Religija
10 01. Pirmoji piligrimystė M. Reinio vardo įamžinimo keliais ir jos įprasminimas
Dr. Aldona Vasiliauskienė
3. Piligrimai Lietuvoje – susitikimas Vilniaus Edukologijos universitete
Piligrimystės svarba
2013-ieji metai tikintiesiems ypatingi – Popiežius Benediktas XVI juos paskelbė Tikėjimo metais, be to, šių metų lapkričio 8 d. sueina 60 metų nuo Dievo tarno arkivyskupo M. Reinio mirties.
Tad ši pirmoji piligriminė kelionė iš Vladimiro, pagarsino M. Reinio vardą ir įprasmino Tikėjimo metus. Nuostabu tai, kad šią piligrimystę atliko ne lietuviai, o rusai bei kitų tautų katalikai, gyvenantys lietuviams ir šiandien su skausmu prisimenamoje kančios ir siaubo vietoje – Vladimire, kuris kartu yra ir vienas iš žinomiausių bei svarbiausių Rusijos aukso rato (žiedo) (zolotoje kolco) miestų, gausiai lankomas viso pasaulio turistų.
Norėtųsi tikėti, kad atvykusių iš Vladimiro piligriminė kelionė Dievo tarno arkivyskupo M. Reinio keliais, privers susimąstyti ir mus lietuvius, kad ir mums jau pats laikas pradėti maldingas keliones po Lietuvą ne tik Dievo tarno M. Reinio, bet ir kitų dar aštuonių Dievo tarnų bei tarnaičių vardų įamžinimo, atminties puoselėjimo vietomis.
Piligrimai LEU koplyčioje. Iš kairės sėdi: Liuiza Gribovskaja, Raisa Grigorjevna Šaulova, Liubov Aleksandrovna Kutseva, tėvas Sergiejus Zujevas. Antroje eilėje iš kairės: stovi Aleksandras Norkinas, Ramūnas Babenskas, Stanislovas Gribovskis, Liubov Nikolajevna Liugge, kun. Vytautas Rapalis, Igoris Gerasimovas, Kazimieras Tamošiūnas ir Antanas Vilūnas. Nuotraukos iš dr. Aldonos Vasiliauskienės asmeninio archyvo
Piligrimystės Lietuvoje programa
Rengiantis piligrimų iš Rusijos sutikimui itin svarbu buvo parengti išsamią programą: bažnyčiose suderinti šv. Mišių bei maldų laiką, organizuoti susitikimus ir bendravimą su dvasininkijos bei pasauliečių atstovais, aplankyti M. Reinio vardą įamžinusias vietas, susitarti dėl ekskursijų vadovų bei pravedimo laiko – kad piligrimai per penkias dienas (balandžio 29 d. – gegužės 3 d.) galėtų kuo daugiau pamatyti. Be abejo, itin svarbūs buvo maisto, poilsio bei transporto kelionėms klausimai. Tačiau jie visi buvo išspręsti mecenatų dėka. Džiugu, kad į piligriminės kelionės po Lietuvą programos sudarymą įsijungė nemaža ir dvasininkų, ir pasauliečių.
Sudarant piligrimystės Programą vertingų patarimų sulaukta iš Pasaulio lietuvių bendruomenės Sielovados reikalų komisijos pirmininko prel. Edmundo Putrimo (Kanada), Vilniaus Visų Šventųjų bažnyčios klebono kun. Vytauto Rapalio ir Šv. Kryžiaus bažnyčios rektoriaus kun. Ričardo Doveikos, LEU rektoriaus akademiko Algirdo Gaižučio, LEU prof. Juozo Skiriaus, turistinės firmos „Astrida“ vadovės Audronės Šeikienės bei kitų. Atsižvelgta ir į piligrimų pageidavimus, nors jų tebuvo tik vienas – noras apsilankyti Vilniaus Šv. Dvasios cerkvės ir vienuolyno ansamblyje. Parengta programa buvo išsiųsta į Vladimirą. Ten ją į rusų kalbą išvertė Ramūnas Babenskas, tad piligrimai į Lietuvą atvyko žinodami, ką galės pamatyti.
Atvykę į Lietuvą, dvi dienas piligrimai susipažino su M. Reinio pėdsakais Vilniuje, jo įamžinimo vietomis: Lietuvos Edukologijos universiteto (LEU) koplyčia ir M. Reinio auditorija, Genocido muziejus – vyskupų kamera, Vilniaus arkikatedros Kankinių koplyčia (šv. Mišios), Aušros Vartai, Švč. Trejybės bažnyčia, Šv. Mikalojaus bažnyčia (šv. Mišios). Taip pat buvo atlikta Panoraminė ekskursija po Vilniaus miestą, piligrimų pageidavimu aplankytas Šv. Dvasios cerkvės ir vienuolyno ansamblis, susipažinta su Vilniaus valstybinio universiteto ansambliu, Lietuvių katalikų mokslo akademija.
Pabuvota Utenoje, Daugailiuose, Madagaskare, Leliūnuose, Skapiškyje, Kupiškyje, Kryžių kalne, Šiluvoje, Kaune.
Susitikimas LEU M. Reinio auditorijoje. Apie parapijiečių dėmesį M. Reiniui pasakoja Vladimiro Švč. Mergelės Marijos Rožinio Karalienės bažnyčios klebonas kun. T. Sergiejus Zujevas (kairėje). Prezidiume sėdi iš kairės: LEU rektorius akademikas Algirdas Gaižutis, renginio vedantysis Vilniaus Visų Šventųjų bažnyčios klebonas kun. Vytautas Rapalis ir dr. Aldona Vasiliauskienė
LEU – pirmoji piligrimų iš Vladimiro stotelė Lietuvoje.
Vilniuje, kaip jau minėta, piligrimai buvo dvi dienas. Globojami LEU rektoriaus akademiko A. Gaižučio jie susipažino su M. Reinio pėdsakais bei jo įamžinimo vietomis LEU II rūmuose (T. Ševčenkos g. 31): koplyčia ir auditorija. Maldą koplyčioje užbaigė kreipdamiesi į Dievo tarną arkivyskupą M. Reinį (M. Reinio paveikslėlius su maldele rusų kalba, apie tai jau minėta, jie atsivežė iš Vladimiro ir visose šventovėse bei kitose M. Reinio vardo įamžinimo vietose, iš jų meldėsi).
Susitikimo M. Reinio auditorijoje metu (renginį vedė kun. V. Rapalis), t. Sergiejus Zujevas, papasakojęs apie M. Reinio vardo įamžinimą Vladimire, pristatęs atvykusius piligrimus ir detalizavęs piligrimystės M. Reinio keliais tikslus, už Dievo tarno arkivyskupo M. Reinio vardo atminimo puoselėjimą, pagalbą organizuojant piligriminę kelionę, akademikui A. Gaižučiui, dr. A. Vasiliauskienei ir p. A. Vilūnui įteikė padėkos raštus.
T. Sergiejus Zujevas (centre, dešinėje) padėką ir suvenyrą už mecenatorišką pagalbą piligrimystei įteikia p. Antanui Vilūnui. Prie staliuko stovi LEU rektorius akademikas Algirdas Gaižutis. Sėdi iš kairės Socialinių mokslų fakulteto studijų reikalų prodekanė doc. dr. Angelė Kaušylienė, Istorijos fakulteto dekanas akademikas prof. Eugenijus Jovaiša ir Katalikų tikybos katedros prof. habil. dr. Alfonsas Motuzas
LEU su piligrimais bendravo mokslininkai: rektorius akademikas Algirdas Gaižutis, Istorijos fakulteto dekanas akademikas prof. Eugenijus Jovaiša, Socialinių mokslų fakulteto studijų reikalų prodekanė doc. dr. Angelė Kaušylienė, prof. Jonas Kievišas, Katalikų tikybos katedros prof. habil. dr. Alfonsas Motuzas, šios katedros dvasinis vadovas kun. Vytautas Rapalis, straipsnio autorė dr. Aldona Vasiliauskienė, UAB „Vilava“ generalinis direktorius Antanas Vilūnas, Igoris Gerasimovas, Kazimieras Tamošiūnas, būrys studentų.
LEU rektorius akademikas A. Gaižutis pasakojo apie Dievo tarno arkivyskupo M. Reinio auditorijos (ji atidaryta ir pašventinta 2008 m. lapkričio 7 d.) svarbą jaunimui – būsimiesiems pedagogams, mokslininkams – skleidžiant studentams ugdymo dvasingumą. Rektorius kalbėjo apie M. Reinio, nepalūžusio sunkiuose išbandymuose, gyvenimo kelią. M. Reinys – puikus pavyzdys nūdienai. Renginį vedusio kun. V. Rapalio primygtinai provokuojamas, akademikas vaizdžiai ir jautriai prakalbo ir apie savo giminystės ryšius su M. Reiniu, prisiminė vaikystėje stebėtą dvasininkų pagarbą savo močiutei, M. Reinio giminaitei ...
Dr. A. Vasiliauskienė kalbėjo apie keturias keliones į Vladimirą (2010 m. rugsėjo 21–29 d.; 2010 m. spalio 28 – lapkričio 4 d.; 2012 m. spalio 6 d. ir 2012 m. lapkričio 28 – gruodžio 2 d.) ir, daugeliui asmenų padedant, nuveiktus darbus.
Antrosios kelionės metu į Vladimirą važiuota kartu su M. Reinio kraštiečiu, Daugailių mokyklos bičiulių pirmininku, UAB „Vilava“ generaliniu direktoriumi Antanu Vilūnu (A. Vilūnas buvo tos kelionės mecenatorius), Zita Mackevičiene – Utenos rajono savivaldybės administracijos kultūros skyriaus vyr. specialiste, Dievo tarno arkivyskupo Mečislovo Reinio atminimo įamžinimo komisijos nare, kuriuos vežė vairuotojas Igoris Gerasimovas (A. Vilūno darbuotojas). Šios kelionės metu atlikta svarbių darbų, jau minėtų darbų: Vladimiro centralo (kalėjimo) muziejui ir Vladimiro Švč. Mergelės Marijos Rožinio Karalienės bažnyčiai padovanoti M. Reinio portretai, memorialinės lentos (Vladimiro miesto kapinėse) atidengimas ir pašventinimas, laikinasis stendas bažnyčioje, pranešimai dvejose konferencijose: t. S. Zujevo organizuotoje konferencijoje „Kankinių kraujas – naujų krikščionių pradas“ (spalio 29 d.) ir miesto muziejaus salėje (spalio 30 d.), skirtoje Rusijos kankiniams. Be to, dar buvo nuvežta žemių iš M. Reinio gimtojo krašto (palaimintų Daugailių Šv. Antano Paduviečio bažnyčios klebono mons. Petro Baltuškos): dalis jų paberta kapinėse prie gėlių, pasodintų prie kapinių memorialo, kita dalis perduota t. Sergiejui Zujevui – būsimam M. Reinio muziejui.
Trečiosios kelionės metu vykta su Užsienio reikalų ministerijos sudaryta grupe ir mons. Robertu Šalaševičiumi. Dalyvauta Švč. Mergelės Marijos Rožinio Karalienės bažnyčioje atidengiant (atidengė tuometinis Užsienio reikalų viceministras Evaldas Ignatavičius) ir pašventinant (pašventino Dievo Motinos arkivyskupijos arkivyskupas Pavelas Pecci (Paolo Pezzi), memorialinę lentą M. Reiniui (skulptoriaus Vitalijaus Valentinovičiaus Leksas), jo mirties 60-mečiui. Nuvežti iš Lietuvos minėti lankstinukai ir paveikslėliai su malda, skirti M. Reiniui.
LEU Arkivyskupo Mečislovo Reinio auditorijoje. Priekyje stovi Socialinių mokslų fakulteto studijų reikalų prodekanė doc. dr. Angelė Kaušylienė (dešinėje) ir piligrimystės organizatorė dr. Aldona Vasiliauskienė. Antroje eilėje iš dešinės Istorijos fakulteto dekanas akademikas prof. Eugenijus Jovaiša, tėvas Sergiejus Zujevas, LEU rektorius akademikas Algirdas Gaižutis ir Visų Šventųjų parapijos klebonas kun. Vytautas Rapalis
Paskutinės kelionės metu dalyvauta S. Zujevo organizuotoje konferencijoje „Pokrovskio skaitymai“ – tai besitęsiantis konferencijų ciklas. Skaitytas pranešimas, skirtas M. Reiniui.
Dr. Vasiliauskienė pasakojimą iliustravo vaizdais iš renginių Vladimire.
Apie darbus įamžinant ir garsinant M. Reinio vardą Vladimire kalbėjo vienas iš piligrimų – Ramūnas Babenskas, padėkos žodį tarė mecenatas p. Antanas Vilūnas.
Apibendrindamas susitikimą, jį vedęs kun. V. Rapalis pažymėjo: „Jūsų, pirmieji piligrimai iš Rusijos Federacijos, keliaujantys M. Reinio keliais po Lietuvą, pasirinktas unikalus laikas – Tikėjimo metai. Šiame susitikime detalizuota Vladimiro Švč. Mergelės Marijos Rožinio Karalienės bažnyčios klebono t. Sergiejaus Zujevo ir septynių parapijiečių piligriminė kelionė – svarbus ir vertingas pavyzdys mums lietuviams, daugiau susirūpinti savo Dievo tarnų (o jų 9-ni) vardo garsinimu, atminties įamžinimu.
Belieka piligrimams ir šios kelionės pagrindinei organizatorei dr. Aldonai Vasiliauskienei palinkėti sėkmingos kelionės šiais Tikėjimo metais, kad jų laukiantys susitikimai būtų prasmingi tikėjimo stiprinimui ir M. Reinio, kurio 60-ąsias mirties metines minėsime lapkričio 8 d., garsinimui“.
Piligrimai buvo nustebinti jaukiai ir dvasingai įrengta koplyčia, džiaugėsi M. Reiniui skirta auditorija, rektoriui akademikui A. Gaižučiui kalbėjo, kad tai puikus pavyzdys aukštosioms mokykloms Vladimire bei Rusijoje. Rektorius kalbėjo ir apie kitas vardines auditorijas universitete: piligrimai, rektoriaus lydimi, apsilankė visose vardinėse auditorijose esančiose LEU II rūmuose.
Atgal