliojoje girioje, esančio Margių kaimo viena dalis priklauso Pasvalio rajonui, kita – Panevėžio. Per kaimą vingiuoja Svalia. Rugsėjo 14 d. prie smėlėto kelio, bėgančio vakarine kaimo dalimi, gražioje laukymėje, atidengtas atminties akmuo su užrašu „Margiai“. Skulptorius Valis Remeika iš Pasvalio rajono. Kaimui skirto atminties ženklo sukūrimo iniciatorė ir įgyvendintoja Birutė Pažemeckaitė-Melaikienė. Statant šį paminklą, tvarkant jo aplinką daug jėgų, laiko skyrė Birutės vyras Kazys Melaika, jų dukra Rimantė, vaikaitis Justas. Kaime yra dar senųjų sodybų, kai kurios sodybos išnykę, jas mena tik išlikę gyvatvorės, klevai, ąžuolai, beržai.
Kalba gydytoja Vlada Povilūnienė. Onos Striškienės foto
Kaimui skirto paminklinio akmens atidengimo šventė prasidėjo Šv. Mišiomis Kriklinių Švč. M. Marijos Apsilankymo bažnyčioje, Pasvalio rajone. Po to rinktasi Pažemeckų sodyboje, kur gyvena sūnus Steponas Pažemeckas, tada miško taku eita prie kelio, esančio vakarinėje kaimo dalyje. Beje, paklausus Stanislavos Lekavičiūtės-Bulkienės, kur jų mašina, jos dukra atsakė: „Palikom savam kieme“. Lekavičių žemės ribojasi su Pažemeckų žemėmis ir yra visai šalia paminklinio akmens. Trobesių jau daugelį dešimtmečių nebėra, bet jų šeimos nariams sodyba, jos kiemas amžiams ir liks savu kiemu, kur įspaustos jų ainių pėdos.
Margių kaimo atminties ženklą, kuris buvo pridengtas Filiomenos Jankauskaitės-Pažemeckienės austu ir išsiuvinėtu rankšluosčiu, atidengė Birutė Pažemeckaitė-Melaikienė. Paminklinį akmenį pašventino Pumpėnų-Kriklinių klebonas Domingo Avellaneda IVE. Prie paminklo buvo sugiedota tautiška giesmė. Renginio metu kalbėjo gydytoja Vlada Povilionienė iš Pažagienių kaimo, kraštotyrininkas, tautodailininkas Bronislovas Mažylis iš Baroniškių kaimo, medikė Nijolė Simonavičienė iš Panevėžio, kraštotyrininkė Ona Jankevičiūtė-Striškienė, kilusi iš gretimo Mitabynės kaimo, gyvenanti Paįstryje. Dainavo Paįstrio folkloro ansamblis „Kultuvė“, šiame ansamblyje dainuoja Valdas Pažemeckas su žmona Loreta. Kalbėjusieji pažymėjo, kad tikslių duomenų apie kaimo įkūrimą nerasta. Jis kūrėsi 19 a. pabaigoje, miškingoje vietovėje, naujakuriai daug prakaito išliejo gerindami žemės kokybę, raudami kelmus, kirsdami krūmus. Pažymėta, jog yra duomenų, jog prie Svalios žmonių gyventa dar akmens amžiuje. Trumpai prisimintas ir 1863 metų sukilimo laikmetis šioje teritorijoje, šalia kurios visada buvo giria.
Į šventinį renginį susirinko buvę šio kaimo gyventojai, jų artimieji, gretimų kaimų buvę ir esami gyventojai, jų draugai. Sulaukta svečių iš Panevėžio,Kriklinių miestelio, esančio Pasvalio rajone. Smagu, kad net iš Vilniaus su šeimos nariais atvyko Joana Okinskaitė-Blusiuvienė, iš Pasvalio ir Pakruojo rajonų Stanislava Lekavičiūtė-Bulkienė su artimaisiais. Vaišintasi Pažemeckų sodyboje, prie kieme sustatytų stalų. Man, ypač, buvo įdomu pasiklausyti dviejų moterų, perkopusių per aštuoniasdešimtmetį, prisiminimų. Joana Okinskaitė-Blusiuvienė ir Stanislava Lekavičiūtė-Bulkienė mokėsi gretimo Mitkų kaimo pradžios mokykloje, ėjo į tą pačią klasę ir sėdėjo net viename suole. Jas rugsėjo 1-ąją į mokyklą palydėjo Stanislavos mama, o kitas dienas jos jau su visais kaimo vaikais į mokyklą ėjo savarankiškai. Jų mokytoja buvo Eulalija Žemaitytė, prieš tai mokytoja (nuo 1928 m.) buvo mokytojavusi gretimame Mitabynės kaime. Mokytoja Eulalija Žemaitytė, kaip ir dauguma Margių kaimo gyventojų amžino poilsio atgulę Kriklinių miestelio kapinėse.
Susirinkusieji prie Margių kaimo atminties ženklo
Šventėje dar ilgai dalintasi praeities prisiminimais, o jų būta net ir labai skaudžių. Neaplenkė kaimo pokario žūtys, tremtys, lageriai. Buvo prisimintas vienas iš skaudžių įvykių 1958 m. spalio 12 d., kai netoliese buvusiame poligone žuvo penki šio kaimo jaunuoliai: broliai Vaznoniai Bronius ir Vytukas, Juozapaitis Algis, Žiukas Bronius, Okinskas Juozas.
Būta ir linksmesnių prisiminimų, išdainuota nemažai dainų. Smagu, kad renginyje dalyvavo ir visai maži, jauni, pagyvenę ir žilagalviai. Kaime ir dabar nemažai sodybų, čia yra ir nesenai perstatytų ir tebestatomų namų. Buvusių sodybviečių aplankyti sugrįžta jau kelintosios kartos ainiai. Matydami pastatytąjį Margių kaimo ženklą, net ir pro šalį keliaujantieji supras, kad čia buvo ir yra ne vien tik gūdi Žalioji giria.
Prie stalų Pažemeckų sodyboje, sėdi Stanislava Lekavičiūtė-Bulkienė (iš kairės), Joana Okinskaitė-Blusiuvienė
Atgal