Religija
09 20. T. Pavlo Jachimec OSBM Šv. Mikalojaus parapijoje
Dr. Aldona Vasiliauskienė
Vilniaus Graikų (Rytų) apeigų katalikų Švč. Trejybės bažnyčia 2014 m. minės 500 metų jubiliejų. Kunigaikštis Konstantinas Ostrogiškis (apie 1460–1530), Lietuvos didysis etmonas (1497–1500 ir 1507–1522), Vilniaus kaštelionas (nuo 1511 m.), Trakų vaivada – nuo 1522 m., dėkodamas Dievui už 1514 m. pergalę prieš Maskvos kariuomenę prie Oršos, Vilniuje, vietoj buvusios medinės bažnyčios, pastatė didingą mūrinę Švč. Trejybės bažnyčią, kurios jubiliejui rengiasi ukrainiečiai – šią bažnyčią aptarnaujantys vienuoliai bazilijonai.
Švč. Trejybės bažnyčios klebonas kun. Pavlo (Petro Jachimecas) OSBM su straipsnio autore, rugsėjo 17 d. Šv. Mikalojaus bažnyčios parapijos salėje susitiko su Vilniaus dekanu parapijos klebonu kun. Medardu Čeponiu, vikaru dr. kun. Mindaugu Ragaišiu, zakristijonu Valdu Lunecku ir parapijiečių maldos grupele, prie pusryčių stalo. Stalą su maistu dekano paprašytas palaimino t. Pavlo Jachimecas OSBM ukrainiečių kalba ir rytų apeigomis. Svečias kalbėjo apie svarbiausias šventes Švč. Trejybės bažnyčioje, artėjančius bažnyčios ir Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino jubiliejus.
Straipsnio autorė, rodydama iš Kijevo atsivežtus leidinius, pasakojo apie gražią keturias dienas trukusią šventę – 1025-ąsias Kijevo – Rusios krikšto metines.
Apie Kijevo-Rusios krikšto jubiliejinę šventę pasakoja dr. A. Vasiliauskienė. Šalia jos sėdi kun. t. Pavlo Jachimecas OSBM, toliau parapijietė Eugenija Mačiulienė. Nuotraukos iš asmeninio dr. Aldonos Vasiliauskienės archyvo
Pasakota, kodėl Kijevo – Rusios krikštytojui šventajam Volodymyrui dešiniajame Dniepro krante 1853 m. pastatytas paminklas išliko ir sovietmečiu.
Sovietmečiu paminklas Volodymyrui Kijeve tapo vienu iš nedaugelio monumentų, pastatytų iki 1917 m. ir nesugriautų. Pasakojama, kad bolševikai bijojo ardyti paminklą, nes pasak legendos, jis pastatytas ant galingo vandens šaltinio ir paminklą susprogdinus, tūkstančiai tonų vandens staigiai užlietų visą senamiestį. Tačiau iš paminklo buvo siekta panaikinti visas su religija susietas jo puošmenas, ypač postamente. Ir šios „pastangos“ vedė prie būtinos jo restauracijos 1953–1954 m. rengiantis minėti paminklo pastatymo šimtmetį,
Paminklas šv. Volodymyrui tapo vizitine Kijevo kortele, o 1988 m. minint krikšto 1000-metį jis buvo įamžintas jubiliejinėje monetoje.
Tad neatsitiktinai, 2013 m., minint krikšto 1025-ąjį jubiliejų, prie paminklo rinkosi gausūs būriai maldai – prašyti šventojo užtarimų pas Švč. Mergelę Mariją jos globos po pasaulį išsibarsčiusiai ukrainiečių tautai, Dievo meilės malonės visiems, kad kitą dieną šventinamas Soboras taptų visų vienybės šventove.
Svarbiausias šventės momentas – ilgai statytos didžiulės šventovės – Patriarchalinio Kristaus Prisikėlimo soboro šventinimas ir iškilmingos šv. Mišios (apeigos tęsėsi nuo 8,30 iki 12,00 valandos). Pasakota apie lėšas šventovės statybai – Patriarchalinis Kristaus Prisikėlimo soboras pastatytas tikinčiųjų aukomis, jos buvo rinktos įvairiais būdais, po visą pasaulį...
Prie šv. Kazimiero paveikslo stovi iš kairės: dekanas kun. Medardas Čeponis, t. Pavlo Jachimec OSBM ir dr. kun. Mindaugas Ragaišis
Kalbėta apie įdomias parodas, svarbias konferencijas, įspūdingą šventinę Akademiją – misteriją. Šventinėje Akademijoje parodytas Kijevo – Rusios kelias į krikštą, krikščionybės istorija Ukrainoje, svarbiausi Ukrainos istorijos įvykiai nuo seniausių laikų iki nūdienos.
Scenoje didžiuliame ekrane pasinaudojant multimedija ir dizainu, rodyta senųjų laikų dokumentika (raštai, piešiniai, statiniai), šiandienos vaizdai, pastatai, žmonės. Kairės ir dešinės scenos pusėse aukštai esančiuose ekranuose keitėsi datos bei įrašai anglų kalba (tad sudarytos galimybės ir užsieniečiams susipažinti su Ukrainos istorija), perteikdami scenoje vaizduojamus įvykius. Scenos ekrane rodomus įvykius papildė žinomiausių aktorių skaitomi sonetai bei juos keičianti muzika. Dainavo nusipelnę Ukrainos solistai, duetai, ansambliai, įvairūs chorai. Sonetai ir muzika, kaip ir artistų apranga, buvo parinkta arba iš senųjų laikų arba naujesnių, atskleidžiančių vieną ar kitą istorinį laikmetį, įvykius.
Šv. Mikalojaus parapijos salėje vykusiame susitikime zakristijonui Valdui Luneckui buvo įteikta speciali Padėka su malda M. Reiniui. Tokias Padėkas jau yra gavę Šv. Mikalojaus bažnyčios kunigai dekanas, klebonas Medardas Čeponis ir vikaras dr. kun. Mindaugas Ragaišis, bei parapijiečiai, liepos 24-ąją atvykę į renginį Skapiškyje (Kupiškio r.). Tada buvo prisiminta pirmoji Vladimiro (prie Kliazmos) Švč. Mergelės Marijos Rožinio Karalienės katalikų bažnyčios parapijiečių piligrimystė M. Reinio keliais Lietuvoje, M. Reinio mirties 60-metis. Šiai progai pašventintas Rūpintojėlis (tautodailininkas Pranas Kaziūnas, 1947 10 27–2013 09 12), o rėmėjams iš įvairių Lietuvos vietų įteiktos specialios Padėkos.
Atgal