VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Tautos mokykla

08 23. „Versmės“ ekspedicijos dalyviai Skapiškyje

Dr. Aldona Vasiliauskienė

2013 m. liepos 29 – rugpjūčio 4 d. Skapiškyje ir jo apylinkėse darbavosi 13- kos mokslininkų „Versmės“ ekspedicija, vadovaujama Kupiškio etnografijos muziejaus specialistės, istorikės Aušros Jonušytės. Žymiai didesnė mokslininkų grupė Skapiškyje lankėsi 2012 m. vasarą. Ekspedicijoms reikalingas lėšas skyrė „Versmės“ leidyklos vadovas Petras Jonušas.  Ekspedicijų metu renkama medžiaga numatomai monografijai „Skapiškis“, kuri papildys „Versmės“ leidyklos leidžiamų gausios apimties (apie 1000 psl.) knygų seriją „Lietuvos valsčiai“. Išleista per 30 tomų šios serijos knygų.

Ekspedicijos dalyviai tyrinėjo kultūrinį ir dvasinį Skapiškio valsčiaus žmonių gyvenimą, susipažino su žymiomis miestelio asmenybėmis, užrašinėjo kovotojų dėl laisvės bei tremtinių prisiminimus. Mokslininkai ne tik užsirašė papasakotas istorijas, bet galėjo nusifotografuoti vertingos dokumentikos bei senųjų nuotraukų.

Bronius Stuoka su gladiolėmis – kardeliais (kairėje) sveikina  „Versmės“ ekspedicijos vadovę Kupiškio etnografijos muziejaus specialistę, istorikę Aušrą Jonušytę (dešinėje), viduryje stovi dr. Aldona Vasiliauskienė. Nuotraukos iš asmeninio dr. Aldonos Vasiliauskienės archyvo

Ekspedicijos dalyviai kaip ir 2012 metais, apbendrindami darbo rezultatus, bendravo su skapiškėnais dr. Aldonos Vasiliauskienės sodyboje. Į susitikimą su mokslininkais atėjo tautodailininkas ir tremtinys Bronius Bickus, tremtinė Ona Leknickienė, mokytoja – istorikė Stasė Mažeikytė – Skapiškio bendruomenės įsteigtos nominacijos „Aukso aruodai“ pirmoji laimėtoja, Kupiškio viešosios bibliotekos Skapiškio padalinio vyresnioji bibliotekininkė  Skapiškio bendruomenės pirmininkė Roma Bugailiškienė, sodybos kaimynas Bronius Stuoka, Gendrutė Staskonytė, skapiškietė studentė Giedrė Vaičikauskaitė dalyvavusi ekspedicijoje, iš Skapiškio kilęs žinomas Vilniaus universiteto fotografas Vidas Naujikas, atostogaujantis pas motiną Eugeniją Naujikienę. Svečius ir šeimininkus su gitara linksmino Kupiškio r. Salamiesčio laisvalaikio centro vadovas Almantas Totoris, dainuodamas tarmiškai.

Susirinkusius maloniai nustebino B. Stuoka ekspedicijos organizatorei A. Jonušytei įteikdamas didžiulį glėbį jo žmonos tremtinės Elenutės Stuokienės išaugintų įvairiaspalvių gladijoliu – kardelių ir visų skapiškėnų vardu padėkodamas už jos pasiaukojamą darbą bei pastangas įamžinti Skapiškį.

„Versmės“ ekspedicijos dalyviai su skapiškėnais. Iš kairės stovi Gendrutė Staskonytė, ant laiptelių sėdi dr. Vytas Mašauskas, dr. Aldona Vasiliauskienė ir  Bronius Bickus, už jų stovi mokytoja Stasė Mažeikytė. Dešinėje laiptelių pusėje stovi  Salamiesčio laisvalaikio centro vadovas Almantas Totoris, ekpedicijos vadovė Aušra Jonušytė ir studentė Giedrė Vaičikauskaitė. Verandoje iš kairės stovi Eglė Stašaitytė, Daiva Mikalonytė, dr. Genovaitė Dručkutė, Eugenijus Manelis, Bronius Stuoka, Ona Leknickienė, Roma Bugailiškienė ir  Giedrė Papučkaitė

Dr. Aldona Vasiliauskienė pasakojo apie Dievo tarną arkivyskupą Mečislovą Reinį (1884 02 03–1907 06 10–1926 04 05–1953 11 08). Priminė jo biografiją, jo pasiaukojamus darbus Lietuvos dvasingumo stiprinimui bei gilinimui, valstybės suklestėjimui, kančias Vilniaus ir Vladimiro prie Kliazmos kalėjimuose, mirtį toli nuo tėvynės ir į Lietuvą parvežtas žemių saujas iš Vladimiro miesto kapinių, nes palaidojimo vieta nežinoma. Dalis parvežtų žemių patalpinta Vilniaus arkikatedros Tremtinių koplyčioje po M. Reinio bareljefu, dalis – Daugailių Šv. Antano Paduviečio bažnyčios šventoriuje simbolinaime Dievo tarno kape, dalis – įmūryta į Skapiškyje pastatyto Rūpintojėlio pamatą.

Padėka už paramą organizuojant pirmąją piligrimystę M. Reinio keliais įteikiama „Versmės“ leidyklos vadovui Petrui Jonušui. Iš kairės: Sonata Jonušaitė, Petras Jonušas, dr. Aldona Vasiliauskienė ir  Kauno kunigų seminarijos diakonas mgsr. Nerijus Pipiras

Dr. A. Vasiliauskienė kalbėjo apie Vladimire esančią vienintelę katalikų – Švč. Mergelės Marijos Rožinio Karalienės bažnyčią ir jos kleboną t. Sergiejų Zujevą, kuris labai daug nuveikė įamžindamas M. Reinio atminimą ir Vladimiro kapinėse, ir bažnyčioje. O šių metų pavasarį jis su septyniais parapijiečiais – piligrimais keliavo po Lietuvą M. Reinio keliais. Tai pirmoji piligrimystė, kurios sėkmė priklausė nuo daugelio ją parėmusių asmenų. Šiai pirmajai piligrimystei, minint Dievo tarno arkivyskupo M. Reinio 60-ąsias mirties metines atminti, žinomas Utenos krašto tautodailininkas Pranas Kaziūnas Skapiškyje pastatė Rūpintojėlį, kuris liepos 24-ąją buvo pašventintas (Rūpintojėlis pastatytas greta 2008 m. pašventinto koplytstulpio M. Reiniui). Tarp žinomų asmenų, parėmusių  minėtą piligrimystę, yra ir „Versmės“ vadovas Petras Jonušas. Visiems rėmėjams Rūpintojėlio šventinimo dieną, po iškilmingų šv. Mišių, kurias aukojo Panevėžio ir Vilniaus vyskupijų kunigai, buvo įteiktos specialios padėkos. Tuomet neatidėliotini reikalai sutrukdė į Skapiškį atvykti „Versmės“ leidyklos vadovui P. Jonušui, tad padėka jam buvo įteikta leidykloje.

Skapiškyje dr. A. Vasiliauskienės sodyboje „Versmės“ ekspedicijos dalyviai paliko pėdsaką: Eugenijus Manelis, dr. Vytas Mašauskas ir dr. Genovaitė Dručkutė rinko, nešė ar vežė akmenis nuo išvalyto tvenkinio pakraščių. Atlikta ir kitų svarbių ūkiškų darbų, prisireikta ir vairuotojo Kazimiero sumanių rankų.

„Versmės“ ekspedicijos Skapiškyje dalyviai apžiūrėjo parodą „Pažintis su Ukrainos kultūra“, kurioje M. Reinys iškyla kaip jungiamoji grandis tarp lietuvių (Lotynų apeigų katalikų) ir ukrainiečių (Graikų apeigų katalikų) dvasininkų, tarp lietuvių ir ukrainiečių mokslininkų. „Versmės“ ekspedicijos dalyviai žinias apie Dievo tarną M. Reinį plės toliau.

Atgal