VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Sveikata

01 06. Sodininkams siūloma uždrausti auginti GMO

Sodininkų bendrijų teritorijoje bei 5 km atstumu nuo jos siūloma uždrausti "išleisti į aplinką, auginti ir dauginti genetiškai modifikuotus organizmus (GMO), kultūras, augalus bei jų sėklas".
Tokį pasiūlymą Sodininkų bendrijų įstatymo pakeitimo projektui Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo narys Dailis Alfonsas Barakauskas.
"Sodininkų bendrijų pirmininkai bei atstovai ne kartą yra išreiškę nuogąstavimą dėl galimo genetiškai modifikuotų organizmų ir kultūrų plitimo, jei prie sodininkų bendrijų teritorijų būtų pradėti auginti, sandėliuoti ar bet kokiu kitu būdu naudoti genetiškai modifikuoti organizmai. Sodininkai savo žemėje, kuri prilyginama žemės ūkio paskirties žemei, augina daržoves, gėles, bites savo poreikiams ir yra suinteresuoti, kad jos augtų ekologiškos, nenaudojant trąšų, pesticidų", - sako pasiūlymo autorius D. A. Barakauskas.
Pasak jo, Lietuvos įstatymuose nėra numatyta draudimų GMO auginti sodininkų teritorijose bei šalia jų.
"Atsižvelgdamas į tai, kad tiek ES valstybėse, tiek tarp mokslininkų nėra vieningos ir neginčytinos nuomonės dėl GMO poveikio aplinkai, žmonių sveikatai, biologinei įvairovei bei ekosistemai, siūlau uždrausti išleisti į aplinką, auginti, dauginti genetiškai modifikuotus organizmus, kultūras, augalus bei jų sėklas sodininkų bendrijų teritorijose bei 5 km atstumu nuo jų", - sako Seimo narys.
Pasak jo, 5 km atstumas grindžiamas mokslinių tyrimų išvadomis, kad bitės bei kiti vabzdžiai ieškodami medingų plotų gali nuskristi pirmyn ir atgal iki 7 km.
Taip pat, D. A. Barakausko nuomone, reikia atsižvelgti ir į tai, kad net be vabzdžių pagalbos GMO gali išplisti, pavyzdžiui, vėjui pernešant rapsų žiedadulkes. Pasak Seimo nario, naujai sukurtas stiprus ir atsparus genetiškai modifikuotas augalas gali užvaldyti ir keisti natūraliai besidauginančius augalus ir pažeisti saugomose teritorijose nusistovėjusią ekosistemą.

Atgal