POLITIKA
2024.09.11.A.Illarionovas: Kamala Haris atėjimas į valdžią gali reikšti katastrofą JAV
Andrejus Illarionovas – buvęs Vladimiro Putino patarėjas ekonomikos klausimais, JAV Saugumo politikos centro vyresnysis analitikas, nepriklausomas tarptautinės politikos ekspertas. Jo pokalbis su rusų ir sovietų publicistu, vertėju ir pedagogu, žurnalistu, radijo bei televizijos vedėju Vitalijumi Dimarskiu apie karą Ukrainoje ir artėjančius rinkimus JAV.
– Mūsų žiūrovai ir klausytojai žino, ir mes jau išsamiai aptarėme šią temą: jūs palaikote Trampą ir manote, kad jis galės išspręsti šią situaciją (karą Ukrainoje) su ginklų panaudojimu.
– Nesuprantu, iš kur paėmėte, kad aš esu Trampo šalininkas? Mes tai aptarėme, ir paaiškėjo, kad jūs palaikote Kamala Haris.
Kamala Haris ir Džo Baidenas
– Matote, aš nesu Haris šalininkas, ir jūs keistai tai akcentuojate. Nesu jos šalininkas. Klausykime, ką sako politikai: jie nepasirenka gėrio, jie renkasi mažesnę blogybę.
– Žiūrėkite, mes nesame politikai ir nedalyvaujame Amerikos rinkimuose. Mes esame stebėtojai, ir galima sakyti, netgi suinteresuoti stebėtojai, nes nuo to, kas vyksta Jungtinėse Amerikos Valstijose, ir nuo to, kas užims prezidento postą, priklauso daug kas tiek JAV, tiek visame aplinkiniame pasaulyje.
Todėl mes, be abejo, su susidomėjimu sekame įvykius Jungtinėse Valstijose. Mes tikrai atidžiai stebime, kas atsidurs valdžioje, bet vadinti ką nors iš mūsų, kaip ir didžiąją dalį mūsų žiūrovų bei klausytojų, trampistais, baideniečiais ar kažkokiais kitais pavadinimais – tai tiesiog absurdiška.
– Taip, Aleksandrai Nikolajevičiau, aš jūsų nevadinu „Trampistu“. Aš pavadinau jus Trampo rinkimų šalininku. Jūs manote, kad jis būtų geras prezidentas, o aš – ne. Na ir kas toliau? Turbūt tai labiau atitinka mūsų interesus, nei tie, kuriuos atstovavo Baidenas, o tuo metu Haris dar nebuvo pasirodžiusi arenoje. Bet manau, kad jūs pakartosite tą patį.
– Nepasakokime apie mano interesus ar mūsų interesus, o aptarkime, kas gali atsitikti vienu atveju ir kas – kitu, jei pereisime prie šios temos.
Ponia K. Haris jau ne kartą pareiškė savo ketinimus ir pateikė požiūrius. Mes šiek tiek žinome apie jos praeitį, ir remiantis tuo, ką ji darė anksčiau, jos galimas atėjimas į Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento postą gali automatiškai reikšti katastrofą Izraeliui ir visam Artimųjų Rytų regionui. Ji jau pareiškė, kad yra pasirengusi įvesti embargą ginklų tiekimui Izraeliui.
Tiek pati K. Haris pozicija, tiek jos komandos narių nuomonės aiškiai yra antiizraelietiškos ir antisemitinės. Jie to neslepia. Jos komandoje yra nemažai žmonių, kurie yra etniniai palestiniečiai ir iraniečiai, dabar tapę amerikiečiais. Kai kurie iš jų net buvo tiriami FBI dėl ryšių su Irano specialiosiomis tarnybomis.
Aišku, kad jų pozicija yra priešiška: kai kurie iš jų yra etniniai žydai, dirbantys prieš Izraelį, Palestinos ir Irano interesais.
Gyvenime būna visko, ir niekas negalėjo manyti, kad taip gali atsitikti, bet atsitinka. Todėl, kalbant apie Izraelį, tai bus akivaizdi katastrofa. Atsižvelgiant į padėtį, kurioje yra Izraelis, ir į karą, į kurį įtraukė kai kurie jo kaimynai, situacija yra itin įtempta.
K. Haris atėjimas į valdžią gali reikšti katastrofą Jungtinėms Amerikos Valstijoms, nes ji paskelbė apie savo ketinimą legalizuoti 20 milijonų neteisėtų imigrantų. Ji pasirengusi suteikti jiems visateises teises JAV, kas savo ruožtu gali sukelti rimtus socialinius sprogimus.
Ši legalizacija sukels kolosalinius pokyčius šalies politiniame balanse. Dėl to, Jungtinės Valstijos gali nustoti užsiimti užsienio politika ir vietoj to susikoncentruoti į vidaus reikalus. Tai net gali sukelti pilietinius konfliktus, tiek aktyvios, tiek pasyvios formos.
Tokie pokyčiai gali reikšmingai susilpninti JAV poziciją tarptautinėje arenoje, įskaitant apribojimus karinei, civilinei ir ekonominei kitų šalių, įskaitant Ukrainą, paramai. Tai taip pat gali paveikti santykius su kitais pasaulio lyderiais, pavyzdžiui, su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
Tai yra Baideno politikos tęsinys, apie kurį mes ne kartą kalbėjome. Baidenui Putinas yra pagrindinis partneris tarptautiniuose reikaluose. Nepaisant griežtų pareiškimų, pavyzdžiui, vadinant Putiną žudiku ir pan., Baideno administracijai ir pačiam Baidenui yra labai svarbu išlaikyti Putiną valdžioje. Jokiu būdu negalima leisti jo atstatydinimo, nuvertimo ar Putino režimo likvidacijos.
Pagrindinis Baideno administracijos ir būsimosios Haris tikslas — išsaugoti Putino režimą. Todėl Haris atėjimas į Baltuosius rūmus gali reikšti katastrofą Izraeliui, padėties pablogėjimą Jungtinėse Valstijose, pagalbos Ukrainai nebuvimą ir, kaip pasekmę, galimą sunkios padėties Ukrainoje paaštrėjimą bei Putino klestėjimą.
Visa tai yra akivaizdu kiekvienam, kuris bent kiek seka Haris pateikiamus pasiūlymus.
– Aš tiesiog dar kartą pakartoju, ką jau anksčiau aptarėme. Jūs, atrodo, vis dėlto laikote Trampą pageidaujamesniu nei Haris.
– Ne, žiūrėkite, mes gi nedalyvaujame politiniuose rinkimuose ar vietinėse kovose Jungtinėse Amerikos Valstijose. Mes analizuojame esamą situaciją ir tiesiog bandome įsivaizduoti, kas galėtų padaryti didesnę žalą Jungtinėms Valstijoms, Izraeliui, Ukrainai ir eiliniams Rusijos piliečiams, tokiais kaip mes su jumis ir, tikiuosi, dauguma tų, kurie mus dabar klausosi ir žiūri.
Haris atėjimas į valdžią galėtų padaryti didžiulę žalą visiems mums, ir tai tampa katastrofa ne tik Izraeliui ar Jungtinėms Valstijoms, bet ir mums visiems.
Iš šios perspektyvos, žinoma, būtų geriau, jei būtų atėjęs kas nors kitas, pavyzdžiui, Trampas. Iš vienos pusės, jis parodė, kad gali užimti kitokią poziciją. Jis nėra tobulas, tai reikia pasakyti tiesiai. Iš Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento norėtųsi daugiau.
Tačiau jo net nejauku lyginti su tuo apie ką kalbame. Per ketverius metus, kol jis buvo valdžioje, jis padarė ką galėjo maksimaliai daug dėl Ukrainos. Jis pašalino embargą dėl ginklų tiekimo Ukrainai. Jo valdymo laikotarpiu žuvo 16 kartų mažiau Ukrainos karių mūšio linijoje.
Jam vadovaujant Putinui teko grąžinti Ukrainos jūreivius. Trampo laikais buvo sunaikintas Wagner grupės dalinys Sirijoje. Trampas taip pat nutraukė susitarimą su Iranu, kuris leido Iranui prisodrinti uraną ir kurti branduolinį ginklą, kuris, kaip manoma, galėjo būti panaudotas prieš Izraelį.
Trampo kadencijos metu įvyko daug svarbių įvykių: jis surengė smūgius oro uostams, iš kurių Asado sraigtasparniai, naudoję cheminius ginklus prieš Sirijos opoziciją, pakilo į orą.
Jo valdymo metu Amerikos ambasada iš Tel Avivo buvo perkelta į Jeruzalę. Šiuo laikotarpiu neįvyko reikšmingų „Antifa“ akcijų, o arabų teroristų prieš Izraelio gyventojus surengtų teroristinių išpuolių skaičius smarkiai sumažėjo.
Būtent Trampo laikais sumažėjo Šiaurės Korėjos branduolinių ir raketų bandymų skaičius. Jo valdymo metu taip pat įvyko staigus JAV ir NATO karinių išlaidų šuolis, kas stabilizavo situaciją Europoje.
Tuo tarpu Obamos ir Baideno administracijos valdymo metu NATO išlaidos sumažėjo. Ypač JAV karinės išlaidos per karinius konfliktus, buvo sumažintos Obamos valdymo metu.
Taigi, mes matome objektyvią situaciją, ir kiekvienas, atsižvelgdamas į savo simpatijas, pavyzdžiui, Putino atžvilgiu, gali remti įvairias politines figūras.
Be abejo, tai susiję su sąjungininkais ir draugyste, kai šalys palaiko viena kitą. Jei kas nors mano, kad Putino išlaikymas valdžioje, kuris reiškia nesuskaičiuojamas rusų piliečių kančias ir katastrofą, sukeliančią mirtis, kurios dabar, galbūt, siekia pusę milijono žmonių, o per šį paskutinį karą — daugiau nei 600 000 žuvusių, sužeistų ir dingusių be žinios, yra gerai, tai tai toks asmuo linkęs remti Baideną.
Trampas pareiškė, kad sustabdys šį karą ir nutrauks žudynes. Tai svarbi tezė, kurią jis išreiškė savarankiškai, be išorės spaudimo. Jam tai vidinė būtinybė — sustabdyti žmonių žudymą. Tai, žinoma, nereiškia, kad jo požiūris nereikalauja papildomo analizės sąlygų ir aplinkybių atžvilgiu, bet jo ketinimai aiškūs: jis nenori, kad žmonės būtų masiškai žudomi, tiek rusai, tiek ukrainiečiai. Tuo tarpu ponia Haris ir ponas Baidenas, atrodo, neprieštarauja tolesnėms žudynėms.
– Dar kartą pabrėžiu: laukiame lapkričio ir renkamės mažesnį blogį. Ir, pabaigai, klausimas jums, kaip buvusiam Rusijos prezidento padėjėjui: jūs, tikriausiai, žinote jo dienos darbotvarkę, nes šiandien pokalbyje su mokiniais, paklaustas apie darbo organizavimą, ir pradėjo nuo pagyrų frazės: „Neapsigaukite: aš tikrai mažai miegu. Šiandien, pavyzdžiui, pramiegojau iki 4 ryto, o paprastai miegu ne ilgiau kaip iki 6 valandos. Bet nesekite mano pavyzdžiu, nes tai yra blogos darbo organizacijos rezultatas. Jūs galite ramiai miegoti, aš dirbsiu už jus naktį.“
– Vitalijau Ivanovičiau, kartoju. Ir tai ne pirmas kartas, kai taip darau. Šiuo atveju pakartosiu: aš nekomentuoju asmeninės informacijos, kuri tapo man žinoma dirbant Rusijos Federacijos Prezidento patarėju. Kalbant apie politinius ir visuomeninius-politinius klausimus, filosofinius ir ideologinius klausimus, kur požiūriai gali sutapti ar skirtis, čia jokių apribojimų nėra.
Kalbant apie asmeninę informaciją, šis klausimas man yra tabu. Aš niekada apie tai nekalbėjau, nekalbu ir neketinu kalbėti ateityje. Suprantu, kad tai gali atrodyti keista amerikiečiams, bet tikiuosi jūsų supratimo.
Atgal