VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

POLITIKA

2024.09.05.Dideli pokyčiai Ukrainos Vyriausybėje Atsistatydina ir Užsienio reikalų ministras

 

Alvydas Medalinskas

Kaip teigiama, gali pasikeisti net apie 50 proc. Vyriausybės sudėties. Negali sakyti, kad toks Vyriausybės supurtymas yra netikėtas. Bet ministrų ir vicepremjerų, kurie pasitraukia, sąrašas įspūdingas. Tiesa, lieka Premjeras ir anksčiau pasikeitęs Gynybos ministras.

Bet pasitraukė Olha Stefanišina, vicepremjerė, atsakinga už euroatlantinės integracijos kryptį, Irina Vereščuk, vicepremjerė, atsakinga už okupuotas teritorijas, Aplinkos apsaugos, Strateginės pramonės (įskaitant, aišku, Gynybos pramonę), Teisingumo ministrai.

Taip pat patrauktas iš pareigų Prezidento administracijos vadovo pav. Šurma, taip pat už elektros energijos klausimus atsakingos institucijos UkrEnergo vadovas.

Kiekvieno ministro ar pareigūno patraukimo iš pareigų ar atsistatydinimo aplinkybės turi savo specifikos, bet yra ir bendras momentas: vėl sunki padėtis su elektros energijos tiekimu, sunki padėtis su ekonomika 2,5 metų tokio masto karą kariaujančioje šalyje, toli gražu nelabai geros žinios iš fronto, išskyrus, aišku, Kursko karinę operaciją.

Buvo galvota, kad atsižvelgiant į tai ir reaguojant į žmonių nuotaikas valdžios ir Vyriausybės atžvilgiu, įvyks rimti pokyčiai vykdomojoje valdžioje. Bet manyta, kad tai gali atsitikti vėliau rudenį, kai žiema duos žinoti apie save visai elektros energijos sistemai. Kalbėta net apie galimą Premjero atsistatydinimą ar patraukimą.

Bet Premjeras bent kol kas atrodo savo kėdėje lieka. Gynybos ministras taip pat. Gali būti, kad vicepremjerė euroatlantinės integracijos klausimais, pavyzdžiui, niekur nepasitrauks, o jai dar bus pridėtas ir Teisingumo ministro portfelis. Matysime. Bet pokyčiai didžiuliai.

Iš pirmosios po Volodymyro Zelenskio išrinkimo prezidentu Vyriausybės ministrų liko vienintelis Fiodorovas, Skaitmeninių reikalų ministerijos vadovas. Visi kiti pakeisti.

Ar gerai, kai Vyriausybė taip supurtoma, kada fronte padėtis tokia sunki? Karas didelis vyksta jau 2,5 metų ir bet kuriuo metu toks drastiškas Vyriausybės pakeitimas gali turėti pasekmių. Taip pat ir karių nuotaikoms fronte.

Tačiau visiškai aišku: dabar padėtis Donbase yra labai sudėtinga, todėl panašius sukrėtimus reikia daryti atsižvelgiant ir į tai. Bet už Ukrainą yra atsakinga šios šalies politinė vadovybė. Jie turi daugiau informacijos ir jiems gal geriau matyti.

Galime tik pasakyti: Dieve, saugok Ukrainą. Ši šalis, jos žmonės, daug kenčia, kovoja. Daro ir klaidų. Niekam nelinkėčiau tokių išbandymų.

Blogiausia būna tada, kai tokiai sudėtingai padėčiai esant, prasideda vieno ar kelių asmenų interesais paremti kėdžių perstumdymai.

Neatsitiktinai vis daugiau kritikos strėlių tenka Prezideno administracijos vadovui Jermakui, kurio įtaką šalies valdymui yra lyginančių jau su kardinolu Rišelje. Ir kiekvienas įdeda į tą palyginimą savo turinį: gerą ar blogą. Priklausomai nuo požiūrio.
Autorius yra Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, politologas

Atgal