VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Religija

12 23. Vilniaus Šv. Mikalojaus bažnyčia kviečia bendrai maldai

Dr. Aldona Vasiliauskienė

Antrąją Šv. Kalėdų dieną (gruodžio 26-ąją), 10 val. Vilniaus Šv. Mikalojaus bažnyčioje bus ypatingos– bendros lietuvių ir ukrainiečių Mišios. Jose bus meldžiamasi, dėkojant Dievui už Ukrainos Graikų apeigų katalikų Bažnyčios išėjimo iš pogrindžio 25-metį.

Šv. Mikalojaus bažnyčia

Tai pati seniausia Vilniaus bažnyčia pirmąkart rašytiniuose šaltiniuose minima Lietuvos Krikšto metais – 1387-aisiais. Ji įsteigta dar Gedimino laikais į Lietuvą pakviesti Hanzos sąjungos miesto amatininkų ir pirklių. Tai liudija Šv. Mikalojaus – keliautojų, pirklių, amatininkų, belaisvių, vaikų globėjo titulas suteiktas šventovei.

Šv. Mikalojaus bažnyčios viena vertybių – Šv. Mikalojaus vėliava

Nors bažnyčios titulas šv. Mikalojus, jo paveikslas ne didžiajame ,o kairiajame šoniniame altoriuje. Čia jis perkeltas po 1972 m. remonto darbų .

Vilniaus Šv. Mikalojaus bažnyčia – viena iškiliausių visoje Lietuvoje. Joje nuo 1901 m. šv. Mišios pradėtos laikyti lietuvių kalba ir nuo to laiko ši kalba net lenkų okupacijos metu nebuvo nutraukta.

Lietuvoje tėra tik 4 bažnyčios pavadintos šio šventojo vardu: Vilniuje, Betygaloje (Raseinių dekanatas, Kauno arkivyskupija), Kaune Šv. Mikalojaus (benediktinių), Žarėnuose-Latveliuose (Šiaulių dekanatas, Šiaulių vyskupija).

1930 m. Vilniaus lietuvių pastangomis Šv. Mikalojaus bažnyčioje pastatytas paminklas Vytauto Didžiojo 500 metų mirties sukakčiai paminėti (skulptorius Rapolas Jakimavičius). 1936 m. paminklas aptvertas tvorele.

Prie Šv. Mikalojaus vėliavos „Kalėdų Senelis“ (aktorius Kristupas Kavaliauskas) – dešinėje ir aktyvi parapijietė Veronika Jakštienė

Minint pirmąsias mirties metines Šv. Mikalojaus bažnyčios dešinėje pusėje atidengta paminklinė lenta ilgamečiam (1924–1942) šios bažnyčios klebonui Kristupui Čibirui, žuvusiam nuo praskrendančio sovietų lėktuvo bombos (tuo metu buvo sužeistas kun. Vincentas Taškūnas ir arkivyskupas Mečislovas Reinys). Lentą pašventino arkivyskupas Mečislovas Reinys.

Šalia – kitos paminklinės lentos: bažnyčios geradariams broliams Petrui, Antanui ir Jonui Vileišiams (atidengta ir pašventinta 2002 m. sausio 20 d.) ir Vasario 16-osios Akto signatarui Donatui Malinauskui (atidengta ir pašventinta 2010 m. sausio 9 d.).

1959 m. šventoriuje pastatytas paminklas Vilniaus globėjui Šv. Kristoforui (skulptorius prof. Antanas Kmieliauskas, už šį paminklą išmestas iš Dailininkų sąjungos.).

Parapijiečiai – Šv. Mišių dalyviai

Šv. Mikalojus

2014 m. gruodžio 7 d. Vilniaus Šv. Mikalojaus bažnyčioje neįprastai pagerbtas parapijos globėjas Šv. Mikalojus.

270 m. gimęs Likijos provincijoje (dabartinė Turkija) ir 347 m. gruodžio 6 d. miręs Šv. Mikalojus – katalikų ir stačiatikių gerbiamas šventasis. Išsimokslinęs šv. Mikalojus, anksti mirus turtingiems tėvams, visą turtą skyrė nuskriaustiesiems. Kadangi su juo siejama daug stebuklų – jis vadinamas Mikalojumi Stebukladariu. Šv. Mikalojus žinomas kaip keliauninkų, jūreivių, prekiautojų, lankininkų, vaikų, studentų, mokslo žmonių globėjas, susipykusiųjų taikytojas, apšmeižtųjų ar neteisingai nuteistųjų gynėjas. Jis taip pat globėjas net 6 miestų.

2014-ųjų Šv. Mikalojaus šventė

Šįmet šv. Mikalojaus titulinė šventė Vilniaus bažnyčioje buvo švenčiama neįprastai – šv. Mišių pabaigoje pašventintas „Kalėdų senelis“ – sakoma, kad Šv. Mikalojus ir buvo jo prototipas.

Šv. Mišių auka: Iš kairės: dr. kun. Mindaugas Ragaišis, toliau stovi klierikas Renatas Švenčionis, klebonas kun. Aušvydas Belickas, kun. Valentinas Šiuša, kun. Eitvydas Merkys SJ ir toliau stovi propedeutinio kurso studentas Edgar Jan Šostak

Prieš šv. Mišias parapijos klebonas kun. Aušvydas Belickas kalbėjo: „Šiandien pagerbiame mūsų parapijos globėją didįjį IV amžiaus Miros vyskupą šv. Mikalojų. Melsime jo globos mūsų tikėjimo kelionėje ir pagalbos kasdieniniame gyvenime, ypač darant gerus darbus. Mikalojus – nūdienos „Kalėdų senio“ prototipas, todėl šioje iškilmėje dalyvauja „Kalėdų senis“, ne tik savo apdaru primenantis šv. Mikalojų, bet ir misija, kurią atliks Kalėdų laiku. Lankydamas šeimas ir vaikams nešdamas dovanas, liudys šv. Mikalojaus dvasines savybes: gėrį, artimo meilę, dalijimąsi dvasinėmis ir materialiomis dovanomis. Po šv. Mišių palaiminsiu „Kalėdų Senelį“, o per jį ir visus „Kalėdų Senelius“ šiai kilniai misijai ištikimai eiti Mikalojaus pėdomis.

Mums tai gera proga naujai apmąstyti šv. Mikalojaus asmenybę, darbus ir jo vis naują įsikūnijimą „Kalėdų Seneliuose“. Taip pat naudinga kartais sugrįžti į vaikystę ir atgaivinti savyje tuos paprastus, tyrus ir kilnius jausmus, jautrumą gėriui, kuriais pasižymi vaikai“.

Į perpildytą Šv. Mikalojaus bažnyčią įžengė procesija, kurioje buvo nešama ir šv. Mikalojaus vėliava. Procesijoje su dovanų krepšiu ėjo ir „Kalėdų senelis“ (aktorius Kristupas Kavaliauskas).

Šv. Mišiose meldėsi parapijos klebonas kun. Aušvydas Belickas, vikaras dr. kun. Mindaugas Ragaišis, kun. Eitvydas Merkys SJ ir kun. Valentinas Šiuša su savo vadovaujamo Vilniaus kunigų seminarijos propedeutinio (parengiamojo) kurso auklėtiniais, talkinusiais šv. Mišių aukoje.

Šv. Mišių metu giedojo Vilniaus mokytojų namų mišrus choras „Versmė“, vadovaujamas maestro Gintaro Skapo.

Prie vėliavos stovi aktyvios parapijietės Stanislava Laimutė Beinorienė (kairėje), Onutė Laukaitienė ir „Kalėdų Senelis“ (aktorius Kristupas Kavaliauskas) – dešinėje

Keletas minčių iš pamokslo

Pamokslo metu klebonas kun. A. Belickas, pasakodamas apie šv. Mikalojų, pateikė įvairių pavyzdžių, sietinų ir su vėliau atsiradusiais papročiais. Tarkim, vienas Pataros miesto gyventojas prarado visus savo turtus ir, neturėdamas ko duoti kraičiui, negalėjo rasti savo trims dukterims vyrų. Neradus išeities, joms būtų reikėję verstis prostitucija. Tai išgirdęs Mikalojus naktį jiems pro langą įmetė auksinių pinigų kapšą. Tokiu būdu vyriausioji dukra galėjo ištekėti. Vėliau įmetė pinigų ir kitoms merginoms. Kai Mikalojus sužinojo, kad tėvas nutarė atsidėkoti paslaptingajam labdariui – pinigus trečiajai merginai Mikalojus įmetė ne pro langą, o pro kaminą. Šie gi krisdami įkrito į ten padžiautą kojinę. Taip atsirado tradicija kalėdines dovanas dėti į kojines. Tad neatsitiktinai ikonografijoje Šv. Mikalojus vaizduojamas su trimis pinigų maišeliais rankoje.

„Senelis“ džiaugiasi klebono A. Belicko padovanota kepure, o dar labiau – radęs joje baltų plunksnelių

Klebonas kalbėjo ir apie šv. Mikalojaus dalyvavimą pirmajame visuotiniame Bažnyčios susirinkime Nikėjoje 325 metais, kur jis griežtai pasisakė prieš Arijaus ereziją ir iš visų jėgų stengėsi apsaugoti savo vyskupiją nuo arionizmo įtakos. Detalizavo ir kitą vyskupo veiklą.

Nuo XIV a. imta tikėti, jog šv. Mikalojus atneša dovanėles vaikams, o „mums – krikščionims šventasis Miros vyskupas Mikalojus, geradarys ir pagalbininkas, savo gyvenimu liudija, jog Dieve ir tikėjime į Dievą slypi kiekvienos dovanos šaknys“ – sakė klebonas kun. A. Belickas.

Kalėdų Senelio palaiminimas

Šv. Mišių pabaigoje kun. A. Belickas palaimino „Kalėdų senelį“: „Palaimink, Viešpatie, šį „Kalėdų senį“, o jo asmenyje – visus „Kalėdų senius“, įkūnijančius šiandien šv. Mikalojų ir einančius jo nuoširdumo, gerų darbų ir dorybės keliu. Lydėk jį savo malone ir dvasia lankantį šeimas ir vaikučius, nešantį Išganytojo Jėzaus Kristaus Gimimo džiaugsmą, tikrą meilę, gerumą ir iš širdies dovanojamas dovanas: Vardan Dievo Tėvo, ir Sūnaus, ir Šventosios Dvasios. Amen“.

Klebonas „Kalėdų seneliui“ padovanojo raudoną kepurę, aiškindamas, kad ji kilusi iš vyskupo mitros, o senelis joje rado daug baltų plunksnelių...

„Kalėdų senelis“ kvietė vaikus parašyti laiškų „Seneliui“ – dėžutė jiems yra prie Šv. Mikalojaus altoriaus – ir nurodyti, kokių gerų darbų jie sumąstę atlikti...

Plunksneles bažnyčios šventoriuje „Senelio“ paraginti džiaugsmingai pūtė ne tik vaikai, bet ir suaugusieji

Paskui „Kalėdų senelis“ pakvietė visus į šventorių, prie Šv. Kristoforo paminklo, puošti ten augančios pušelės. Užkabinus žaislų, ne tik vaikai, bet ir tėvai kartu su „Kalėdų seneliu“ žaidė žaidimus, pūtė plunksneles, kad jos rodytų kelią į gėrį ir grožį, ir visus lydėtų Užgimstančio Kūdikėlio džiaugsmas.

Šventės dalyviai dar ilgai nesiskirstė – bendravimas tęsėsi parapijos salėje prie saldumynų ir kitų skanumynų...

Šv. Mikalojus – itin gerbiamas ukrainiečių, tad neatsitiktinai Vilniaus Švč. Trejybės Rytų apeigų katalikų bažnyčios klebonas t. Pavlo JachimecOSBM lankosi šioje bažnyčioje, bendrauja su parapijiečiais, parapija nuolat meldžiasi už taiką Ukrainoje.

O šių metų gruodžio 26 d. – antrąją Šv. Kalėdų dieną – 10 val. Šv. Mikalojaus bažnyčioje bus ypatingos Mišios – bendros lietuvių ir ukrainiečių Mišios – , kuriose bus meldžiamasi, dėkojant Dievui už Ukrainos Graikų apeigų katalikų Bažnyčios išėjimą iš pogrindžio –minint šio įvykio 25-metį. Tad norinčius kartu pasimelsti, kviečiame į bendrą maldą.

Mūsų Kalėdų Senelis

Atgal