Tautos mokykla
01 27. Linininkystės likučiai keliauja į Kiniją
Kostas Dumčius
Be gailesčio, be pasipriešinimo iš Aukštaitijos, Suvalkijos ir Žemaitijos laukų išvaryti linai, mūsų nacionalinis turtas, kultūros paveldas. Linininkystės prisikėlimu betiki nebent naujas linų veisles vis dar išvedinėjantys mokslininkai. Pernai mūsų šalyje linų mėlynavo vos 50 ha. Užtat lietuviškų veislių linai jau parūpo kinams.
Kinai išsivežė Panevėžio rajone, Upytės bandymų stotyje, išvestų veislių pavyzdžius. Upytės bandymų stoties mokslininkės Zofijos Jankauskienės teigimu, iš Kinijos mokslų akademijos Pluoštinių augalų instituto atvykę mokslininkai domėjosi pluoštinių linų auginimo technologijomis, stoties mokslininkų išvestomis naujausiomis veislėmis "Kastyčiai", "Dangiai", "Sartai", "Snaigiai". Kinai išsivežė po 3-5 g šių veislių sėklų, kad galėtų papildyti savo turimų veislių kolekcijas. Tačiau, pasak Z. Jankauskienės, "šios veislės yra įtrauktos į Europos Sąjungos veislių katalogą, mes esame jų autoriai, todėl nerimauti, kad kas nors kitas galėtų tą autorystę pasisavinti, nėra pagrindo".
Tačiau gali būti, kad savo vaikus ir anūkus teks vežti į Kiniją, kad parodytume Lietuvos simbolį - mėlynus linų laukus. Statistikos duomenimis, 1939 m. Lietuvoje buvo pasėta 93,3 tūkst. ha pluoštinių linų. Sovietmečiu linų plotai traukėsi, bet 1970 m. dar buvo auginama 43,7 tūkst. ha, 1980-aisiais - 37,5 tūkst. ha.
Skaudų smūgį mūsų linininkystei sudavė narystė Europos Sąjungoje. Aukštaitijos, Žemaitijos, Suvalkijos ūkininkai bei Žemės ūkio bendrovės iš pradžių džiaugėsi parama, tačiau vėliau ji smarkiai sumenko. Linininkystės neremia ir Vyriausybė. Sužlugo perdirbimo įmonės, kurių iki narystės ES buvo 11. Laikosi tik žemės ūkio kooperatyvas "Jurbarko linų verslas", bet, pasak jo direktorės Birutės Vasiliauskienės, veiklos nebevykdo, nes "niekas nebeaugina linų".
Mokslininkai dar tiki linininkystės prisikėlimu, bet jau dirba su pluoštinėmis dilgėlėmis, mat specialios rūšies dilgėlės užauga iki 2 m aukščio ir turi daug pluošto - jis trumpesnis už linų, bet iš jo galima išausti švelnius ir plonus audinius.