Religija
10 23. Pirmoji piligrimystė M. Reinio vardo įamžinimo keliais ir jos įprasminimas (9 dalis)
9. Piligrimystės ir Dievo tarno arkivyskupo Mečislovo Reinio 60-ųjų mirties metinių pagerbimas Skapiškyje
Dr. Aldona Vasiliauskienė
Skapiškyje, šalia jau esančio Dievo tarnui M. Reiniui skirto Koplytstulpio (tautodailininko Antano Ruškio (1924 03 03–2011 01 30) sukurtas 2007 m., pašventintas 2008 m.), sugalvota pastatyti Rūpintojėlį, kuris įamžintų pirmąją piligrimystę Dievo tarno arkivyskupo Mečislovo Reinio keliais, minint 60-ąsias mirties metines. Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus specialistė Zita Mackevičienė kartu su straipsnio autore kreipėsi į žinomą tautodailininką Praną Kaziūną, kuris ir pastatė Rūpintojėlį, į jo pamatus įmūrydamas žemių iš Vladimiro miesto kapinių saują – tai jau trečia Lietuvoje vieta, sauganti žemių iš palaidotų kankinių kapinių. Primintina, kad žemių iš Vladimiro kapinių kapsulė įmūryta Vilniaus arkikatedros kankinių koplyčioje po M. Reinio bareljefu, kita žemių sauja yra palaidota Daugailių Šv. Antano Paduviečio bažnyčios šventoriuje, simboliniame M. Reinio kape. Skapiškyje įmūrytą žemių saują iš Vladimiro miesto kapinių, ten kur naktimis buvo užkasami kaliniai, iškilmingai pašventino Vladimiro Švč. Mergelės Marijos Rožinio Karalienės bažnyčios klebonas t. Sergiejus Zujevas šv. Mišių metu 2010 m. rugsėjo 29 d. Tenka tik apgailestauti, kad šis Rūpintojėlis tarp paskutiniųjų garsaus tautodailininko atliktų darbų.
Pirmoji nuotrauka prie ką tik pastatyto Rūpintojėlio, skirto pirmajai piligrimystei, minint Dievo tarno arkivyskupo Mečislovo Reinio 60-ąsias mirties metines, su jo autoriumi – tautodailininku Pranu Kaziūnu. Iš dešinės stovi Stasė Mažeikytė, už jos – Irena Pavilonienė, Danutė Baltrūnaitė, Ksavera Balčiūnaitė, Pranas Kaziūnas ir Elvyra Bickuvienė. Nuotraukos iš asmeninio dr. Aldonos Vasiliauskienės archyvo
Tautodailininkas Pranas Kaziūnas (1947 10 27–2013 09 12)
Rūpintojėlio pirmosios piligrimystės minint M. Reinio mirties 60-metį autorius Pranas Kaziūnas gimė 1947 m. spalio 27 d. Utenos rajone, Šarkiškio kaime. Jau vaikystėje jis susidomėjo drožyba ir šis pomėgis neišblėso visą gyvenimą. Įžymaus tautodailininko skulptoriaus Stasio Karanausko įkvėptas, ėmėsi drožti mažas skulptūrėles, vėliau savo darbais gražino poilsiavietes, girininkijas, kitas viešas vietas. 1987 m. buvo priimtas į Lietuvos tautodailininkų sąjungą.
Pranas Kaziūnas aktyviai dalyvavo kūrybinėse stovyklose Utenoje, Birštone, Anykščiuose, Kaune. Jų metu sukurtus darbus galima pamatyti įvairiose vietovėse: skulptūra „Muzikantas“ puošia Vestuvių kalną Utenoje, koplytstulpis –Antano ir Motiejaus Miškinių literatūrinės-etnografinės sodybos, kurią pats ir restauravo, kiemą Juknėnuose, stogastulpis „Kukutis“ –Kuktiškes, medinių paminklų gausu pakelėse, žmonių kiemuose, kapinėse.
Po Šv. Mišių klausant nuotaikingų tarmiškų eilių, pasakojimų bei melodijų. Iš kairės: dr. kun. Gediminas Jankūnas (Krekenava), Zarasų dekanas kun. Remigijus Kavaliauskas, s. Dalia Liutkevičiūtė PAMI (Panevėžys), kun. t. Pavlo Jachimecas OSBM (Vilnius) ir kun. Vytautas Rapalis (Vilnius)
Prano Kaziūno ornamentinę kryždirbystę aukštai įvertino specialistai – pelnyta daugybė diplomų, padėkų: 2008 m. liaudies meno kūrėjų regioninėje parodoje laimėtas „Aukso vainikas“ – I vieta (už kryždirbystę); 2009 m. Telšiuose, parodoje „Aukso vainikas“, gauta III vieta (už kryždirbystę); 2009 m. LR žemės ūkio ministerija suteikė tautinio paveldo produkto sertifikatą Prano Kaziūno memorialiniams paminklams (kryžiams, koplytstulpiams, stogastulpiams), o 2010 m. Kėdainiuose, respublikinėje konkursinėje liaudies meno parodoje, kryždirbys apdovanotas „Aukso vainiku“.
Kelis dešimtmečius skyręs medžio drožybai, savo talentą tautodailininkas atskleidė kurdamas mažosios architektūros darbus, kryžius, koplytstulpius – per 400 jų pasklidę visoje Lietuvoje, kitose šalyse, juos filmavo Lietuvos televizijos, jie pristatyti UNESCO, daug darbų įamžinta fotografijų albumuose.
Tautodailininkas Pranas Kaziūnas, nors ir nemėgstąs dalyvauti savo darbų atidarymuose, su žmona Genute 2013 m. liepos 24 d. atvyko į Rūpintojėlio pašventinimą Skapiškyje, džiaugėsi susirinkusia žmonių gausa, kilniomis šv. Mišiomis ir tuo, kad ir jis galėjo prisidėti prie jam brangios asmenybės – Dievo tarno M. Reinio vardo garsinimo. Skapiškyje buvo nuplanavęs pastatyti dar kai kokius dirbinius netoli Rūpintojėlio ir Koplytstulpio.
Šv. Mišios Skapiškio Šv. Hiacinto (Jackaus) bažnyčioje, aukojamos Vilniaus ir Panevėžio vyskupijos kunigų. Prie altoriaus iš kairės kun. Virgilijus Liuima (Papilys), mons. Juozapas Antanavičius (Panevėžys) ir protonotaras Bronius Antanaitis (Smilgiai). Kairėje pusėje stovi dr. kun. Gediminas Jankūnas (Krekenava), Utenos dekanas kun. Henrikas Kalpokas ir kan. Stanislovas Krumpliauskas (Dusetos). Dešinėje stovi kun. Medardas Čeponis (Vilnius), Zarasų dekanas kun. Remigijus Kavaliauskas, kun. Simas Maksvytis (Panevėžys), kun. Andrius Šukys (Kamajai), kun. t. Pavlo Jachimecas OSBM (Vilnius)
Deja, rugsėjo 12 dieną, Aukščiausiasis žinomą Utenos krašto tautodailininką Praną Kaziūną staiga pasišaukė į Amžinybę.
Šv. Mišios Skapiškio Šv. Hiacinto (Jackaus) bažnyčioje
2013 m. liepos 24-osios renginys pagerbiant piligrimus iš Vladimiro Švč. Mergelės Marijos Rožinio Karalienės parapijos keliavusius Dievo tarno arkivyskupo Mečislovo Reinio keliais, minint 60-ąsias mirties metines prasidėjo šv. Mišiomis Skapiškio Šv. Hiacinto (Jackaus) bažnyčioje.
Prieš šv. Mišias dr. Aldona Vasiliauskienė kalbėjo apie šios šventės tikslą: arkivyskupo M. Reinio, 1953 m. lapkričio 8 d. mirusio viename žiauriausių sovietinių kalėjimų – Vladimire (180 km. nuo Maskvos), vardo garsinimą, pagarbą piligrimams iš Vladimiro, padėką visiems piligrimystės rėmėjams, liudijimą, kad ir nedideliame Lietuvos miestelyje – Skapiškyje – vyksta dvasingi darbai ir prasmingi renginiai, į kuriuos geranoriškai įsijungia žinomos ir garsios ne tik Lietuvoje, bet ir plačiajame pasaulyje asmenybės: LEU rektorius akademikas Algirdas Gaižutis, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė, Lietuvos operos dainininkė prof. Irena Milkevičiūtė ir kiti, padėką Aukščiausiajam, kad į renginį suvažiavo maldininkų iš įvairių Lietuvos vietovių ir bažnyčioje jų susirinkę daugiau nei per didžiuosius atlaidus.
Šv. Mišias Šv. Hiacinto (Jackaus) bažnyčioje Skapiškyje, aukojo Panevėžio vyskupijos ir Vilniaus arkivyskupijos kunigai – koncelebravo apaštalinis protonotaras Smilgių Šv. Jurgio parapijos klebonas Bronius Antanaitis. Kartu meldėsi: mons. Juozapas Antanavičius (Panevėžio Švč. Trejybės parapijos kunigas), kan. Povilas Svirskis (Utenos Dievo Apvaizdos parapijos jubil.), kan. Stanislovas Krumpliauskas (Dusetų Švč. Trejybės parapijos klebonas), Panevėžio vyskupo vikaras kun. mgsr. Simas Maksvytis, Vilniaus dekanas Medardas Čeponis (Vilniaus Šv. Mikalojaus bažnyčios klebonas), Utenos dekanas kun. Henrikas Kalpokas (Utenos Dievo Apvaizdos parapijos klebonas), Zarasų dekanas kun. Remigijus Kavaliauskas (Zarasų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos klebonas), t. Pavlo Jachimecas OSBM (Vilniaus Švč. Trejybės graikų apeigų katalikų parapijos klebonas), kun. dr. Gediminas Jankūnas (Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bazilikos klebonas), kun. Albertas Kasperavičius (Subačiaus – stoties Šv. Pranciškaus Asyžiečio parapijos klebonas), kun. Virgilijus Liuima (Papilio Nekaltosios Švč. Mergelės Marijos parapijos klebonas), kun. Vytautas Rapalis (Vilniaus Visų Šventųjų parapijos klebonas), kun. mgsr. Andrius Šukys (Kamajų Šv. Kazimiero parapijos klebonas) ir Vilniaus Šventojo Juozapo kunigų seminarijos klierikas Žilvinas Treinys.
Melstasi prašant Aukščiausiojo pagreitinti Dievo tarno arkivyskupo M. Reinio Beatifikacijos bylos baigtį, melstasi už pirmuosius piligrimus iš Rusijos (t. Sergiejų Zujevą, Raisą Šaulovą, Liubov Kucevą, Stanislavą Gribovskij, Luizą Gribovską, Aleksandrą Norkiną, Liubov Liugę ir Ramūną Babenską), sujudinusius Lietuvos tikinčiuosius, melstasi už renginio iniciatorės giminę: Pajedų, Žiogūnų, Vasiliauskų šeimų mirusius ir gyvuosius, prašant jiems Dievo palaimos bei Švč. Mergelės Marijos globos ir dėkojant Aukščiausiajam už suteiktas malones.
Nuotaikingos meninės programos nenustelbė nei dulksna. Iš kairės: kan. Stanislovas Krumpliauskas (Dusetos), Antanas Vilūnas, kun. Albertas Kasperavičius (Subačius), už jo matyti Skapiškio kultūros namų direktorius Valdas Bačanskas
Šv. Mišių metu giedojo Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė, Lietuvos operos dainininkė prof. Irena Milkevičiūtė, jai akompanavo Vilniaus operos ir baleto teatro pianistė Olga Eleonora Taškinaitė. Giedojo ir Pandėlio Švč. Mergelės Marijos Vardo bažnyčios mišrus choras (vargonininkė Asta Davolienė).
Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bazilikos klebonas dr. kun. Gediminas Jankūnas pasakė įspūdingą pamokslą. Pamokslininkas kalbėjo, kad kunigams dažnai tenka atsakyti į klausimus, kurių tikintieji ir neklausia. Kunigams tenka kantriai sėti Dievo Žodį į skirtingas širdžių dirvas ir kartais net galima susirgti beviltiškumu. Pamokslininkas ragino susimąstyti apie sėklą: dažniausia ji surenkama ir laukiama sėjos meto. Dr. kun. G. Jankūnas sakė, kad mokslininkai ir po daugelio metų, atkasę Pompėją, rado puodynes su grūdais. Grūdus pasėjo ir jie sudygo – taigi jų sudygimo reikėjo išlaukti.
Mums trūksta kantrybės – sakė pamokslininkas. – Sėkla moka laukti, o mes norim visko greit ir daug. Tačiau tas laukimas nėra nevilties, o Dievo Meilės ženklas, Jo Gailestingumas. Meilė yra labai kantri: reikia į uolą papilti daugiau žemės, išsiravėti erškėčius, kad sėkla galėtų sudygti ir duotų vaisių. Tame kantrume gauname progą pasikeisti, atsiversti, atgailoti.
Renginio organizatorei giedama „Ilgiausių metų“. Iš kairės: kun. Andrius Šukys (Kamajai), kun. Albertas Kasperavičius (Subačius), po skėčiu Zarasų dekanas kun. Remigijus Kavaliauskas, tolumoje Sigita Zmiejauskienė, kun. Vytautas Rapalis (Vilnius), kun. t. Pavlo Jachimecas OSBM (Vilnius), Zita Mackevičienė (Utena), akademikas Algirdas Gaižutis (LEU rektorius), Antanas Kibickas (Utena), 92-jų metų senolis skapiškietis Jonas Uziela
Arkivyskupo Mečislovo Reinio kopimas į Altoriaus garbę irgi reikalauja didelės kantrybės, kad lietuvių tauta galėtų didžiuotis XX amžiaus kankiniais. Turime atverti ausis, nusiimti valksčius nuo akių ir praregėti, ir, svarbiausia, žinoti, kad Dievo Meilė mus lydi.
Padėkos piligrimystės rėmėjams
Po šv. Mišių į šventę atvykusiems Pirmosios piligrimystės rėmėjams Panevėžio vyskupo vikaras kun. mgsr. Simas Maksvytis įteikė padėkas ir dr. A.Vasiliauskienės knygas „Petras Perkumas“. Šios padėkos skiriasi nuo įprastinių padėkų tuo, kad čia įrašytos visų rėmėjų pavardės ir kiekvienas gali pamatyti jų gausą. Be to, padėkoje įrašyta ir malda, prašant malonių užtariant arkivyskupui Mečislovui Reiniui, kuriai Imprimatur 2008 m. kovo 14 d. pasirašė vyskupas Juozas Tunaitis (1928 10 25–1954 09 12–1991 05 19–2012 06 01).
Rūpintojėlio dangaus fone padėkoje įrašytos piligrimystės rėmėjų pavardės: Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius SJ, Vilniaus Visų Šventųjų bažnyčios klebonas kun. Vytautas Rapalis, Vilniaus Šv. Mikalojaus bažnyčios kunigai: klebonas dekanas Medardas Čeponis, vikaras dr. Mindaugas Ragaišis ir parapijiečiai, Dusetų Švč. Trejybės bažnyčios klebonas kan. Stanislovas Krumpliauskas, Papilio Nekaltosios Švč. Mergelės Marijos bažnyčios klebonas kun. Virgilijus Liuima, Švč. Nekaltosios Mergelės Marijos tarnaičių kongregacijos seserys Panevėžyje, LEU rektorius akademikas Algirdas Gaižutis, „Versmės“ leidyklos vadovas Petras Jonušas, Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas, UAB „Vilava“ generalinis direktorius Antanas Vilūnas, UAB „Utenos Indra“ vadovai Žaneta ir Antanas Kibickai, tautodailininkas Pranas Kaziūnas, Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyr. specialistė Zita Mackevičienė, Kupiškio rajono Kultūros ir švietimo skyriaus vedėjas Rimantas Jocius ir pavaduotojas Vytautas Knizikevičius, Skapiškio seniūnijos seniūnas Valdas Juškevičius ir pavaduotoja Regina Beleckienė, agronomas Kazimieras Tamošiūnas.
Atgal