Religija
03 12. Pagerbtas ukrainietis Šv. Juozapatas (Pabaiga)
Dr. Aldona Vasiliauskienė
Šventė Romoje
2013 m. lapkričio 25 – 27 dienomis iškilminga šventė, skirta šv. Juozapatui, vyko Romoje. Šventėje dalyvavo ir delegacija – piligrimai iš Lietuvos. Į piligriminę kelionę kartu su Vilniaus Švč. Trejybės bažnyčios klebonu kun. t. Pavlo (Petro Jachimecu) OSBM, parapijiečiais: Natalija Šertvytiene, Lidija Cholčeva, Stepanu Kubyšinu, Olegu Pilipuku ir jo žmona Olena vyko ir straipsnio autorė.
Šv. Petro aikštėje su t. Pavlo Jachimec OSBM viduryje. Nuotraukos iš asmeninio dr. Aldonos Vasiliauskienės archyvo
Romoje piligrimai iš Lietuvos lapkričio 23 d., šeštadienį, dalyvavo Šv. Sofijos sobore šv. Mišiose minint Ukrainos badmečio 80-metį; sekmadienį ryte – Šv. Petro aikštėje, užbaigiant Tikėjimo metus Šv. Mišiose, kurioms vadovavo popiežius Pranciškus, o vakare –Ukrainos badmečio 80-mečio minėjime, uždegant žvakeles Respublikos aikštėje.
Lapkričio 25 d., pirmadienį, minint šv. Juozapato palaikų perkėlimo į Šv. Petro Baziliką 50-metį, šv. Mišias Šv. Petro Bazilikoje aukojo Rytų (graikų)apeigų katalikai: per 30 vyskupų, gerokai per 100 kunigų. Meldėsi iš įvairių pasaulio kraštų atvykę maldininkai. Šv. Mišioms vadovavo ir pamokslą pasakė Ukrainos Graikų Katalikų Cerkvės (UGKC) vyriausias (aukščiausias)arkivyskupas Sviatoslavas Ševčiukas. Šv. Mišiose dalyvavo ir Rytų Bažnyčių kongregacijos prefektas kardinolas Leonardo Sandri.
Šv. Juozapato paveikslas – ikona, kuris po šv. Mišių Šv. Petro Bazilikoje buvo padovanotas Šventajam Tėvui Pranciškui
Arkivyskupas priminė ir prieš 50 metų vykusį Vatikano II visuotinį susirinkimą, kuriame buvo iškelta Kristaus Bažnyčios reikšmė pasaulyje, Dievo Žodžio aktualumas. Tada, kaip teigė arkivyskupas S. Ševčiukas, prabilo tylinti Ukrainos cerkvė – pasaulis išgirdo iš lagerio grįžusio Josyfo Slipyj (1892 02 17–1917 06 30–1939 12 22–1984 09 07) žodį. Būtina priminti, kad 1965 m. Josifas Slipyjus viešai buvo paskelbtas kardinolu.
Į Šv. Petro Baziliką įnešti šv. Juozapato palaikai liudijo, kad po pasaulį išbarstyta Graikų apeigų bažnyčia – ima telktis: renkami išbarstyti perlai. Prieš 90 metų, popiežius Pijus XI (Achille Ratti) 1923 m., minint 300 metų nuo kankiniškos šv. Juozapato mirties, rašė apie šio šventojo tikėjimo gilumą. Juozapatas tapo kankiniu už Bažnyčios vienybę ir tą vienybę tvirtino savo krauju. Jėgos kovoti dėl Bažnyčios vienybės jam suteikė Šventoji Dvasia ir jis žvejojo žmones Dievui. Mokslas mums skirtingai pateikia to laikmečio istoriją, tad šv. Juozapato epocha lieka svarbia tyrinėjimų epocha, kalbėjo arkivyskupas S. Ševčiukas. UGKC arkivyskupas džiaugėsi, kad į Švento Petro Baziliką paminėti šv. Juozapato atvyko tikintieji iš įvairių vietovių, o svarbiausia iš Voluinės Vladimiro, kur jis gimė, iš Vilniaus, kur gyveno, iš Baltarusijos, kur mirė kankinio mirtimi bei daugelio kitų kraštų. Šv. Juozapatas ir šiandieną mums visiems likęs puikiu pavyzdžiu: tikėti vieną Dievą, perduoti tikėjimą, jungtis su vieninteliu Dievu – tai šventųjų ekumenizmo pavyzdys. Pamokslininkas ragino visiems semtis pavyzdžio iš šv. Juozapato, ir kiekvienam būti tokiu pavyzdžiu.
Po šv. Mišių Rytų Bažnyčių kongregacijos prefektas kardinolas Leonardo Sandri popiežiaus Pranciškaus vardu sveikino šv. Mišių dalyvius. Kardinolas kalbėjo, kad ši šventė pratęsia sekmadienio Tikėjimo metų užbaigos iškilmę, kad vienybės pranašavimas turi būti skatinamas šv. Juozapato pavyzdžio.
UGKC vyriausias (aukščiausias)arkivyskupas Sviatoslavas Ševčiukas (kairėje)dėkoja Šventajam Tėvui Pranciškui, kalba apie šv Juozapatą ir Ukrainos Graikų katalikų Cerkvę
Atlikus šv. Juozapatui skirtas specialias maldas ir giesmes, maldininkus pasveikino popiežius Pranciškus, primindamas, kad 1963 m. lapkričio 22 d. šv. Juozapato palaikai buvo perkelti į Šventojo Petro Bazilikos Šv. Bazilijaus Didžiojo altorių. Popiežius sakė: „su džiaugsmu vienijuosi su jumis šioje piligrimystėje prie Juozapato, vyskupo ir kankinio, kapo... Jo atminimas liudija mums apie šventųjų bendrystę, apie gyvenimo bendrystę tarp tų, kurie priklauso Kristui. Kiekvienas mūsų gyvenimo aspektas tebūna įkvėptas troškimo kartu kurti, bendradarbiauti, mokytis vieniems iš kitų, liudyti tikėjimą“.
Popiežiui buvo padovanotas didelis Šv. Juozapato portretas, kuris per visas šv. Mišias buvo pastatytas prieš altorių.
Popiežius Pranciškus palaimino visus susirinkusius, o UGKC arkivyskupas Sviatoslavas Ševčiukas Šventajam Tėvui pristatė visus šv. Mišiose dalyvavusius vyskupus – popiežius Pranciškus kiekvieną jų pasveikino.
Gausiom ovacijom išlydėjus Popiežių, vyskupų ir kunigų procesija pasuko pasimelsti prie šv. Juozapato relikvijų....
Rytų (graikų) apeigų katalikų vyskupai ir kunigai meldžiasi prie šv. Juozapato palaikų
Nauja knyga apie šv. Juozapatą
Lapkričio 25 d., po pietų, Kristaus Karaliaus bazilijonų vienuolyno bažnyčioje įvyko knygos apie šventąjį Juozapatą pristatymas.
Mukačevo (Ukraina) Šv. Mikalojaus vienuolyno 34 metų dr. kun. t. Pavlo (Mychailas Krečiunas)OSBM parašė knygą „Šv. Juozapatas Kuncevičius (1580–1623) kaip tikėjimo liudytojas religinių kontroversijų epochoje“ (išleido leidykla „Misionierius“ Žovkvoje, netoli Lvovo 2013 m., 264 psl. su iliustracijomis). Monografijos pristatymui labai nuotaikingai ir kartu moksliškai vadovavo Ukrainos Katalikų universiteto (UKU) prorektorius mokslo reikalams prof. Olegas Turijus. Kalbėjo protoarchimandritas t. Genezijus (Genezijus Viomaras) OSBM, Ukrainos Švenčiausiojo Gelbėtojo provincijos protoigumenas t. Pantalejmonas (Mychailas Salamacha) OSBM, pasisakė knygos pristatyme dalyvavę vyskupai.
Prieš grįžtant į Lietuvą Romoje Šv. Petro aikštėje. Iš dešinės: Lidija Cholčeva, Natalija Šertvytiene, Olena Pilipuk, Olegas Pilipukas, t. Pavlo (Petro Jachimecas) OSBM, ir dr. Aldona Vasiliauskienė
Žodžiui buvo pakviesta ir straipsnio autorė. Dr. Aldona Vasiliauskienė džiaugėsi, kad šv. Juozapatas sulaukė gražios pagarbos – pirmosios monografijos XXI amžiuje. Monografija gražiai išleista, su spalvotomis iliustracijomis. Itin džiugu, kad yra ir Vilniaus Švč. Trejybės bažnyčios nuotraukų. Šv. Juozapatas svarbus Vilniui – jo dėka Lietuvos sostinė tapo Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino lopšiu ir iš čia į kitas LDK vietas buvo kviečiami vienuoliai bazilijonai ne tik pastoracinei, bet ir mokslinei, kultūrinei bei švietėjiškai veiklai. Taip jie buvo pakviesti ir į netoli Šiaulių esantį Padubysį. Vienuolių bazilijonų dėka augantis miestelis imtas vadinti Bazilionais – tai vienintelė vietovė pasaulyje, įamžinusi vienuolių vardą. O vienuolių bazilijonų kadaise įkurtos mokyklos kolektyvas, įamžina ir skleidžia šv. Juozapato atminimą – pagerbdamas Šv. Bazilijaus Didžiojo ordiną. 2009 m. jie pastatė 4 m. aukščio ąžuolinę skulptūrą – pirmąją skulptūrą ukrainiečiams Lietuvoje ir pirmąją skulptūra vienuoliams bazilijonams pasaulyje. Kalbėta ir apie kitas vietas Lietuvoje, kur branginamas šv. Juozapato ir Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino atminimas, kaip, tarkime, Skapiškis (Kupiškio r.), Rietavas ir ypatingai Vilnius.
Romoje Šv. Petro aikštėje su vyskupu Josifu Milianu iš Kijevo (viduryje). Dešinėje – t.Pavlo Jachimec OSBM, kairėje – dr. Aldona Vasiliauskienė
Dabar Vilnius garsėja kaip Dievo Gailestingumo sostinė. Todėl monografijos autoriui dr. t. Pavlo (Mychailui Krečiunui)OSBM dr. A. Vasiliauskienė įteikė didelį Dievo Gailestingumo paveikslą...
Monografijos autorius dr. t. Pavlo (Mychailas Krečiunas)OSBM atsakė į klausimus, padovanojo savo monografijų, o bendravimas buvo pratęstas prie vaišių stalo.
Antradienį, po dalykinių susitikimų su Romoje studijuojančiais vienuoliais bazilijonais, čia besidarbuojančiais bei iš Kijevo į šventę atvykusiais vyskupais, kunigais prieš grįžtant į Lietuvą dar pasimelsta prie šv. Juozapato bei palaimintojo Popiežiaus Jono Pauliaus II relikvijų – palaikų.
Atgal