VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Tautos mokykla

04 02. Bus kreipiamasi į Seimą dėl lietuvių kalbos įtraukimo į UNESCO paveldo sąrašą

Ketvirtadienį prie Seimo organizuojama akcija, kurios metu bus raginama įtraukti lietuvių kalbą į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą.

Pasak akcijos organizatorių, mokslininkės ir visuomenės veikėjos Lilijanos Astros bei fotomenininko Antano Ališausko, tokiu būdu mūsų unikaliai kalbai bus užtikrintas tarptautinis statusas.

"Lietuvių kalba yra seniausia gyvoji indoeuropiečių kalba, kurios mokslinė vertė taip pat yra neįkainojama. Ji yra raktas pažinti visų indoeuropiečių kalbų raidą. (...) Siekiame, kad lietuvių kalba būtų saugoma UNESCO - tai yra pasaulinė organizacija, kuri globoja mokslą, meną, kultūrą. Pavyzdžiui, lietuvių Dainų šventė jau yra įtraukta į UNESCO apsaugos programą. Dabar būtina kreiptis ir dėl kalbos", - naujienų agentūros ELTA konferencijų salėje surengtoje spaudos konferencijoje sakė L. Astra.

Pasak jos, neturi būti toleruojami jokie bandymai politiškai kištis į lietuvių kalbą, ją reformuoti ar keisti.

"Niekas negali manipuliuoti kalba. Maždaug prieš mėnesį tai pareiškė ir Konstitucinis Teismas - negali būti absoliučiai jokių politinių pataisų, kadangi tai yra kalbininkų kompetencija", - teigė ji.

Jos teigimu, per praėjusią savaitę vykusį susitikimą tarp Lenkijos Seimo Pirmininko pavaduotojo Cezario Grabarčiko (Cezary Grabarczyk) ir Lietuvos Seimo Pirmininkės Loretos Graužinienės iš pastarosios pusės nuskambėjo pažadas, kad Tautinių mažumų įstatymas bus priimtas dar šio pavasario Seimo sesijoje.

"Ar ji viena balsuos už visą Seimą? (...) Ji pabrėžė, kad teisės aktas bus priimtinas visoms Lietuvos tautinėms mažumoms. Tad mes turime skubėti", - sakė ji.

Pasak jos, Tautinių mažumų įstatymas negali būti priimtas, nes jis yra antikonstitucinis.

Fotomenininkas, apdovanojimo "World Press Photo" laureatas Antanas Ališauskas teigė, jog ruošiamo Tautinių mažumų įstatymo tikslas - prisitaikyti prie lenkų tautinės mažumos.

"Tai yra privilegijų ir išskirtinumo suteikimas vienai tautinei bendrijai", - sakė jis.

Tai, pasak A. Ališausko, prieštarauja Konstitucijos 29 straipsniui.

A. Ališauskas teigia, kad L. Graužinienė negalėjo pasakyti Lenkijos Seimo atstovui, jog įstatymas tikrai bus priimtas.

"Tai yra visiškas anachronizmas ir tokie Seimo nariai, kurie balsuos už tokį įstatymą, sulaužys savo priesaiką", - sakė jis.

Todėl spaudos konferencijos dalyviai ketvirtadienį prie Seimo ir organizuoja "Viešo kalbėjimo" akciją, kurios metu įteiks L. Graužinienei laišką dėl pasaulinio lietuvių kalbos statuso UNESCO pasaulio paveldo sąraše įtvirtinimo.

Atgal