POLITIKA
2023.06.11. Kur dėtis Šimonytei?
Dominykas Vanhara
Teisininkas
Kaip prognozuota, pirmalaikių Seimo rinkimų nebus. Šis konservatorių vadovybės pasiūlymas nesulaukė palaikymo net iš trečdalio jų paties frakcijos narių, tai yra, partijos pirmininkas turėtų rimtai susimąstyti, ar jis vis dar tebeturi savo partiečių pasitikėjimą.
Šiandien išgirdome ir iš I. Šimonytės bandymą daryti atsitraukimo kelius nuo duoto pažado atsistatydinti, jei nebūtų pirmalaikių Seimo rinkimų. Iš serijos – gal kiek per daug prisikalbėjau.
Panašioje situacijoje buvo ir tuometiniai valdantieji iš LVŽS partijos 2019 metais. Tik jie tuomet buvo pažadėję ne rengti pirmalaikių Seimo rinkimų, bet trauktis į opoziciją. Iš čia jiems pavyko rasti bent formalų pretekstą nuo savo pažadų atsitraukti, t.y. pasiūlyti G. Landsbergiui formuoti mažumos vyriausybę, ką jis natūralu, kad padaryti atsisakė, nes reikia būti tikrai nelabai protingu, kad, likus metams iki rinkimų, iš opozicijos eitum formuoti mažumos vyriausybę, kai didžiausia frakcija Seime tavo vyriausybę galės šokdinti, kiek norės. Todėl, kai G. Landsbergis nesutiko, formaliai LVŽS pasakė, kad matot, siūlėm, nesutiko, tai ką dabar darysim – teks mums pabaigti tą kadenciją.
I. Šimonytei nuo savo pažadų atsitraukti gali būti nepalyginamai sunkiau. Negana to, net jei Šimonytė ir neatsistatydintų, tuomet vis tiek lieka keli labai svarbūs atidaryti klausimai, kurie į JE Nausėdos rankas duoda labai stiprių kozirių. O Šimonytė, kartu su visa konservatorių partija, su JE Nausėda paskutiniu metu turi ne pačius geriausius santykius. Čia taip labai švelniai tariant.
Visų pirma, JE Nausėda gali pareikalauti, kad būtų tučtuojau jam pateikta nauja Švietimo, mokslo ir sporto ministro kandidatūra.
Visų antra, JE Nausėda gali pareikalauti, kad iš ministrų būtų pašalinti į tą patį čekiukų skandalą papuolę Simonas Kairys ir Gintarė Skaistė.
Nei vieno, nei kito Šimonytė daryti nenori. Tačiau JE Nausėda, to pareikalavęs, turėtų ir visų opozicinių Seimo frakcijų, ir žiniasklaidos, ir viešosios nuomonės aiškų palaikymą. O TS-LKD, kurių reitingas ir taip paskutiniu metu pramušinėja nuo 2009 metų krizės nematytus dugnus, šokti į dar vieną viešosios opinijos mėsmalę, greičiausiai, didelio noro neturi. Jei rimtai dar planuoja kurį laiką pratęsti partijos egzistavimą politiniame lauke.
Dar daugiau, JE Nausėda pats gali va dabar pareikšti, kad jis nebepasitiki premjere I. Šimonyte ir pareikalauti jos atsistatydinimo. Ir atsistatydinimo būtent dabar, o ne po NATO viršūnių susitikimo. Motyvas – jos karštakošiškumas, atmestinas požiūris į savo pareigas įklampino valstybę į politinę krizę, kuri valstybei daro didžiulę žalą, todėl valstybei yra per didelė prabanga laukti dar daugiau kaip mėnesį, kol Šimonytė teiktųsi atsistatydinti, jei tą padaryti iš viso dar planuoja. Valstybei politinio stabilumo reikia jau dabar, o ne po mėnesio, pusmečio, ar dar kada nors.
Galiausiai, kaip jau minėta, pirmalaikių Seimo rinkimų nepalaikė 16 konservatorių frakcijos narių. Pažiūrėjus pavardes, matyti, kad jie buvo išrinkti arba daugiamandatėje rinkimų apygardoje netoli praeinamojo brūkšnio, arba išrinkti vienmandatėse provincijoje. Kur, kaip liudija praėję savivaldos rinkimai, konservatorių kandidatai sulaukė masiško rinkėjų balsavimo prieš juos. Todėl jie supranta, kad, po kitų Seimo rinkimų, jų Seime beveik garantuotai nebebus. O juk taip norisi…. Be to, nuo naujos kadencijos dar ir atlyginimai ženkliai padidės… Todėl jie, matydami, kaip partijos vadovybė vairuoja partinį laivą tiesiai į uolas, ar nepagalvos, kad gal pasiieškoti kur nors kitur garantuotesnio praėjimo į Seimą, nei jiems gali pasiūlyti TS-LKD? Kaip sakoma: pagyvensim – pamatysim…
Atgal