Religija
12 11. Ukrainos Švenčiausiojo Gelbėtojo provincijos protoigumeno pastoracinė kelionė Lietuvoje
Dr. Aldona Vasiliauskienė
2013 m. po iškilmingos šventės Romoje – šventojo Juozapato palaikų perkėlimo į Šventojo Petro Baziliką 50-mečio – Ukrainos Švenčiausiojo Gelbėtojo provincijos protoigumenas t. Pantalejmonas (Mychailas Salamaka) OSBM, atvykęs į Lietuvą, lapkričio 27 d. lankėsi Šiaulių krašte. Lydimas Vilniaus Švč. Trejybės klebono t. Pavlo (Petro Jachimeco) OSBM ir straipsnio autorės susitiko su Šiaulių universiteto rektoriumi prof. Donatu Jurgaičiu, Šiaulių vyskupu Eugenijumi Bartuliu, Bazilionų vidurinės mokyklos direktoriumi Rimantu Goriu, pavaduotoja Irena Vaičiuliene, kitais pedagogais.
Susitikime su Šiaulių universiteto rektoriumi prof. Donatu Jurgaičiu prisiminta, kad dar 2001 metais, organizuojant pirmąją tarptautinę mokslinę konferenciją, skirtą Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinui, tuometinis universiteto rektorius prof. Vincas Lauruška maloniai leido pasinaudoti gražiausia universitete – Baltąja sale – ten ir pradėtas minėtas konferencijų ciklas. Universiteto vadovybės toliaregiškas žvilgsnis į tarpvalstybinius mokslinius – kultūrinius ryšius, jų prasmės samprata, leido universitetui greitai įsijungti į konferencijų organizavimą ir tapti svarbiausiu šių renginių Lietuvoje mecenatoriumi. Primintina, kad 2001–2011 metais Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino istorijos tyrinėjimų sklaidai suorganizuota 10 tarptautinių mokslinių konferencijų (5 Lietuvoje ir 5 Ukrainoje).
Susitikimas Šiaulių universitete. Iš dešinės: Vilniaus Švč. Trejybės bažnyčios klebonas t. Pavlo (Petro Jachimecas) OSBM, Ukrainos Švenčiausiojo Gelbėtojo provincijos protoigumenas t. Pantaleijmonas (Mychaylas Salamaka) OSBM, Šiaulių universiteto rektorius prof. Donatas Jurgaitis, dr. Aldona Vasiliauskienė. Nuotraukos iš asmeninio dr. Aldonos Vasiliauskienės archyvo
Šiaulių universiteto bendradarbiavimas su ukrainiečiais – vienuoliais bazilijonais ir pasauliečiais mokslininkais vedė gilyn. 2004 m. rugsėjo 30 d. pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Metropolito Josifo Veljamino Rutskio Filosofijos – Teologijos studijų bazilijonų institutu Briuchovičiuose (netoli Lvovo), o 2005 m. gegužės 25 d. – bendradarbiavimo sutartis su Lvovo nacionalinio Ivano Franko universitetu. Pažymėtina, kad nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje Šiaulių universitetas tapo pirmąja aukštąja mokykla Lietuvoje, pasirašiusia bendradarbiavimo sutartis su Ukrainos aukštojo mokslo institucijomis. Akcentuotina, kad Šiaulių universitetas 2005 m. gegužės 12 d. jau organizavo savo dienas minėtame vienuolių bazilijonų institute.
2013 m. lapkričio 27 d. ukrainiečių vienuolių susitikimo su rektoriumi prof. D. Jurgaičiu metu kalbėta apie tolesnio bendradarbiavimo galimybes, artėjantį Vilniaus Švč. Trejybės bažnyčios 500 metų jubiliejų 2014 metais bei gana greitai artėjantį ir Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino 400 metų jubiliejų 2017 metais. Susitikimu ir aptartomis veiklos galimybėmis likosi patenkinti ir ukrainiečiai, ir Šiaulių universiteto rektorius.
Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, kaip visada kiekvieną svečią sutinka kaip patį brangiausią, svarbiausią ir labiausiai laukiamą. Protoigumenas buvo nustebintas tokiu šiltu ir betarpišku svečių sutikimu vyskupijos kurijoje. Susitikimo su Šiaulių vyskupu JE Eugenijumi Bartuliu metu ukrainiečiai dėkojo vyskupui už jo aktyvų dalyvavimą konferencijose, skirtose Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinui, bendrą šv. Mišių auką. Prisiminta, kad vyskupo leidimu, Šiaulių rajono Šv. Bazilijaus Didžiojo parapijiečių bei tuometinio klebono Jordano Urbono kvietimu iš Ukrainos Metropolito Josifo Veljamino Rutskio Filosofijos – teologijos studijų bazilijonų instituto Briuchovičiuose 2003 m. gruodžio pabaigoje atvyko instituto rektorius t. Martynas (Martynas – Borysas Chaburskis)OSBM ir septyni studentai vienuoliai į Šv. Bazilijaus Didžiojo šventę (sausio 1 d.). Vienintelei Lietuvoje turinčiai Šv. Bazilijaus Didžiojo vardą bažnyčiai svečiai atvežė dovanų – Šv. Bazilijaus Didžiojo ikoną.
2003 m. gruodžio 31 d. vienuoliai Bazilionuose giedojo Mišparus, o 2004 m. sausio 1 d. – Rytmetines maldas, po jų buvo pašventinta atvežtoji ikona ir aukotos šv. Mišios. Šv. Mišias aukojo t. Martynas OSBM, t. Pavlo OSBM ir parapijos klebonas Jordanas Urbonas. Vėliau Šv. Bazilijaus Didžiojo bažnyčiai Bazilionuose vienuoliai ukrainiečiai padovanojo Šv. Juozapato bei kitų šventųjų ikonas.
Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis (dešinėje) rodo išleistas, nuotraukomis iliustruotas Šventojo Rašto knygas šeimoms. Šalia vyskupo t. Pavlo Jachimecas OSBM, kairėje – protoigumenas t. Panteleijmonas Salamacha OSBM
Svečiai vyskupui E. Bartuliui pasakojo apie Romoje vykusią šventę, skirtą šv. Juozapato palaikų perkėlimo į Šv. Petro Baziliką 50-mečiui, šv. Mišias, susitikimą su Popiežiumi, knygos apie šv. Juozapatą pristatymą, Romoje organizuotus kitus renginius. Kalbėjo apie šv. Juozapatą ir apie būsimas šventes. Vyskupui E. Bartuliui buvo malonu išgirsti, kad protoigumenas t. Pantelejmonas OSBM ir t. Pavlo OSBM žino apie Dievo tarnaitę Barborą Žagarietę.
Naujasis protoigumenas t. PantalejmonasOSBM prašė vysk. E. Bartulį ir toliau dalyvauti ukrainiečių – vienuolių bazilijonų organizuojamuose renginiuose Lietuvoje. Ekscelencija maloniai sutiko ir svečiams padovanojo 2014 metų kalendorius. Tai vyskupo fotografuotų nuotraukų albumai, skirti Popiežiaus lankymosi Lietuvoje 20-mečiui. JE vysk. E. Bartulis pasakojo apie anksčiau išleistus tematinių nuotraukų albumus – kalendorius, taip pat pasidžiaugė išleistu, gausiai nuotraukomis iš Šventosios Žemės iliustruotu Šventuoju Raštu – tai kasdieniai skaitymai šeimai. Šiuo leidiniu ukrainiečiai itin domėjosi.
Paskutinis tos dienos svečių ukrainiečių kelionės tikslas–Bazilionų vidurinė mokykla. Su šios mokyklos kolektyvu ir direktoriumi Rimantu Goriu itin glaudus vienuolių bazilijonų ryšys.
Į mokyklos šventes bei renginius nuolat kviečiamas kun. t. Pavlo Jachimecas OSBM ir tuo metu į Lietuvą atvykę vienuoliai bazilijonai. Tad mokyklos renginiuose kartu su t. Pavlo Jachimec yra dalyvavę t. Martynas (Martynas Borysas Chaburskis), t. Vasilijus (Volodsymyras Evgenijus) Zinko, t. Ivanas (Teodozijus Majkovičius) ir daugelis kitų bazilijonų kunigų, Ukrainos ambasados darbuotojų, į Lietuvą iš Ukrainos atvykusių mokslininkų (prof. Liudmila Filipovič su vyru prof. Anatolijumi Cholodnyj, prof. Galina Bondarenko ir kt.).
Ne kartą Bazilionų vidurinės mokyklos kolektyvas lankėsi Vilniaus Švč. Trejybės bažnyčioje, minint šv. Juozapatą bei kitų švenčių metu, atvykdami su muzikine programa.
Bazilionuose prie vidurinės mokyklos pastatytos unikalios skulptūros, skirtos Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinui (skulptorė Birute Kasperavičienė). Iš dešinės stovi: Ukrainos Švenčiausiojo Gelbėtojo provincijos protoigumenas t. Pantaleijmonas (Mychaylas Salamaka) OSBM, Bazilionų vidurinės mokyklos direktorius Rimantas Gorys, Vilniaus Švč. Trejybės bažnyčios klebonas t. Pavlo (Petro Jachimecas) OSBM ir dr. Aldona Vasiliauskienė
Bazilionų vidurinėje mokykloje buvo organizuoti visų 5-kių Lietuvoje vykusių konferencijų, skirtų Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinui, posėdžiai. Išskirtinis IX konferencijos (2009 m. spalio 9–11 d.) akcentas – skulptūros Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinui šventinimas. Bazilionų vidurinės mokyklos direktoriaus Rimanto Gorio pastangomis prie mokyklos buvo pastatytas beveik 4 metrų aukščio ąžuolinis paminklas (skulptorė Birute Kasperavičienė) Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinui. Tai pirmas paminklas ukrainiečiams Lietuvoje ir pirmas paminklas pasaulyje, įamžinęs Šv. Bazilijaus Didžiojo ordiną. Vienintelė vietovė pasaulyje – Bazilionai – įamžinusi vienuolių bazilijonų vardą dabar tapo ir pirmąja vietove, įamžinusia ukrainiečius bei vienuolius bazilijonus.
Mokyklos direktorius R. Gorys, svečiams rodė sukauptą ukrainistikos medžiagą: nuotraukas, įvairius leidinius... jos tikrai gausu, kalbėjo apie rengiamą atidaryti klasę.
Ukrainos Švenčiausiojo Gelbėtojo provincijos protoigumenas t. Pantalejmonas (Mychailas Salamacha) OSBM, iš pastoracinės kelionės Lietuvoje po Šiaulių kraštą į Vilnių grįžo kupinas įspūdžių. Vilniuje jo laukia įtemptas darbas – įvairių susitikimų gausa.
Atgal