Religija
05 05. Stebuklingo Dievo Motinos paveikslo iš Hošivo kopija Vilniuje
Dr. Aldona Vasiliauskienė
2013 m. pabaigoje į Vilniaus Švč. Trejybės graikų apeigų katalikų bažnyčią atvykęs Hošivo (Dolino rajonas, Ivano Frankivsko sritis, Ukraina) Kristaus Atsimainymo bazilijonų vienuolyno igumenas (vyresnysis) t. Damjanas (Zinovijus Kastranas) OSBM, klebonui t. Pavlo (Petro Jachimecui) OSBM, mininčiam 25-erius kunigystėsmetus įteikė Popiežiaus karūnomis vainikuotą Hošivo Švč. Mergelės Marijos su kūdikėliu paveikslo kopiją. Hošivo Dievo Motina dar vadinama Karpatų Karaliene, ji yra Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino globėja.
Pastebėtina, kad Hošivo Švč. Mergelės Marijos su kūdikėliu paveikslas, vienas iš per 30 Ukrainoje esančių Dievo Motinos paveikslų vainikuotų Popiežių karūnomis, jis ir vienas iš vėliausiai Popiežiaus karūnomis vainikuotų stebuklingų paveikslų Ukrainoje.
Savo brolį kunigą t. Pavlo Jachimec OSBM sveikina iš Kijevo atvykusi sesuo vienuolė Miroslava Jachimec SSMI, atvežusi Popiežiaus Palaiminimo raštą. Nuotraukos iš asmeninio dr. Aldonos Vasiliauskienės archyvo
2011 m. Drohobičiuose išleista 64 puslapių spalvotomis iliustracijomis papuošta knygelė, kurios pavadinimas lietuvių kalba skambėtų taip „Dievo Motinos pagerbimo vietos Vakarų Ukrainoje“. 2012 m. Hošivo Kristaus Atsimainymo bazilijonų vienuolynas išleido jau antrąją 48 psl. knygelę „Šviesaus kalno švytėjimas“. Čia be glaustos vienuolyno bei Stebuklingojo paveikslo istorijos ir 2010–2011 m. surinkti liudijimai apie patirtas Dievo malones, užtariant Hošivo Dievo motinai. Knygelė skirta Hošivo Stebuklingos Dievo motinos ikonos pernešimo į Šviesųjį kalną 275-ajam jubiliejui. Be to, tėvai bazilijonai yra išleidę specialų diską, kuriame pasakojama apie Stebuklingąją Dievo Motinos ikoną ir Šviesaus kalno vienuolių bazilijonų vienuolyną. „Lietuvos aido“ skaitytojams pateikdami Švč. Mergelės Marijos – Šviesaus Kalno valdovės (Hošive) istoriją, remsimės minėtais leidiniais.
Būtina priminti ir Lietuvoje vainikuotus Švč. Mergelės Marijos paveikslus bei jos vardu tituluotas bažnyčias.
Popiežiaus Pranciškaus Palaiminimas kun. t. Pavlo Jachimecui OSBM jo kunigystės 25-mečio proga
Švč. Mergelės Marijos vardu pavadintos bažnyčios
Švč. Mergelės Marijos vardu (47 pavadinimais) Lietuvoje tituluotos 158 Šventovės – bažnyčios, koplyčios, dvi bazilikos: Švč. M. Marijos Gimimo bazilika Šiluvoje (mažosios bazilikos titulą suteikė popiežius Paulius VI 1976 m.), Švč. M. Marijos Apsilankymo bazilika Žemaičių Kalvarijoje) ir net katedra (Vilkaviškio Švč. M. Marijos Apsilankymo katedra. Daugiausia bažnyčių – net 34-ios turi Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų titulą.
Šventojo Sosto leidimu Lietuvoje vainikuoti paveikslai
Daugelyje Lietuvos bažnyčių prie Švč. Mergelės Marijos paveikslų mes matome votus – tai tikinčiųjų padėkos ženklai už patirtas malones, tai ir įvairius prašymus palydintys ženklai. Tačiau nepaisant votų gausos, ne visi paveikslai pripažinti stebuklingais.
T. Pavlo Jachimecą OSBM (dešinėje) sveikina p.Mychajlo Maksymjuk (su karavajumi), toliau su gėlėmis stovi lietuvis Kazimieras Tamošiūnas ir Vilniaus ukrainiečių bendrijos pirmininkė Natalija Šertvytienė
Lietuvoje žinomi tik šeši Švč. M. Marijos paveikslai, kurie ypatingi – jie Šventojo Sosto leidimu vainikuoti – prie jų besimeldžiantys yra pajutę ypatingų malonių, patyrę stebuklų.
Trakų Dievo Motina – paveikslas tituluojamas Švč. M. Marijos Lietuvos globėjos vardu. Tai pirmasis Lietuvoje vainikuotas Dievo Motinos paveikslas (vainikuotas 1718 m. rugsėjo 4 d.) popiežius Klemenso XI dovanotomis karūnomis;
Sapiegų Dievo Motina (Švč. M. Marija su kūdikiu) paveikslas saugomas Vilniaus arkikatedroje, Jis vainikuotas 1750 rugsėjo 8 d. popiežiaus Benedikto XIV atsiųstomis karūnomis (aptaisai ir karūnos neišliko) – tikintieji viliasi pamatyti juos atstatytus karūnas;
Šiluvos – Dievo Motinos su Kūdikiu, Ligonių sveikatos paveikslas – trečiasis vainikuotas Švč. M. Marijos paveikslas popiežiaus Pijaus VI leidimu (1786 m. rugsėjo 8 d.);
Aušros Vartų Švč. Gailestingumo Motinos paveikslas vainikuotas 1927 m. liepos 2 d. popiežiaus Pijaus XI atsiųstomis karūnomis;
Pivašiūnų Švč. M. Marijos Nuliūdusiųjų Paguodos paveikslas vainikuotas 1988 m. rugpjūčio 14 d. popiežiaus Jono Pauliaus II atsiųstomis karūnomis;
Žemaičių Kalvarijos Marijos Krikščioniškų šeimų karalienės paveikslas vainikuotas 2006 m. spalio 8 d. popiežiaus Benedikto XVI atsiųstomis karūnomis.
Šv. Mišias Vilniaus Švč. Trejybės graikų apeigų katalikų bažnyčioje aukoja t. Damjanas Kastranas OSBM
Hošivo Kristaus Atsimanymo bazilijonų vienuolyno bažnyčioje esantis Švč. Mergelės Marijos stebuklingas paveikslas svarbi piligrimų traukos vieta. Hošivo vienuolynas – vienas iš labiausiai piligrimų lankomų religinių bei istorinių architektūrinių vietų Vakarų Ukrainoje. Kasmet čia apsilanko keletas milijonų įvairių tikėjimų maldininkų iš įvairių Europos kraštų. Hošivas – viena šventų Ukrainos vietų, jis prilyginamas Taboro kalnui Jeruzalėje (apie Hošivo vienuolyną dar rašysime).
Šviesaus Kalno Valdovė Ukrainoje
Hošivo stebuklingas Dievo Motinos paveikslas – ikona sietinas su šlėktomis Andriejumi Šugajumi ir Hošovskių gimine.
1704–1705 metais A. Šugajus lankėsi Olavoje (Lenkija) ir ten nusipirko Stebuklingos Dievo Motinos Čenstakavos dvi kopijas. Vieną padovanojo kažkokiam Žuralevičiui, o kitą pasiliko sau. Degant Šugajaus namui, ikona stebuklingai išsigelbėjo kartu su vienintele siena, ant kurios ji kabojo – jų nepalietė ugnis.
T. Damjanas Kastranas OSBM t. Pavlo Jachimecui OSBM (kairėje) dovanoja stebuklingąją Hošivo Dievo Motinos ikoną
Vėliau 1735 m. ikona pateko į netoli Peremyšlianų gyvenusią šlėktos Mykolos Markovyčiaus Hošovskio giminę. Yra legenda, kurioje kalbama, kad šlėkta Hošovskis labai norėjo namuose turėti Dievo Motinos ikoną. Ir jo noras išsipildė. Kartą, besisaugodamos kazokų antpuolio, Hošovskių namuose pasislėpė trys pono Andrijaus Šugajaus dukros. Kazokams pasitraukus, mergaitės sugrįžo į savo namus, tačiau –pamiršo pasiimti skrynią su drabužiais, tarp kurių susuktas į vamzdį buvo Švenčiausios Mergelės Marijos paveikslas. Šeimininkai apsidžiaugė tokiu radiniu. Tačiau po kurio laiko Šugajus panoro susigrąžinti ikoną, kurią labai brangino. Tačiau Hošovskiams pavyko perkalbėti, kad ikoną paliktų.
Pasakojama, kad kiekvieną šeštadienį, Hošovskis, prieš ikoną uždegęs lampadą, kartu su šeima melsdavosi Dievui ir Jo Motinai. Po kurio laiko ikona suspindo nežemiška šviesa, o jai išnykus, Dievo Motinos akyse suspindo ašaros.
Stebuklingoji Hošivo Dievo Motinos ikona. Ją laiko patarnautojai Aleksandras Varecas (kairėje) ir Marta Žadeikaitė (dešinėje)
Šis stebuklas buvo paliudytas Lvovo vyskupui Atanasijui (Antonijui) Šeptyckiui (1686–1710–1715–1746 12 12), kuris, po ilgų tyrinėjimų, 1937 m. liepos 11 d. dekretu ikoną pripažino Stebuklinga ir įsakė ją pernešti į bazilijonų vienuolyną Šviesiajame kalne – Hošive.
Yra ir kitas pasakojimas, kad Hošovskis, nustebintas nuo ikonos spinduliuojančia šviesa, kreipėsi į lenkų dvasininkus. Jie paveikslą pasiėmė, tačiau pakabino jį ne pagrindiniame altoriuje, kur jau buvo dvi Stebuklingos ikonos, o zakristijoje. Po metų Hošovskis, matydamas nepagarbą ikonai, kreipėsi į Graikų apeigų katalikų bažnyčią Hošive.
1737 m. rugpjūčio 5 d. Stebuklingas paveikslas iškilmingai perneštas į Kristaus Atsimanymo bazilijonų vienuolyno bažnyčią Hošive ir pakabintas centriniame altoriuje. Nuo to laiko kalnas pradėtas vadinti Šviesiuoju, o ikona pradėta vadinti Hošivo Dievo Motina. Tada ir prasidėjo šios ikonos teikiami stebuklai bei malonės – visi jie užrašyti vienuolyno knygose.
Vienuolyno metraštyje tik nuo 1737 metų iki to amžiaus pabaigos užrašyta 117 stebuklų ir malonių, patirtų meldžiantis prie šios ikonos ir prašant Dievo Motinos užtarimo. 1936–1939 m. melsdamiesi prie šios stebuklingos Dievo Motinos ikonos pasveiko daugiau kaip 100 žmonių.
Iš Antrojo pasaulinio karo išlikęs liudijimas. Raudonajai armijai smarkiai apšaudant kalne įsitvirtinusius vokiečius, užsidegė bažnyčia, vienuolyno pastatai. Tačiau siena, ant kurios kabojo Dievo Motinos ikona, išliko nepaliesta ugnies. Nebuvo sužeisti ir vienuoliai, kurie meldėsi prie ikonos, prašydami Dievo Motinos užtarimo.
Prie Šv. Juozapato ikonos Vilniaus Švč. Trejybės graikų apeigų katalikų bažnyčioje. Iš kairės: Stepanas Kubyšinas, Natalija Šertvytienė, t. Pavlo Jachimecas OSBM, t. Damjanas Kastranas OSBM, s. Miroslava Jachimec SSMI, studentė Dovilė Janionytė
Sovietmetis ir atgimimas
1950 m. kovo mėnesį, vienuolynas sovietinės okupacinės valdžios buvo uždarytas (kiti vienuolynai Ukrainoje uždaryti daug greičiau. Vietiniai gyventojai tokį „uždelstą vienuolyno uždarymą“ laiko Dievo Motinos malone. Uždarius vienuolyną beveik po trijų mėnesių – 1950 m. birželio 1 d. – Stebuklingąją ikoną konfiskavo Stanislavskio srities saugumo darbuotojai. Ir ikona dingo, nes jos šarvai buvo auksiniai (2,5 kg aukso) ir ji buvo įvertinta 500 tūkstančių dolerių. Dar yra tokių teiginių, kad ikona pakliuvusi į privačią kolekciją Vakaruose. Pasakojama, kad žmonės, kurie norėjo ikoną išsaugoti, sovietų valdžios buvo išvežti į Sibirą.
Hošivo vienuolynas, kaip jau minėta, buvo uždarytas 1950 m. Jo atgimimas prasidėjo jau 1987 m. Pradžioje bazilijonams priklausiusį vienuolyną siekta atiduoti stačiatikiams. Tačiau stačiatikiai bazilijonams nesipriešino, nes Hošivas, tarsi suaugęs su vienuoliais bazilijonais, jiems ir turi priklausyti.
Ukrainos Graikų apeigų Katalikų Bažnyčios išėjimo iš pogrindžio 25-mečio iškilmingose šv. Mišiose Hošive pamokslą sako protoigumenas t. Pantalejmonas (Mychaylas Salamacha) OSBM. Dešinėje specialiame altoriuje matyti stebuklingosios Dievo Motinos ikona
Prasidėjo remonto, restauracijos darbai. Remontuojant vienuolyno bažnyčią, Romoje gyvenęs ukrainiečių menininkas – ikonų tapytojas t. Juvenalijus Mokryckis daug metų bandė atkurti Šviesaus kalno Valdovės kopiją. Šią ikoną pašventino popiežius Jonas Paulius II. Ji dabar puošia Rotondą, esančią vienuolyno teritorijoje.
2001 m. liepos 12 d. netikėtai atsirado Stebuklingos Hošivo ikonos kopija, datuota XIX a. pabaiga. Ją surado ir vienuoliams bazilijonams perdavė geradarys p. Volodymyras iš Ivano-Frankivsko. Dailininkai – restauratoriai šios ikonos amžių datuoja maždaug šimtmečiu. O pateko ji prieš sovietų valdžiai uždarant vienuolyną ir bažnyčią, po paskutiniųjų šv. Mišių Hošive, kai vienuoliai žmonėms davė saugojimui įvairius vienuolinius ir bažnytinius daiktus. Visą laiką ikona buvo saugiai paslėpta spintoje. O kai Graikų apeigų Katalikų Bažnyčia išėjo iš pogrindžio, ji sugrįžo į vienuolyną. Iškilmingas pernešimas vyko 2001 m. spalio 14 d. – Švenčiausios Mergelės Marijos Globėjos dieną.
Švenčiausioji Dievo Motina Hošive ir toliau visiems, kurie atėję nuoširdžiai meldžiasi – leidžia patirti Dievo teikiamą malonę...
Jau surinkta gausybę liudijimų, kurie išleisti dvejose knygelėse. Liudijimai užrašinėjami ir dabar – šį darbą kruopščiai atlieka br. Marjanas (Leonas Grobelnyj) OSBM.
Ikonos karūnavimas Popiežiaus palaimintomis karūnomis
2009 m. liepos 1 d. popiežius Benediktas XVI palaimino ir pašventino auksines karūnas Hošivo stebuklingajai Dievo Motinos ikonai ir apkaustus. Hošivo vienuolyno bažnyčia Apaštalų Sosto dekretu paskelbta Didžiąja Bazilika ir įvesta į didžiąsias viso pasaulio Katalikų Bažnyčios Švč. Mergelės Marijos atlaidų vietas.
Rugpjūčio 28 d. – Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų šventėje – Šviesiajame kalne Dievo Motinos ikona buvo karūnuota. Bažnyčia neatsitiktinai karūnuoja ikoną, pripažįsta ją stebuklinga, nes beveik trys šimtmečiai kaip piligrimai su tikėjimu ir viltimi meldėsi prieš Dievo Motinos ikoną prašydami sielos ir kūno pagijimo, užtarimo savo giminei, tėvynei.
Hošivo Dievo Motinos ikonos karūnavimas – pripažinimas jos stebuklinga. Tad žmonės gali drąsiai kreiptis į ją melsdami įvairiausių malonių.
2009 m. birželio 4 d. Hošivo Marijos centras įjungtas į Popiežiškosios Švenčiausios Marijos Didžiosios baziliką, ir tai sudarė galimybę Apaštališkajam Penitenciarijui protokolu Nr. 354/09/01 ir Nr. 355/09/01 nuo 2009 m. birželio 4 d. suteikė tokius pat visuotinius atlaidus Hošivo Šviesiajame kalne, kokius turi ir Popiežiškoji Švč. Marijos Didžiosios Bazilika.
2010 m. rugsėjo 27 d. vyskupas Irinėjus Bilyk OSBM pašventino atrestauruotą Kryžiaus kelią ir Kristaus Karsto koplyčią, vyskupas Sofronas Mudryj OSBM 2011 m. Kristaus Atsimainymo šventėje pašventino naują ikonostasą.
Vienuolyno vyresniojo t. Damjano (Zinovijaus Kastrano) OSBM dėka paveikslas iškeltas į dešinę bažnyčios pusę – taigi tapo altoriumi, prie Dievo Motinos ikonos galima prieiti, užlipus specialiais laipteliais – panašiai kaip yra Pivašiūnuose, priliesti jo apkaustus, pasimelsti...
O gausiai plūstančioms į Hošivą piligrimų grupėms ir pavieniams maldininkams jau yra pastatyti rekolekcijų namai, didžiulė mašinų stovėjimo aikštelė, statomi nauji piligrimų namai. Igumenas t. Damjanas Kastranas OSBM džiaugiasi Ivano Frankivsko valdžios dėmesiu ir finansine parama, o labiausiai – parapijiečiais, kurie ne tik pagal išgales remia finansiškai, bet prisideda ir įvairiomis talkomis.
Hošivo Dievo Motinos ikonos kopija Vilniuje
2013 metais, kaip jau buvo minėta, Vilniaus Švč. Trejybės graikų apeigų katalikų bažnyčios klebonui t. Pavlo Jachimec OSBM minint 25-erius kunigystės metus, iš Hošivo atvykęs vienuolyno igumenas t. Damjanas (Zinovijus Kastranas) OSBM padovanojo stebuklingąją Hošivo Dievo Motinos ikonos kopiją.
Į Vilnių atvežta kopija (fotografuotinis paveikslas) kurį laiką kabojo Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų Švč. Mergelės Marijos Apreiškimo koplyčioje netoli Šv. Juozapato ikonos. Deja, vieną dieną šią Hošivo stebuklingąją Dievo Motiną kažkokie niekadėjai išsinešė. Nusikaltėliai nebuvo surasti.
Beveik po metų, t.y. 2014 m. lapkričio 23-ąją, t. Pavlo OSBM dalyvaujant iškilmingose pamaldose minint Ukrainos Graikų apeigų Katalikų Bažnyčios išėjimo iš pogrindžio 25-ąsias metines, igumenas t. Damjanas vėl padovanojo Hošivo stebuklingąją Dievo Motiną. T. Pavlo džiaugėsi, kad šį jau pašventintą paveikslą jis prilietė ir prie originalo, tai itin svarbu.
Pasibaigus Marijos radijo laidai, skirtai Hošivo Stebuklingajai Dievo Motinai Marijai. Iš kairės: diakonas t. Maksymas Mychailas Pišta OSBM, Marijos radijo laidų vedėjas Liutauras Serapinas, Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčios klebonas kun. t. Pavlo (Petro Jachimecas) OSBM ir dr. dr. Aldona Vasiliauskienė. Laikomas Hošivo Stebuklingosios Dievo Motinos ikonos paveikslas, kuris bus apdovanotas Liutaurui Serapinui
Dabar stebuklingoji ikona vėl puošia Vilniaus Švč. Trejybės graikų apeigų katalikų bažnyčios Švč. Mergelės Marijos Apreiškimo koplyčią ir prie jos maldai sustoja ne tik ukrainiečiai, bet ir šioje bažnyčiose apsilankantys turistai.
Reikia pasakyti, kad t. Pavlo Jachimeco OSBM dėka iš Lietuvos į Ukrainą nuvežti stebuklingos Aušros Vardų Dievo Motinos paveikslai (paveikslas, kaip žinome irgi karūnuotas). Jie labai gerbiami ir saugomi bazilijonų bei seserų vienuolių vienuolynuose, asmeninėse patalpose.
Dievo Motina svarbi kiekvienam tikinčiajam. Tad labai džiugu ir prasminga, kad Lietuvoje, t. y. Vilniaus Švč. Trejybės graikų apeigų katalikų bažnyčioje (Švč. Mergelės Marijos Apreiškimo koplyčioje) yra stebuklingas Hošivo Dievo Motinos paveikslas, kurį gali pamatyti ir kiekvienas lietuvis.
Apie Karpatų Karalienę – Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino globėją Hošivo Stebuklingąją Dievo Motiną Marijos radijo klausytojai galėjo sužinoti 2015 m. sausio 17 d. (kartota 18 d.) laidoje „Ganytojo žodis“, kurią vedė Liutauras Serapinas. Pasakojo Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčios klebonas kun. t. Pavlo (Petro Jachimecas) OSBM, diakonas t. Maksymas Mychailas Pišta) OSBM ir šio straipsnio autorė dr. Aldona Vasiliauskienė, kuri vienuolių pasisakymus vertė į lietuvių kalbą. Vienuoliai bazilijonai Marijos radijo laidų vedėjui Liutaurui Serapinui padovanojo Hošivo Stebuklingosios Dievo Motinos ikoną.
Atgal