VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Sveikata

06.22. Dantų ir dantenų ligos yra ypač paplitusios, tad karantino laikotarpiu daug žmonių susidūrė su jų paūmėjimu, stipriu skausmu, įvairiomis komplikacijomis

Dantų ir dantenų ligos yra ypač paplitusios, tad karantino laikotarpiu daug žmonių susidūrė su jų paūmėjimu, stipriu skausmu, įvairiomis komplikacijomis. Ar tikrai šios ligos yra neišvengiamos, ar, vis dėlto, jas galima suvaldyti?

Sakykite, kaip vertintumėte Lietuvos žmonių burnos būklę?

Visai nesenai, 2017-2018 m. vykdytas Nacionalinis burnos sveikatos tyrimas, kurio metu lankėme Lietuvos gyventojus ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir mažesniuose miesteliuose, gyvenvietėse, atskleidė tai, kad mūsų žmonių burnos būklė yra prasta. Juos kamuoja tiek ėduonis, tiek periodonto ligos, daugelis jų kasdien patiria diskomfortą, susijusį su dantimis, dantenomis. Blogiausia tai, kad didžioji dalis žmonių, kurie apsilankė mūsų organizuojamoje nemokamoje patikroje, nežinojo, kaip iš tikrųjų jie turėtų prižiūrėti savo burną, turėjo daugybę klausimų. Pastebėjome, kad jie dažnai nedrįsta, bijo paklausti savo gydytojo apie tai, kaip turėtų naudoti tam tikras priemones, o kartais, tiesiog juo nepasitiki, ypač mažesniuose miesteliuose, kur ne visada galima specialistą pasirinkti.

Ar tikrai yra taip, kad odontologinės ligos yra nulemtos genetiškai?

Tikrai ne, nors genetinis polinkis tam tikriems su odontologinėmis ligomis susijusiems veiksniams yra, jo įtaka yra žymiai mažiau reikšminga nei kasdieniai žmogaus įpročiai. Tai, kaip kruopščiai dantys valomi  ir tai, ką valgoma – yra svarbiausi dalykai, nulemiantys dažniausius odontologinius susirgimus. Pavyzdžiui, nagrinėjant vilniečių duomenis, suskaičiavome, kad tik 49 proc. jų dantis valosi du kartus per dieną. Valyti dantis tik kartą per dieną ar dar rečiau tikrai neužtenka, nes ant danties ilgiau likus minkštam apnašui, prasideda tiek ėduonies, tiek periodontito (kitaip vadinamo „paradontoze“) procesai, kurie pradinėse stadijose, jei žmogus laiku susiima, gali būti grįžtami, o vėliau – jau ne. Žmonėms dažnai sunku suprasti, kodėl kai kurie dalykai, kuriuos jam rekomenduoja gydytojas yra tokie svarbūs, tad visuomenę reikia nuolatos šviesti, paraginti, pamotyvuoti, kad jie kruopščiau ir atsakingiau rūpintųsi savo burnos sveikata. Moksliniai tyrimai rodo, kad jei žmogus laikosi tam tikrų taisyklių, daugumos odontologinių ligų galima  išvengti beveik 100 procentų.

Kalbant apie mitybą, ar tam, kad išlaikytume dantis sveikus, reikia vengti tik saldumynų?

Žinoma, kalbant apie burnos sveikatą, labai svarbus cukrus. Net nedideli jo kiekiai kavoje ar arbatoje, gali nulemti, kad dantį pažeis ėduonis, o dantenos bus linkusios kraujuoti. Pavojingiausia – dažnas užkandžiavimas cukraus turinčiais produktais, įskaitant saldintus pieno produktus (jogurtus, sūrelius, varškės gaminius), saldžių gėrimų gurkšnojimas, padažų, baltų miltų produktų vartojimas. Tačiau, kalbėti turime ne tik apie saldžius produktus, bet ir apie kitas produktų grupes. Pavyzdžiui, mažai kas žino, kad rūgštūs produktai, tokie kaip sultys, kad ir natūralios obuolių, apelsinų, taip pat vanduo su citrina bei įvairūs vaisvandeniai, energetiniai gėrimai yra labai rūgštūs ir sukelia dantų erozijas – pažeidimus, kurie pasireiškia dantų nusidėvėjimu, jautrumu, pakitusia estetika. Labai svarbu laikytis tinkamų mitybos įpročių, kurie užtikrintų pakankamą kiekį mineralų, vitaminų, tinkamą imuninės sistemos ir kitų organizme vykstančių procesų veiklą, kurie visi yra vienaip ar kitaip susiję.

Žmonės, sergantys įvairiomis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu, onkologinėmis ligomis, vartojantys įvairius vaistus, susiduria su ženkliai daugiau burnos sveikatos problemų. Tinkama, įvairi mityba prisidėtų tiek  prie burnos, tiek prie  bendros sveikatos gerinimo.

Kas dar svarbu geros burnos sveikatos palaikymui?

Itin svarbu motyvacija ir noras domėtis savo bendra ir burnos sveikata, žinoti, kas yra naudinga, o kas atvirkščiai – kenkia. Kai ieškote patarimo, žinių, labai rekomenduoju rinktis tą informaciją, kurią jums teikia gydytojas.

Siekiant, kad kuo daugiau žmonių įvairiausiuose Lietuvos kampeliuose pasiektų kokybiška ir mokslu pagrįsta informacija, mūsų komanda dalyvauja projekte, finansuojamame Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurio metu buvo sukurta informacinė svetainė www.virtualusodontologas.lt, skirta įvairiausių visuomenės grupių, įskaitant nėščiąsias, neįgaliuosius, senjorus, jaunus tėvus, švietimui. Labai kviečiame visus aktyviai skaityti, dalintis gautomis žiniomis su artimaisiais, kad visų mūsų sveikata ilgainiui taptų kuo geresnė.

Į klausimus atsakė gyd. odontologė Indrė Stankevičienė

 

Profesionalus dantų implantavimas Vilniuje, Žvėryne

Atgal