VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Religija

09 03. Maldos pusryčiai Vilniaus Šv. Mikalojaus parapijoje

Dr. Aldona Vasiliauskienė

Vilniaus Šv. Mikalojaus parapijoje (klebonas dekanas kun. Medardas Čeponis) veikia įvairių maldos grupių. Tarp jų itin veiklus „Močiučių klubas“, kurį subūrė į Šv. Mikalojaus bažnyčią klebonu paskirtas ir tik pradėjęs dirbti kun. M. Čeponis 2004 m. rugpjūčio pradžioje.

Klebono vadovaujamas „Močiučių klubas“ per Sekmines atlieka piligrimines keliones į įvairias šventoves tiek Lietuvoje, tiek ir kitose šalyse. Pirmoji tolimesnė kelionė organizuota per 2005 m. Sekmines į Marijos šventovę Čenstachovoje, Osvencimą, Krokuvą ir Slovakijos Tatrus. Antroji kelionė – į Bavarijos Marijos šventovę Altioninge; trečioji – į Latvijos (Latgalės) šventovę Agluonoje; ketvirtoji – į Austrijos šventovę Maria Zell; penktoji – į Lenkijos Varmijos (Rytprūsių) Marijos šventovę Swęnta Lipka (Heilige Linden), Fromborką, Malborką ir Griunvaldą (Žalgirio mūšio 600 metų jubiliejų); šeštoji – palei Nemuną iki Ventės rago ir Klaipėdos; šiais 2013 metais piligrimystė vyko į Torūnę. Lichenę (Tėvų marijonų centras prie Konino Lenkijoje), Gniezną, Soldiną (Pščelnik) – paminėtas Dariaus ir Girėno žūties 80-metis.

Gruzijos technikos universiteto Lietuvių kalbos ir kultūros centro vadovas prof. V. Kavaliauskas (dešinėje) dėkoja Šv. Mikalojaus parapijos klebonui kun. Medardui Čeponiui (kairėje), už padovanotas knygas ir rožinius. Nuotraukos iš asmeninio dr. Aldonos Vasiliauskienės archyvo

Klebonas M. Čeponis su „Močiučių klubo“ atstovėmis ir kitais parapijiečiais dalyvavo šių metų liepos 24-ąją renginyje Skapiškyje, skirtame Dievo tarno Mečislovo Reinio mirties Vladimiro centrale (ypatingo rėžimo kalėjime) 60-osioms metinėms. Kartu paminėta ir pirmoji piligrimystę, kurią atliko Vladimiro (prie Kliazmos) Švč. Mergelės Marijos Rožinio Karalienės 7 parapijiečiai su klebonu t. Sergiejumi Zujevu. Pirmajai piligrimystei ir Dievo tarno M. Reinio mirties 60-mečiui atminti Skapiškyje buvo pašventintas tautodailininko Petro Kaziūno pastatytas Rūpintojėlis, į kurio pamatą įmūryta žemių sauja iš Vladimiro miesto kapinių.

„Močiučių klubo“ narės kiekvieną antradienį po šv. Mišių renkasi parapijos salėje pasivaišinti suneštiniais pusryčiais, pabendrauti su kunigais klebonu M. Čeponiu ir vikaru dr. Mindaugu Ragaišiu, pakalbėti aktualiomis temomis, pasveikinti parapijietes – varduvininkes ar švenčiančias gimimo jubiliejų.

Į šiuos rytmetinius susitikimus noriai lankosi iš užsienio atvykę ir Šv. Mikalojaus parapijoje apsistoję kunigai.

2013 m. rugpjūčio 27 d., šv. Monikos dieną, šv. Mišiose meldėsi ir su klebonu M. Čeponiu bei „Močiučių klubo“ narėmis bendravo LEU profesorius, Lietuvių kalbos ir kultūros centro, veikiančio Gruzijos technikos universitete Tblisyje, vadovas Vidas Kavaliauskas.

Klebonas ir parapijietės pasveikino šios dienos varduvininkę Moniką.

Klebonui ir parapijietėms buvo pristatytas prof. V. Kavaliauskas. Svečias pasakojo, kad greitai bus metai, pirmajam per visą Lietuvos ir Užkaukazės šalių istoriją 2012 m. spalio mėn. atidarytam Lietuvių kalbos ir kultūros centrui. Minėtas centras atlieka ir edukacinę, ir plačią švietėjišką veiklą garsindamas Lietuvos vardą ir mūsų tautos kultūrą.

Gruzijos sostinėje veikiantis Lietuvių kalbos ir kultūros centras vykdo lietuvių kalbos studijas, kurias pasirinkę apie 40 studentų. Lietuvių kalbos studijų programą finansuoja Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija.

"Močiučių klubo" narės po antradienio pusryčių Šv. Mikalojaus bažnyčios parapijos salėje. Sėdi iš kairės į dešinę: Monika, Eugenija, prof. Vidas Kavaliauskas, Irena ir Aldona, už jų stovi klebonas kun. Medardas Čeponis, toliau sėdi: Janė, Elena, Genovaitė, Veronika, Stasė, Janina, Onutė

Pasak centro vadovo prof. V. Kavaliausko, Gruzijai integruojantis į Europos Sąjungą, lietuvių kalbos, kaip oficialios ES kalbos, studijos studentams gali atverti platesnes mokslo ir karjeros galimybes.

Gruzijos technikos universitetas 2013 m. balandyje centrui paskyrė dvi auditorijas: paskaitoms (didžiąją) ir bibliotekai bei metodiniam kabinetui (mažesnę), savo lėšomis suremontavo, aprūpino naujais baldais. Be to, universitetas perdavė du kompiuterius, įvedė nemokamą internetą.

Pagal Lietuvių kalbos ir kultūros centro vadovo prof. V. Kavaliausko parengtą projektą „Gruzijos technikos universiteto Lietuvių kalbos ir kultūros centro aprūpinimas moksline, mokomąja, metodine, vaizdine medžiaga, tautine atributika“ Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija minėtam centrui paskyrė 30.000 Lt. Už juos įsigyta daug mokomosios metodinės medžiagos, vadovėlių, žemėlapių, žodynų, tautinės atributikos, Neregėtos Lietuvos (didelio formato) vaizdų ir kt. Įvairios medžiagos – albumų, knygų, suvenyrų – atsiuntė arba perdavė Lietuvos Respublikos Seimas, Lietuvos Respublikos Seimo Europos informacijos biuras, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubas, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, įvairūs muziejai (Maironio lietuvių literatūros muziejus, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmai, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Lietuvos dailės muziejus, Bažnytinio paveldo muziejus), keliolika Lietuvos savivaldybių, Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus, Europos Parlamento nariai Vytautas Landsbergis ir Laima Andrikienė, tėvas Vaclovas Aliulis MIC, dauguma Lietuvos aukštųjų mokyklų. Dėl galimybių atsiųsti medžiagos kreiptasi ir į kitas įvairias Lietuvos institucijas. Tad iki 2013 m. spalio mėn. Lietuvių kalbos ir kultūros centras bus moderniai įrengtas ir jame sudarytos sąlygos patraukliai reprezentuoti mūsų šalį.

Straipsnio autorei Gruzijos technikos universiteto Lietuvių kalbos ir kultūros centro vadovas prof. V. Kavaliauskas pasakojo apie drauge su gruzinais studentais švęstas Kūčias, švęstas pagal lietuviškus papročius. Džiaugėsi, kad lietuviškas vakaras turėjo ir didaktinius, ir edukacinius tikslus.

Kūčių stalas buvo nuklotas kaimišku šienu, padengtas staltiese. Patys studentai parengė 12 lietuviškų valgių su silke, žuvimi, virtomis nenuluptomis bulvėmis, kisieliumi, vaisiais ir kt.

Kalbėta apie lietuviškus Kūčių papročius, tradicijas. Gruzijos studentai susipažino ir su Kalėdų burtais, žaidimais. Visi iš po staltiesės traukė šieno šiaudus, lygino, kurio šiaudas didesnis, storesnis, kam metai bus sėkmingesni; mergina ieškojo jaunikio (per save metė batą vaikinų pusėn), tą patį darė vaikinas, ieškantis savo širdies draugės. Kiekvienas studentas buvo parengęs savo kalėdinę dovaną kolegai. Buvo traukiami burtai ir po to įteikiamos dovanos viens kitam. Studentai įteikdami dovanas turėjo lietuvių kalba pasveikinti vienas kitą.

Vakarą vainikavo studentės Mariam Tsitsilašvili lietuviškai atlikta daina „Kokia nuostabi Lietuva esi“.

Vilniaus Švč. Mikalojaus bažnyčios parapijiečių grupelė Skapiškyje

Ateityje Lietuvių kalbos ir kultūros centre, kaip pasakojo prof. V. Kavaliauskas, planuojama organizuoti parodas, konferencijas, seminarus ir susitikimus su garsiais Lietuvos kultūros, meno ir mokslo veikėjais, rengti svarbių Lietuvos istorijos datų minėjimus. Tokia centro veikla sudarys geresnes sąlygas Gruzijos visuomenei labiau domėtis Lietuva, padės stiprinti dvišalius draugiškus ryšius, labiau suartins abiejų kraštų jaunimą.

Klebonas M. Čeponis priminė, kad į Lietuvą atvykstantis ir Šv. Mikalojaus parapijos nepamirštantis dr. mons. Rolandas Makrickas, 2006 m. baigęs Bažnytinės teisės studijas Popiežiškoje Bažnytinėje akademijoje, buvo paskirtas sekretoriumi į Apaštalinę Nunciatūrą Gruzijoje, Armėnijoje ir Azerbaidžane (Apaštalinė Nunciatūra Tbilisyje, Gruzija), kur dirbo trejus metus. Dera priminti, kad kun. R. Makrickas – ketvirtas lietuvis, baigęs šią akademiją (pirmasis – arkivyskupas nuncijus Jonas Bulaitis (1933 06 26–1958 02 02–1982 01 06–2010 12 25), vėliau būsimasis metropolitas kardinolas Audrys Juozas Bačkis, būsimasis monsinjoras Visvaldas Kulbokas). Po trejų metų kadencijos (2006–2009) mons. R. Makrickas 2009 m. paskirtas pirmuoju sekretoriumi į nunciatūrą Šiaurės kraštams (Švedija, Norvegija, Danija, Islandija, Suomija)...

Prof. V. Kavaliauskas džiaugiasi susitikimu Šv. Mikalojaus parapijoje, klebono M. Čeponio centrui padovanotomis knygomis, rožiniais, parapijietės Irenos pažadu pagloboti į Vilnių turistiniais tikslais atvykstančius gruzinus.

Atgal