Religija
07 28. Dr. t. Pavlo (Mychailas Krečiunas) OSBM apie Šv. Juozapato (Ivano Kuncevičiaus) veiklą Vilniuje
Dr. Aldona Vasiliauskienė
Ukrainietis dvasininkas ir mokslininkas iš Mukačevo Šv. Mikalojaus bazilijonų vienuolyno (Užkarpatė) t. Pavlo (Mychailo Krečiunas) OSBM pora kartų mokslo reikalais bei religiniais klausimais lankėsi Lietuvoje.
Keletas biografinių dr. kun. Pavlo (Mychailo Krečiuno) OSBM duomenų
Dr. t. Pavlo (Mychailo Krečiunas) OSBM gimė 1979 m. birželio 12 d. Užkarpatėje (Bilky kaime, Iršavsko rajonas).
1986–1995 m. mokėsi Bilkyvsko I – III laipsnio vidurinėje mokykloje, kurią baigęs 1995–1996 m. mokėsi Krystynopilyje (Červonograde) prie bazilijonų vienuolyno, čia įgydamas pilną vidurinį mokslą.
Ukrainiečių susitikimas su istoriku prof. Juozu Banioniu. Iš kairės: t. Pavlo Jachimec OSBM, prof. Juozas Banionis, Mychailo Maksimjuk, dr. t. Pavlo Krečiunas OSBM ir diakonas t. Maksymas Pišta. Nuotraukos iš asmeninio dr. Aldonos Vasiliauskienės archyvo
1996 m. birželio 22 d. įstojo į Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino noviciatą Užkarpatėje (Malyj Bereznyj) Šv. Mikalojaus vienuolyne. 1998 m. rugpjūtyje sudėjo pirmus laikinuosius įžadus.
1998–1999 m. Pavlo Krečiunas mokėsi Filosofijos – Teologijos studijų Bazilijonų institute Zoločeve (Lvovo sritis), o vėliau 1999–2005 m. mokslus tęsė Aukštojoje Filosofijos – Teologijos studijų dvasinėje seminarijoje Peremyšlyje (Lenkija).
2004 m. gegužės 2 d. sudėjo amžinuosius įžadus. Tų pačių metų rugsėjo 19 d. Bučačyje vyskupo Irynėjaus Bilyko OSBM (Ukrainos Graikų apeigų Katalikų cerkvės Bučiačio vyskupijos vyskupas) buvo įšventintas į diakonus. 2005 m. birželio 9 d. Imstyčeve (Užkarpatėje) vyskupas Milanas Šašika įšventino jį į kunigus.
Dr. t. Pavlo Krečiunas OSBM veda rekolekcijas Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčioje
2005 m. rugsėjyje t. Pavlo Krečiunas OSBM pradėjo studijas Liublino Katalikiškajame universitete, kurias baigė 2010 m. parašydamas ir sėkmingai apgindamas disertaciją „Šventas Juozapatas Kuncevičius (1580–1623) tikėjimo liudytojas religinių kontraversijų laikmetyje“ už kurią jam buvo suteiktas teologijos daktaro vardas.
2010 m. sugrįžo tarnauti į Ukrainą, į atnaujintą Šv. Mikalojaus provinciją (Užkarpatė). 2012 m. sausio 15 d. provincijos kapitula dr. t. Pavlo Krečiuną OSBM išrinko provincijos vikaru.
Vienuolinę tarnystę Boroniavų Švč. Mergelės Marijos Apreiškimo vienuolyne jaunas mokslininkas ir dvasininkas derino su darbu Šv. Mikalojaus vienuolyne Mukačeve. Dr. t. Pavlo Krečiunas OSBM yra dėstęs Metropolito Josifo Veljamino Rutskio Teologijos – filosofijos bazilijonų institute Briuchovičiuose, aukštojoje dvasinėje Šv. Dvasios seminarijoje bei Chmelnickio srities Gorodoko miestelyje esančiame Teologijos institute.
Grupelė ukrainiečių laukia dr. t. Pavlo Krečiuno OSBM rekolekcijų. Iš dešinės: Viktorija Ovčarenko, Jekaterina Varnelenė, Jaroslava Putienė, Marija Levčik, Viktorija Korvel, Marija Gurnaja, Michailo Maksimijuk ir Olga Gudanis
Tėvų bazilijonų leidykla „Misionierius“ (Žovkva, netoli Lvovo) 2013 m. išleido dr. kun. t. Pavlo Krečiuno OSBM monografiją „Šv. Juozapatas Kuncevičius (1580–1623) tikėjimo liudytojas“ (parašyta minėtos disertacijos pagrindu), kuri iškilmingai buvo pristatyta Romoje, minint Šv. Juozapato palaikų perkėlimo į Šv. Petro Baziliką 50-metį. Monografijos pristatyme dalyvavo ir šio straipsnio autorė, apie renginį 2014m. lapkričio 29 d. informavusi „Lietuvos aido“ skaitytojus („Jubiliejiniai leidiniai (knygos – albumo šv. Juozapato atminimui pristatymas, Nr. 265, 266, 267. P. 6–7).
Pirmoji kelionė į Lietuvą
Pirmąsyk į Lietuvą dr. t. Pavlo Krečiunas OSBM atvyko 2014 m. lapkričio mėnesį, tada lapkričio 8–10 dienomis buvo organizuota XI tarptautinė mokslinė konferencija „Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinas: iš liaudies – liaudžiai”. Konferencija buvo skirta Vilniaus Graikų apeigų katalikų Švč. Trejybės bažnyčios 500 metų jubiliejui. Tarptautinė mokslinė konferencija vyko Vilniuje, Šiauliuose ir Bazilionuose (Šiaulių r.).
Svečias iš Užkarpatės dr. kun. Pavlo Krečunas OSBM kartu su t. Pavlo Jachimecu OSBM, Metropolito Josyfo Veljamino Rutskio Filosofijos – Teologijos bazilijonų instituto Briuchovičiuose rektoriumi mgsr. t. Juozapatu Chaimiku OSBM ir dr. Aldona Vasiliauskiene pirmininkavo pirmajame konferencijos posėdyje „Nuo Oršos (Konstantino Osotrogiškio) iki Šv. Juozapato“ bei skaitė pranešimą “Šv. Juozapatas Kuncevičius Vilniuje“. Dera pastebėti, kad dr. t. Pavlo Krečiunas į konferencijas, skirtas Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinui, įsijungė jau 2011 m. Lucke (čia vyko X-oji ciklo, skirto Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinui, konferencija). Primintina, kad iš vienuolikos Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinui skirtų konferencijų penkios vyko Ukrainoje ir šešios – Lietuvoje.
XI-osios konferencijos metu, iš Vilniaus, vykstant į Šiaulius, apsilankyta Skapiškyje, straipsnio autorės sodyboje. Čia bendrauta su skapiškėnais – ukrainiečių gerbėjais ir Ukrainos įvykių palaikytojais, siekiant Ukrainai laisvės, apžiūrėta sodyboje įrengta paroda „Pažintis su Ukrainos kultūra”. Giedotos ukrainietiškos bei lietuviškos giesmės, ragauta skanios skapiškėnų (Nijolės Bagdonavičienės ir Romos Bugailiškienės) išvirtos košės bei Vitos Vadoklytės įvairiausių, jos pačios rinktų žolelių arbatos.
Atvykęs į Bazilionų mokyklą vienuolis mokslininkas iš Užkarpatės t. Pavlo Krečiunas OSBM, vaikams bei pedagogams įteikė didžiulį maišą saldainių – visai mokyklai: mokiniams bei mokytojams – kiekvienas paragavo po skanų ukrainietišką saldainį.
Prie T. Ševčenkos paminklo Vilniuje, renginyje skirtame ukrainietiškų siuvinėjimų šventei. Iš kairės: diakonas t. Maksymas Pišta, Lida Cholčeva su vaikaiteDiana, dr. t. Pavlo Krečiunas OSBM , t. Pavlo Jachimec OSBM, Mychailo Maksimjuk ir Nepaprastasis ir Įgaliotasis Ukrainos ambasadorius Lietuvos Respublikoje Valerijus Žovtenko
Antroji kun. dr. t. Pavlo (Mychailo Krečiuno) OSBM kelionė į Lietuvą
Antroji kelionė į Lietuvą 2015 m. gegužės 18–29 d. buvo įtempta lietuvių ir ukrainiečių organizuotų renginių gausa Bazilionuose (Šiaulių r.), Šiauliuose, Vilniuje.
Kun. dr. t. Pavlo Krečiunas OSBM gegužės 19 d. lankėsi Bazilionų mokykloje. Po šilto bendravimo su mokyklos direktoriumi Rimantu Goriu, puikus pedagogas dr. P. Krečiunas OSBM dr. Aldonos Vasiliauskienės klasėje vedė pamoką abiturientams. Dvasininkas kalbėjo apie pašaukimą, gebėjimą jį priimti ir suprasti: nesvarbu kokią specialybę pasirinksi dvasininko ar pasauliečio: mokytojo, inžinieriaus, žurnalisto, mokslininko – jų daugybė, tačiau niekada negalima atsisakyti savo svajonės ir būtina pasitikėti Dievu...
Bazilionų mokykloje (Šiaulių r.). Iš kairės: dr. t. Pavlo Krečiunas OSBM, Leonora Zapereckienė, dr. Aldona Vasiliauskienė ir mokyklos direktorius Rimantas Gorys
Po paskaitos dr. A. Vasiliauskienė mokiniams pristatė dr. t. Pavlo Krečiuno OSBM mokyklai dedikuotą savo monografiją, skirtą šv. Juozapatui, o autorius atsakė į mokinių klausimus.
Prasidėjus pamokai į Bazilionų mokyklą atvyko svečiai: grupė pedagogų su moksleiviais iš Skapiškio, kun. Vytautas Rapalis iš Vilniaus Visų Šventųjų bažnyčios. Visi jie įsijungė į vykstančią pamoką, mielai gilindami savo žinias.
Šiaulių universiteto bibliotekoje gegužės 19 d. vyko straipsnio autorės monografijos „Vasilijaus Zinko studija „Sesuo Rafaila“: istorinis biografinis kontekstas, moksliniai komentarai ir teologinė terminologija“ pristatymas, kuriame mokslininkas dr. P. Krečiunas OSBM norėjo dalyvauti, mat pristatant jo monografiją Romoje apie šv. Juozapatą, kaip jau minėta, prezentacijoje kalbėjo iš Lietuvos atvykusi dr. A. Vasiliauskienė. Mokslininkas iš Užkarpatės, sužavėtas Skapiškio pagrindinės mokyklos mokinių pasirodymu, scenarijaus kūrėjai mokyklos bibliotekos bibliotekininkei pedagogei Reginai Stanienei įsegė specialų ukrainietišką atminimo ženklą.
Bazilionų mokykloje dr. Aldonos Vasiliauskienės klasėje pamokoje abiturientams dalyvauja svečiai ir Skapiškio pagrindinės mokyklos
Gegužės 21 d. svečias iš Užkarpatės, Vilniaus Švč. Trejybės bažnyčios klebonas kun. Pavlo (Petro Jachimecas) OSBM ir šio straipsnio autorė lankėsi Lietuvos Respublikos Seime, susitiko su Seimo nare Rima Baškienė, kuri visą laiką rėmė Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinui skirtas konferencijas, ne vienoje jų dalyvavo ir, išklausiusi pranešimus, tardavo svarų žodį. Buvo kalbėta dėl tolesnio bendradarbiavimo galimybių, svarbos ir būtinybės.
Vilniuje Švč. Trejybės bažnyčioje dr. t. Pavlo Krečiunas bendravo su istoriku prof. Juozu Banioniu, rasdami bendrų svarbių problemų.
Vilniuje t. Pavlo Krečiunas dalyvavo neįprastame renginyje, skirtame ukrainietiškų siuvinėjimų šventėje, kuri prasidėjo gėlių padėjimu prie Taraso Ševčenkos paminklo, pasakojimais apie šios šventės kilmę bei dainomis ir buvo užbaigta šv. Mišiomis Vilniaus Švč. Trejybės Rytų apeigų katalikų bažnyčioje.
Dr. Aldona Vasiliauskienė (kairėje) pristato dr. t. Pavlo Krečiuno OSBM (dešinėje) monografiją
Be to, Vilniaus Švč. Trejybės Rytų apeigų katalikų bažnyčios parapijiečiams t. Pavlo Krečiunas vedė rekolekcijas, aukojo šv. Mišias, daug įvairiomis kryptimis kalbėjo apie šv. Juozapatą. Pateiksime keletą minčių, iš prieš pusmetį Vilniuje vykusioje konferencijoje skaityto pranešimo „Šv. Juozapatas Kuncevičius Vilniuje“, nes jie žinotini rengiantis artėjančiam Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino 400 metų jubiliejui.
„Šv. Juozapatas Kuncevičius Vilniuje“
Ivanas Kuncevičius gimė Voluinėje, tačiau dvasinės brandos ir veiklos svarbiausi metai tenka jo gyvenimui Vilniuje. Todėl Vilniaus laikotarpis – pagrindinis suvokiant jo šio didžiojo Katalikų Bažnyčios šventojo dvasinį žygdarbį.
Iš vienos pusės Juozapatas Kuncevičius Vilniuje rado geriausius pagrindus tolesnio savo vienuolinio, dvasininko ir vyskupo gyvenimui, o iš kitos pusės jis pats tapo vienuolinio gyvenimo atnaujintoju Švč. Trejybės vienuolyne ir visos Bažnyčios gerovės skleidėju. Tuo būdu galiam tvirtinti, kad čia „gimė“ dvasinis Kuncevičiaus genijus, palikęs nepakartojamą pėdsaką dvasiniame gyvenime. Šių požiūrių atskleidimui ir skirtas pranešimas.
Lietuvos Respublikos Seime. Svečiuose pas Seimo narę Rimą Baškienę. Iš kairės: t. Pavlo Jachimec OSBM, Seimo narė Rima Baškienė, dr. Aldona Vasiliauskienė ir dr. t. Pavlo Krečiunas OSBM
Vilniaus periodas Ivanui Kuncevičiui prasidėjo, kai jis 16-metis paliko gimtuosius namus Voluinės Volodymyre ir atvyko į Vilnių. Kijevo metropolija Vilniuje, kuriai priklausė jaunuolis Kuncevičius, pergyveno didelę dvasinę krizę, kurios v iena priežasčių dvasininkijos smukimas. Tačiau nepaisant susidariusių aplinkybių jaunasis Kuncevičius, gebėjo kritiškai žvelgti ir iki galo likti ištikimas savo tautai, tėvų tikėjimui ir Rytų tradicijoms Katalikų Bažnyčioje.
Nelengvų, sudėtingų ieškojimų metu svarbiausiu kelrodžiu būsimajam šventajam buvo malda, lydėjusi jį visą gyvenimą. Jaunasis Ivanas pasirinko ištikimybės bažnytinei hierarchijai kelią ir prisijungė prie jos, palaikydamas Brastos Bažnytinę uniją.
Dvasinė formacija ir kultūrinio požiūrio ugdymas prasidėjo dar tada, kai Ivanas gyveno pas Jakintą Popovičių. Ivanas Kuncevičius be darbo, užsiėmė ir savišvieta.
Be dviejų aukštųjų institucijų: Popiežiškosios Vilniaus Akademijos ir Švč. Trejybės seminarijos, Vilnius garsėjo daugeliu profesorių. Ivanui savišvietoje padėjo dėstytojai, studentai, kurie be žodinių paskaitų, skolindavo knygas. Jaunasis Kuncevičius filosofiją ir teologiją išmoko privačiai.
Švč. Trejybės vienuolynas Vilniuje, į kurį įstojo Ivanas Kuncevičius, buvo įsikūręs palankioje vietoje – žmonių apsuptyje. Nuo savo buvimo vienuolyne pradžios. Juozapatas didžiulį dėmesį skyrė maldai, ypač liturginėms apeigoms.
Vienuolinio kelio pradžioje Metropolitas leido Kuncevičiui sudėti vienuolinius įžadus ir netrukus įšventino į diakonus.
Vienuoliniam gyvenimui ir diakonato tarnystei priklauso 1604–1607 metai. Per šį laiką arkidiakonas Kuncevičius, vystydamas savo talentus, pasiekė ženklių pasikeitimų. Po pirmųjų vienuolinio gyvenimo metų ir diakonato tarnystės Juozapatas (Ivanas Kuncevičius) įšventinamas į kunigus.
Istoriniai šaltiniai liudija, kad jis buvo Dievo siųstas kunigas, itin atsakingas už savo – dvasininko – pareigas. Dvasininko veikla buvo nukreipta ne tik į dideles žmonių grupes, bet ir į pavienį asmenį. Juozapatas turėjo neįtikėtiną atmintį, sąlygojusią giliems dvasiniams mąstymams. Be to, jis gerai žinojo Šventąjį raštą ir Bažnyčios Tėvų darbus – tai buvo žymiai daugiau negu užbaigtas teologijos kursas.
Kuncevičius buvo nepakartojamas – fantastinis pamokslininkas. Jo pamokslų pagrindas buvo žmonių dvasinių poreikių žinojimas bei jo paties dvasinis užsidegimas. Galima teigti, kad po įšventinimo į kunigus 1609 m., Juozapatas praktiškai tapo visos Lietuvos ir Baltarusijos pamokslininku – visų tautų pamokslininku.
Bazilionuose prie garsiosios ir vienintelės pasaulyje skulptūros Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinui. Dešinėje kraštinis - dr. t. Pavlo Krečiunas OSBM
Nominavus jį Vilniaus Švč. Trejybės archimandritu ir metropoliniu Lietuvos ir Baltarusijos vikaru, be dvasininko pareigų, jam teko atsakomybė už vienuolinę bendruomenę bei tvarką vienuolyne.
1611 m. Josyfui Veljaminui Rutskiui tapus Kijevo metropolijos vyskupu pagalbininku ir gavus Galyčo vyskupo titulą, Juozapatui praktiškai atiteko Vilniaus Švč. Trejybės vienuolyno valdymas. O vienuolynas pildėsi naujais nariais, taigi, gausėjo ir darbų.
Pagrindiniu archimandrito tarnystės bendruomenėje principu buvo jo asmeninis pavyzdys. Kuncevičiaus ir Rutskio bendras darbas davė gražius bazilijonų vienuolijos atsigaivinimo ir atsinaujinimo rezultatus – Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino sukūrimą. Tai tapo svarbu ir visai Unijinei Bažnyčiai. 1882 m. popiežius Leonas XIII apie Šv. Bazilijaus Didžiojo ordiną kalbėjo „Kai jis klestėjo, klestėjo ir Rusų Bažnyčia“.
Naugarduko kapitula tapo svarbia Juozapato gyvenime, savotišku užmokesčiu už nepailstantį jo vienuolinio gyvenimo darbą .
Vilniaus periodas su jo iššūkiais ir sunkumais parengė Juozapatą dvasinei tarnystei. Jo formacija vyko pasirinkus Unijinę Bažnyčią. Savęs realizavimas nepailstančiu darbu, dvasinis pasišventimas atvedė Juozapatą į aukos tarnystę.
Šventasis Juozapatas
Būtina prisiminti, kad Ivanas Kuncevičius – būsimasis Šv. Juozapatas gimė 1580 m. Voluinės Volodymyre. Iš mažens buvo labai religingas. 1596 m. atvyko į Vilnių mokytis pirklio amato ir 1604 m. Vilnius iškilmingai sutiko popiežiaus Klemenso VIII brevę “Quae ad sanctorum”, kuria Lenkijoje ir Lietuvoje leidžiama švęsti Šventojo Kazimiero (Karalaičio Kazimiero, 1458–1484) šventę (1517 m. popiežius Leonas X pradėjo jam kanonizacijos procesą). Iškilmingi, kelias dienas trukę renginiai, sutinkant bulę ir vaidinimai, liudijantys karalaičio Kazimiero šventą gyvenimą, pagreitino Ivano Kuncevičiaus apsisprendimą ir jis 1604 m. įstojo į Švč. Trejybės vienuolyną Vilniuje, pasirinkdamas Juozapato vardą. Juozapato veiklos dėka vienuolynas plėtėsi.
1614 m. Juozapatas išrenkamas Vilniaus Bazilijonų vienuolyno archimandritu (vienuolyne tuo metu gyveno beveik 60 vienuolių). 1617 m. Juozapatas Kuncevičius ir Veljaminas Rutskis Rutos dvare prie Naugarduko, sukvietė bazilijonų vienuolynų kapitulą, kuri, sujungusi penkis pirmuosius bazilijonų vienuolynus (Vilniaus, Biteno, Žirovicų, Minsko ir Naugarduko), įkūrė Šv. Bazilijaus Didžiojo ordiną – Švč. Trejybės kongregaciją su centru Vilniuje. Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinas tapo pagrindiniu 1596 m. priimtosios Brastos Bažnytinės unijos nutarimų įgyvendintoju – Bažnyčios vienytoju.
Šiaulių universiteto bibliotekoje dr. t. Pavlo Krečiunas OSBM (kairėje) Skapiškio pagrindinės mokyklos bibliotekininkei Reginai Stanienei (dešinėje) įsega ukrainietišką atminimo ženklą
1617 m. Juozapatas išrenkamas Polocko arkivyskupu. 1623 m. lapkričio 12 d. vizitacijos Vitebske metu Juozapatas nužudomas prieš bažnyčios vienybę kovojusių priešų.
1643 m. Juozapatas popiežiaus Urbono VIII paskelbiamas palaimintuoju, o 1867 m. – popiežiaus Pijaus IX paskelbiamas Šventuoju. Tai pirmasis Rytų apeigų katalikų šventasis.
1916 m. Šventojo Juozapato palaikai pervežami į Šv. Barboros bažnyčią Vienoje (iki tol jie buvo slapstomi įvairiose Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos vietose). 1949 m. Šv. Juozapato palaikai iš Austrijos pervežami į Romą ir 1963 m. perlaidojami Vatikane – Šventojo Petro Bazilikoje, dešinėje navoje, Šv. Bazilijaus Didžiojo altoriuje.
Tad minint Šv. Juozapato palaikų perkėlimo į Vatikano Šv. Petro Baziliką 50-metį, 2013 m. buvo išleista minėta dr. kun. t. Pavlo Krečiuno OSBM monografija „Šv. Juozapatas Kuncevičius (1580–1623) tikėjimo liudytojas“, kuri iškilmingai pristatyta Romoje ir dr. t. Pavlo Krečiuno OSBM padovanota ne tik Bazilionų mokyklai – ją Lietuvoje jau gavusi ne viena biblioteka.
Atgal