VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Religija

12 16. Pasirengimas Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino konferencijai

Dr. Aldona Vasiliauskienė

Lietuvių – ukrainiečių mokslo bei kultūros ryšių plėtroje itin svarbus Rytų (Graikų) apeigų katalikų Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinas (Ordo Sancti Basilii Magnum – OSBM), kuris, kaip jau ne kartą minėta „Lietuvos Aido“ puslapiuose, 2017 m. švęs savo veiklos 400 metų jubiliejų. 1617 m. įkurtas unitų ordinas siekė įgyvendinti 1596 m. Brastos Bažnytinės unijos nutarimus.

Vienuoliai bazilijonai kunigai aptarus kai kuriuos konferencijos klausimus. Iš kairės: t. Pavlo Jachimecas, mgsr. Josafatas Chaimikas, mgsr. Pantalejmonas Salamacha ir t. Kornilijus Jaremachas. Nuotraukos iš asmeninio dr. Aldonos Vasiliauskienės archyvo

Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinas – vienintelis ordinas, įkurtas Lietuvoje, jo lopšys – Vilnius. Ordino kūrimo iniciatorius ir dvasinis vadovas Ivanas Kuncevičius – šv. Josafatas (1580–1623) ir jo aktyviausias bendradarbis Josyfas Veljaminas Rutskis (1574–1637).

Šventas Juozapatas, Vilniuje išgyvenęs 21 metus (1596–1617), buvo paskirtas arkivyskupu ir išvyko į Polocką.1623 m. lapkričio 12 d. per ganytojišką vizitaciją Vitebske jis buvo nužudytas prieš Bažnyčios vienybę kovojusių priešų.

Varšuvos Švč. Mergelės Marijos į Dangų Ėmimo vienuolyne t. Pavlo (dešinėje) diskutuoja su djakonu Bohdanu Pietnočko

1643 m. Juozapatas paskelbtas Palaimintuoju, 1867 m. – Šventuoju. Tai pirmasis ukrainietis, kanonizuotas Katalikų Bažnyčios.

Lietuvoje įkurto Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino vienuoliai tapo žinomi pastoracine, šviečiamąja veikla – statė bažnyčias (cerkves), vienuolynus, kūrė mokyklas, spaustuves – organizavo leidybinę veiklą. Išgarsėję vienuoliai bazilijonai iš Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino centro – Švč. Trejybės vienuolyno Vilniuje buvo kviečiami į įvairias vietoves, kelti dvasinį – kultūrinį gyvenimą: kūrėsi bazilijonų vienuolynai ne tik Lietuvos, bet ir Lenkijos, Ukrainos ir itin gausiai – dabartinės Baltarusijos teritorijose. Taip Lietuvoje, netoli Šiaulių esančiame Padubysyje išaugo Bazilionų miestelis – vienintelė vietovė pasaulyje, įamžinusi vienuolių bazilijonų vardą.

2000 m. pabaigoje Vilniuje įkurta Lietuvių, ukrainiečių istorikų asociacija (dr. Aldona Vasiliauskienė jau antrą dešimtmetį eina prezidentės pareigas) savo tyrinėjimams pasirinko plačios temos „Lietuvių ukrainiečių istoriniai – kultūriniai ryšiai“ svarbų aspektą „Šv. Bazilijaus Didžiojo ordiną“. Pasirinkimas ne atsitiktinis – tai vienintelis ordinas, įkurtas Lietuvoje. Be pastoracinių darbų išplėtė plačią kultūrinę, švietėjišką veiklą, deja, jo istorija ganėtinai mažai žinoma.

Lietuvių, ukrainiečių istorikų asociacija nusprendė atlikti kiek galima platesnį šviečiamąjį darbą: skleisti žinias apie Šv. Bazilijaus Didžiojo ordiną, stiprinti lietuvių ir ukrainiečių mokslininkų ryšius, kurti ir vykdyti bendrus mokslinius projektus, organizuoti mokslinius tyrimus, kad deramai būtų sutiktas 400 metų jubiliejus. Šių uždavinių įgyvendinimui pasitelkta bendra lietuvių ir ukrainiečių mokslininkų, visuomenininkų ir žurnalistų organizacinė, šviečiamoji bei mokslinė veikla.

Lvovo nacionalinio Ivano Franko universiteto prorektoriaus Marijano Lozynskio (viduryje) kabinete. Kairėje t. Pavlo Jachimecas OSBM, dešinėje – Šiaulių universiteto atstovė doc. dr. Irena Ramaneckienė

2001 m. lapkrityje Šiauliuose, Bazilionuose ir Vilniuje įvykusi pirmoji tarptautinė mokslinė konferencija, davė pradžią konferencijų ciklui „Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinas“.

2001–2014 metais organizuota 11 konferencijų, skirtų Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinui: 6-ios vyko Lietuvoje ir 5-os Ukrainoje.

Konferencijų organizavimui reikėjo organizacinio bei mokslinio komitetų, nustatyti konferencijos tematiką, laiką ir vietą jų vyksmui, rasti prelegentus, mecenatus...

XI konferencijos tematikos parinkimas

Organizuojant XI-ąją tarptautinę mokslinę konferenciją jau nuo pavasario prasidėjo temos tikslinimas, prelegentų paieškos, o vėliau – rugpjūtį, rugsėjį, spalį bei lapkrity – kelionės į Ukrainą.

XI-oji konferencija itin svarbi, ja buvo siekta paminėti kunigaikštį Konstantiną Ostrogiškį, mūšį prie Oršos, Švč. Trelybės Graikų apeigų katalikų bažnyčios 500 metų jubiliejų, Šv. Juozapatą ir Vasilijų Zinko, pristatant dr. Aldonos Vasiliauskienės monografiją „VASILIJAUS ZINKO STUDIJA «SESUO RAFAILA»: istorinis biografinis kontekstas, moksliniai komentarai ir teologinė terminologija“.

Ukrainos Katalikų universitete. Iš kairės: doc. dr. Olena Lukačuk, prof. Mykola Litvinas, dr. Aldona Vasiliauskienė, doc. dr. Irena Ramaneckienė ir doc. dr. Vyra Fris

Kelionės į Ukrainą

Atvykę į Lvovą, t. Pavlo Jachimecas OSBM su šio straipsnio autore nurodytomis temomis diskutavo su mokslininkais dvasininkais bei pasauliečiais. Spalio mėnesio susitikimų metu dalyvavo ir Šiaulių universiteto atstovė doc. dr. Irena Ramaneckienė, kai kuriuose susitikimuose buvo ir doc. dr. Olena Lukačuk (Ivano Kripjakevičiaus ukrainistikos institutas Lvove).

Pokalbiuose tartasi su Ukrainos Švenčiausiojo Gelbėtojo provincijos protoigumenu t. Pantalejmonu (Mychailu Salamacha) OSBM,Metropolito Josyfo Veljamino Rutskio Filosofijos–teologijos studijų Bazilijonų instituto rektoriumi mgsr. t. Josafatu (Andrijumi Chajmyku) OSBM, misijų direktoriumi t. Kornilijumi (Viktoru Jaremaku) OSBM ir kitais. T. Kornilijui (Viktorui Jaremakui) OSBM pasiūlius ir buvo priimtas konferencijos pavadinimas: „Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinas: iš liaudies liaudžiai“, kuris atitiko sumanytus tikslus ir uždavinius.

Su Lvovo Religijų istorijos muziejaus darbuotojomis Lilija Moravska ir Ruslana Bubrik (dešinėje). Toliau sėdi: doc. dr. Olena Lukačuk, doc. dr. Irena Ramaneckienė ir dr. Aldona Vasiliauskienė

Susitikimai su mokslininkais Ukrainoje, Lenkijoje

Susitikta ir su Lvovo Religijų muziejaus darbuotojomis Ruslana Bubrik ir Lilija Moravska, turinčiomis didelę tarptautinių konferencijų „Religijų istorija Ukrainoje“, organizavimo patirtį. Pasinaudota jų patarimais dėl prelegentų.

Kreiptasi į Ukrainos Katalikų universitetą (UKU) Lvove, įtraukiant į prelegentus šio universiteto Humanitarinio fakulteto dekaną prof. Ihorį Skočiliasą bei doc. dr. Vyrą Frys.

Dar viena mokslo institucija Lvove – Ivano Kripjakevičiaus ukrainistikos institutas (direktorius prof. Mykola Litvinas), kurio vyr. mokslo darbuotoja dr. Olena Lukačuk mielai sutiko dalyvauti rengiamoje konferencijoje.

Bendrauta su Lvovo nacionalinio Ivano Franko universiteto profesoriais Oleksyjumi Suchiju, prorektoriumi doc. Marijanu Lozynskiu, doc. dr. Olegu Duchu.

Ne vienoje konferencijoje, skirtoje Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinui pranešimus skaitė Ivano Franko Drohobyčių valstybinio pedagoginio universiteto Istorijos fakulteto dekanas prof. Leonidas Timošenko bei Voluinės nacionalinio Lesės Ukrainkos universiteto Lucke doc. dr. Oksana Karlina.

Lvovo nacionalinio Ivano Franko universiteto profesoriaus Oleksyjaus Suchijo kabinete. Iš dešinės: doc. dr. Irena Ramaneckienė, prof. Oleksyjus Suchijus, doc. dr. Olena Lukačuk ir dr. Aldona Vasiliauskienė

Kreiptasi ir į gabų būsimąjį mokslininką mgsr. Stanislovą Vološenko, daug talkinusį organizacinėje veikloje 2011 m. Lucke vykusioje konferencijoje.

Į konferencijos darbą įtraukti ir vienuoliai bazilijonai: Mukačevo Šv. Mikalojaus bazilijonų vienuolyno kunigas dr. t. Pavlo (Mychailas Krečiunas) OSBM,2014 m. išleidęs monografiją apie Šv. Juozapatą; Ukrainos Švenčiausiojo Gelbėtojo provincijos protoigumenas mgsr. t. Pantaleijmonas (Mychailas Salamacha) OSBM, Lvovo Šv. Andriejaus parapijos klebonas t. Mychailas (Mykolas Lučkivas) OSBM, Lvovo Šv. Onufrijaus vienuolyno kunigas mgsr. Polikarpas (Volodymyras Marceliukas) OSBM.

Neapsiribota vienuoliais bazilijonais Ukrainoje. Dėl prelegentų keliauta ir į Lenkiją. Mokslo visuomenei žinomas Bohdanas (Marekas Pavelas Pietnočko) OSBM, Varšuvos Švč. Mergelės Marijos į Dangų Ėmimo vienuolyno diakonas pasiūlė įdomią temą, vykstančias diskusijas dėl vieno leidinio dviejų autorysčių, kuri mielai buvo priimta.

Lvovo nacionalinio Ivano Franko universiteto Mokslinės bibliotekos direktoriaus doc. dr. Vasyliaus Kmet (kairėje) kabinete. Iš dešinės: doc. dr. Irena Ramaneckienė, doc. dr. Olena Lukačuk ir dr. Aldona Vasiliauskienė

Susitikimai Lietuvoje

Kreiptasi į mokslininkus ir dvasininkus Lietuvoje – dėl konferencijos organizavimo ne kartą keliauta į Šiaulius, Bazilionus.

XI tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinas: iš liaudies liaudžiai“ mielai sutiko dalyvauti: Vilniaus universiteto doc. dr. Genovaitė Kirkienė. Šiaulių universiteto rektorius prof. Donatas Jurgaitis – jis, kaip ir daugelyje ankstesnių konferencijų tapo Mokslinio komiteto pirmininku; doc. dr. Irena Ramaneckienė, Bazilionų mokyklos direktorius Rimantas Gorys ir jo pavaduotoja Irena Vaičiulienė, dr. kun. Gediminas Jankūnas (Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bazilikos klebonas), mgsr. kun. Andrius Šukys (Kamajų Šv. Kazimiero bažnyčios klebonas).

Susitarus su prelegentais, laukė temų tikslinimas, programos sudarymas, jos vertimas į ukrainiečių kalbą. Parengti programų maketai (maketavo t. Pavlo Jachimecas OSBM) buvo siunčiami į Lvovą ir ten, „Misionieriaus“ leidykla, išleido spalvotus, geros kokybės.

Domimasi ukrainietiška periodika. Džiaugiamasi doc. dr. Olego Ducho straipsniu, kuriame pristatoma naujoji dr. Aldonos Vasiliauskienės monografija. Iš kairės: doc. dr. Olena Lukačuk, doc. dr. Irena Ramaneckienė, doc. dr. Olegas Duchas ir dr. Aldona Vasiliauskienė

Iš Ukrainos ir Lenkijos būsimieji prelegentai siuntė pranešimų tezes, kurias reikėjo išversti į lietuvių kalbą, kad paskui ekrane, į konferenciją susirinkę lietuviai, galėtų perskaityti pagrindines pranešimo mintis (ukrainiečiai pranešimus skaitė savo kalba).

Ilgas pasirengimas, sudėtingas ir pasiaukojantis Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčios klebono t. Pavlo Jachimeco OSBM , jau turinčio dešimties konferencijų, skirtų Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinui organizavimo praktiką, darbas davė gražių rezultatų.

Konferencija „Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinas: iš liaudies liaudžiai“ (apie ją dar rašysime) vyko sklandžiai. Aukšto mokslinio lygmens pranešimai sulaukė dėmesio, tad ateityje planuojama pranešimų medžiaga parengti ir išspausdinti mokslinių straipsnių rinkinį.

Atgal