Religija
10 25. Pirmoji piligrimystė M. Reinio vardo įamžinimo keliais ir jos įprasminimas (10 dalis)
Dr. Aldona Vasiliauskienė
Mokslinė konferencija „Kančia Dievo tarno arkivyskupo Mečislovo Reinio gyvenime ir piligrimystė“
2013 m. liepos 24 d. Skapiškyje po šv. Mišių Šv. Hiacinto (Jackaus) bažnyčioje pirmosios piligrimystės M. Reinio keliais (ją Lietuvoje atliko Vladimiro (prie Kliazmos) Švč. Mergelės Marijos Rožinio Karalienės bažnyčios parapijiečiai vadovaujami klebono t. Sergiejaus Zujevo) mecenatams įteikus padėkas, vyko konferencija. Konferencijos tema „Kančia Dievo tarno arkivyskupo Mečislovo Reinio gyvenime ir piligrimystė“. Perskaityti keturi pranešimai: „Filosofinė ir teologinė kančios samprata“ (LEU rektorius akademikas Algirdas Gaižutis), „M. Reinio keliais: Madagaskaras, Vilnius, Vladimiras, Skapiškis“ (Lietuvių, ukrainiečių istorikų asociacijos prezidentė dr. Aldona Vasiliauskienė), „Vladimiro katalikų atstovų, kaip daugiatautės kultūros nešėjų, kelias į M. Reinį ir Lietuvą“ (Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyr. specialistė Zita Mackevičienė) ir „Katalikiška veikla, prikeliant Skapiškio bendruomenę“ (Kamajų Šv. Kazimiero parapijos klebonas kun. mgsr. Andrius Šukys).
Ir akademikas A. Gaižutis, ir kun. A. Šukys pažymėjo, kad itin svarbu, jog tokie prasmingi renginiai vyksta ne tik dideliuose miestuose, kurie jau prisotinti įvairiomis šventėmis, o nedideliame miestelyje – Skapiškyje, kuris renginio organizatorei yra brangus vaikystės miestas – kad ir čia žmonėms sudaroma galimybė pasijusti svarbiais ir reikalingais. Šis renginys – svarbus istorinis akcentas, liudijantis, kad Skapiškis, jau nebe pirmąsyk, savo renginių mastu, siekia lygiuotis į didžiuosius miestus. Prelegentai pažymėjo, kad pastangos lygiuotis duoda gražų rezultatą.
Po konferencijos keliolika muzikinių numerių atliko Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė, Lietuvos operos dainininkė prof. Irena Milkevičiūtė, akompanuojant Vilniaus operos ir baleto teatro pianistei Olgai Eleonorai Taškinaitei. Atlikėjos sulaukė gausių aplodismentų.
Šventės dalyviai pasimeldė šventoriuje prie Liurdo ir ilgamečio (nuo 1925m. beveik iki mirties) Skapiškio parapijos klebono kan. Nikodemo Kasperiūno (1872 01 02–1896 05 18–1956 02 13) kapo.
Rūpintojėlio šventinimas
Per 200 skapiškėnų ir svečių susirinko į dr. Aldonos Vasiliauskienės sodybą, kur buvo pašventintas Rūpintojėlis, skirtas pirmajai piligrimystei, minint M. Reinio mirties 60-metį. Šis Utenos tautodailininko Prano Kaziūno Rūpintojėlis stovi prie M. Reiniui 2007 m. pastatyto ir 2008 m. vyskupo Juozo Preikšo pašventinto koplytstulpio (autorius Antanas Ruškys, 1924 03 03–2011 01 30). Rūpintojėlį pašventino kan. Stanislovas Krumpliauskas. Tai jau trečias svarbus kanuninko darbas šioje sodyboje: pašventintas namas, pasodintas dekoratyvinis medis ir dabar pašventintas Rūpintojėlis.
Kan. Stanislovas Krumpliauskas šventina Rūpintojėlį (dešinėje). Greta jo klierikas Žilvinas Treinys. Nuotraukos iš asmeninio dr. Aldonos Vasiliauskienės archyvo
Apaštališkasis protonotaras B. Antanaitis, kalbėjo apie kryžiaus svarbą kiekvieno mūsų širdyje ir gyvenime.
Meninė programa
Prie pašventinto Rūpintojėlio padainavo Pandėlio Švč. Mergelės Marijos Vardo bažnyčios mišrus choras (vargonininkė Asta Davolienė), Skapiškio pagrindinės mokyklos mokiniai: Ligita Rudokaitė, Eglė Lesmonavičiūtė ir Gabrielius Petuchovas (mokytoja Nijolė Bagdonavičienė) ne tik dainavo dainas, bet ir porino tarmiškai – primindami, kad šie metai – Tarmių metai. Po eilėraštį pasakė ir būsimosios Skapiškio Šv. Lauryno kuopos ateitininkės (kuopos globėja mokytoja Žydra Andrijauskienė).
Protonotaras Bronius Antanaitis šventės dalyviams kalba apie Kryžių, Koplytstulpį, Rūpintojėlį – jų svarbą žmogaus gyvenime. Iš dešinės: klierikas Žilvinas Treinys, protonotaras Bronius Antanaitis, kan. Stanislovas Krumpliauskas, Antanas Vilūnas, dr. kun. Gediminas Jankūnas, kun. Albertas Kasperavičius, Zarasų dekanas kun. Remigijus Kavaliauskas
Po gražių ir nuotaikingų šeimininkės pasveikinimų gimtadienio proga buvo įteiktos padėkos. „Kupiškio“ ir „Skapiškio“ monografijų vyr. redaktorė ir sudarytoja Kupiškio etnografijos muziejaus vyr. specialistė Aušra Jonušytė istorikei dr. Aldonai Vasiliauskienei įteikė padėką „už pagalbą rengiant „Lietuvos valsčių“ serijos monografijas „Kupiškis“ ir „Skapiškis“ bei dalyvavimą jų autorių lokalinių tyrimų ekspedicijoje 2012 m. liepos 30 – rugpjūčio 5 d.“ Padėką pasirašė ir „Versmės“ leidyklos vadovas Petras Jonušas.
Kitą padėką pasirašė Skapiškio seniūnijos kolektyvas, joje įrašyta „Nuoširdžiai dėkojame už Skapiškio vardo garsinimą Lietuvoje ir už jos ribų, bičiulystės saitų stiprinimą, dalijimąsi gera nuotaika ir optimizmu šventėse ir kasdienybėje“. Padėką įteikė Skapiškio seniūno pavaduotoja Regina Beleckienė.
Meninę programą prie Koplytstulpio ir ką tik pašventinto Rūpintojėlio atlieka Skapiškio pagrindinės mokyklos mokiniai (mokytoja Nijolė Bagdonavičienė). Iš kairės: Ligita Rudokaitė, Gabrielius Petuchovas ir Eglė Lesmonavičiūtė
Sugiedojus „Ilgiausių metų“ ilgai bendrauta prie vaišių stalų, juolab, kad ir iš toliau ar arti atvykusieji papildė lauke sustatytus ir gausiai padengtus vaišių stalus.
Įdėmiai klausomasi kupiškėniškos šnektos. Iš dešinės sėdi: kun. Andrius Šukys (Kamajai), Zita Mackevičienė (Utena), akademikas Algirdas Gaižutis (LEU rektorius), Antanas Kibickas (Utena), istorikė Aušra Jonušytė (Kupiškis), 92-jų metų senolis skapiškietis Jonas Uziela; stovi: kun. Virgilijus Liuima (Papilys), doc. dr. Angelė Kaušylienė (LEU Socialinių mokslų fakulteto studijų reikalų prodekanė), tautodailininkas Pranas Kaziūnas su žmona Genute, tikybos mokytoja Žydra Andrijauskienė...
Paroda „Pažintis su Ukrainos kultūra“
Svečiams buvo pasiūlyta aplankyti parodą „Pažintis su Ukrainos kultūra“, kurią 2012 m. gegužės 26 d. atidarė Nepaprastasis ir Įgaliotasis Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Valerijus Žovtenko. Dr. A. Vasiliauskienė pasakojo apie šios parodos atsiradimą. Dėkojo kunigui bazilijonui t. Pavlo Jachimecui, be kurio nebūtų ir šios parodos. T. Pavlo Jachimecas OSBM dažnai atvyksta į Skapiškį ir dalyvauja įvairiuose renginiuose, tad jį gerai pažįsta ne tik skapiškėnai, bet ir Kupiškio rajono valdžia bei pedagogai. Nuo 2001 m. organizuojant konferencijas Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinui kartu su tėvu Pavlo straipsnio autorės nukeliauta ne vienas tūkstantis kilometrų ne tik Lietuvoje, važiuota į Ukrainą ir po Ukrainą. Per 10 metų abejose valstybėse suorganizuota po penkias konferencijas, nes 2017 m. Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinas (vienintelis ordinas įkurtas Lietuvoje) minės savo 400 metų jubiliejų. Tad šioje sodyboje veikiančios parodos tikslas yra ukrainiečių ir tėvų bazilijonų garsinimas. Parodą aplanko ne tik ukrainiečiai, neseniai čia lankėsi gruzinų delegacija – tad žinios apie Dievo tarną M. Reinį plačiai skleidžiamos.
Grupelė renginio dalyvių
Susirinkusiųjų į šventę bendravimui svarbus buvo ir gražus muzikinis fonas, įrašai, kuriais džiugino Skapiškio Kultūros namų direktorius Valdas Bačanskas. Iš Vilniaus Šv. Mikalojaus bažnyčios atvykęs pilnas autobusiukas parapijiečių, nemaža grupė Pasvalio Katalikių moterų, seserys vienuolės iš Panevėžio, pandėliečiai, uteniškiai, zarasiškiai, dusetiškiai, iš Salų ar net iš tolimos Suvalkijos – Jūrės atvykusieji netruko susipažinti ir su skapiškėnais, ir tarpusavyje. Juokauta, kad M. Reinys pasirūpino geru oru bendravimui: nukrapnojo keli lašai, išsisklaidė dangus ir, po kelių dienų neperstojamo lietaus, visi džiaugėsi saulute.
Išvykstantys Skapiškį paliko gerai nusiteikę, džiaugdamiesi prasminga švente – daug sužinojo apie Dievo tarną arkivyskupą M. Reinį, piligrimus iš Rusijos, Šv. Bazilijaus Didžiojo ordiną. Visi išvykdami pasiryžo melstis į Dievo tarną M. Reinį, prašant malonių ir nepamiršti ne tik paties miestelio, bet ir šios sodybos, kurioje M. Reinys jau tapęs lietuvius ir ukrainiečius vienijančia grandimi.
Atgal