VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

POLITIKA

2023.04.06. Kelionė į Ukrainą nėra greita

 

Arvydas Anušauskas

Krašto apsaugos ministras

Vieną parą trunkanti kelionė į Charkivą ir intensyvūs susitikimai, pokalbiai su Ukrainos gynybos ministru O.Reznikovu, Charkivo įgulos vadu, brigados generolu Marsel - S.Melnik, civilinės karinės administracijos vadovu O.Sinegubovu ir meru I.Terechovu.

Charkivo srities pasienis vis dar apšaudomas. Reguliariai. Apžiūrėjome 15-20 km nuo sienos esančius sugriautus kaimus ir okupantų nuniokotą Charikivo dalį. Aplankėme ir karinę ligoninę, kuri gydo tiesiai iš fronto atvežtus sužeistuosius. Jei okupantai žinotų ukrainiečių pasiryžimą kovoti su okupantais, tai bėgtų ne tik iš Charkivo srities.

Važiuojant per visiškai baltą Ukrainą (žiema ir čia sugrįžo) keletas įspūdžių iš pokalbių:

Žmonės, kurie iki karo demonstratyviai atsisakinėjo kalbėti ukrainietiškai, dabar ne tik kalba, bet ir galvoja. Nuo eilinio kaimo gyventojo iki mokslininko. Putinui pavyko karu suvienyti ukrainiečius.

Okupantų tanko T-72 bokštelis nuplėštas sprogimo metu

Saltivkos rajonas Charkive, kuris labiausiai nukentėjo nuo apšaudymų

Charkivo rajone Saltivka

Ukrainiečiai labai preciziškai vykdo karinių nusikaltimų tyrimą viską profesionaliai fiksuoja. Kriminalistikos institute tuo įsitikinome. Jei reikia, įtariamuosius sodina prie melo detektoriaus.

Rūpindamiesi savo karių saugumu ukrainiečiai tikrina atvežamų šarvinių liemenių apsaugos lygius - tuo teko patiems įsitikinti. Ne viskas, kas atvežama atitinka įrašus popieriuose. Beje, mūsų perduotos šarvinės liemenės irgi buvo patikrintos ir su jomis buvo viskas tvarkoje.

Karo metu tik maža dalis pareigūnų kolaboravo su okupantais. Visi prisidėjo prie jų naikinimo. Ypač naikinant specialiąsias žvalgybines grupes, kurios buvo sudarytos iš profesionalų ir buvo ypač pavojingos. Bet pasirodo ir jos darydavo klaidų, nors buvo labai gerai pasiruošusios.

Charkive karinė ligoninė per karo metus priėmė tūkstančius sužeistųjų. Sužeistieji prižiūrimi ir gydomi labai profesionaliai. Matosi ir nauja medicininė technika. Kaip tik būnant atvežė sužeistą karį iš fronto. Ministrui įteikinėjant apdovanojimus sužeistiems kariams, ne vienas pasisakė norintis sugrįžti atgal pas kovos draugus.

Charkivas dėl raketų atakų prieš kritinę infrastruktūrą net 8 kartus šią žiemą iš naujo pradėdavo šildymo sezoną, bet susitvarkė. Karo metu miestas įvedė nemokamą visuomeninį transportą, kasdien su verslu išdalina 34 tūkst. karštų pietų...

Reikia suprasti, kad Charkivas, tai didžiulio ploto milijoninis miestas. Iš pusantro milijono gyventojų turinčio miesto buvo per savaitę karo pradžioje evakuota 700 tūkst. Dėl apšaudymų (miesto apšaudymai iš Rusijos teritorijos raketomis S-300 iki šiol tęsiasi) mieste ir srityje be namų liko 300 tūkst. gyventojų.

Charkivo srityje kas savaitę okupantai apšaudo 15-30 miestelių ir kaimų. Vis dar reikia išminuoti 250 tūkst. ha. Bet srityje sugebėta atstatyti 81% elektros tiekimo gyventojams, 77% dujų tiekimą. O mieste, net ir aktyvių mūšių metu nebuvo sustabdytos komunalinės tarnybos - po apšaudymų buvo išvežamos šiukšlės.

Karo veiksmų metu, apšaudydami gyvenamuosius namus,, okupantai nužudė 1824 civilius, tarp kurių buvo 74 vaikai. Iki šiol metodiškai griauna mokyklas ir darželius, į kuriuos karo metu negali sugrįžti moksleiviai bei darželinukai. Vien tik miestui atstatyti reikia 9 mlrd. dolerių. O tuo tarpu nedirba 80% įmonių, kurios arba apgriautos arba evakuotos.

Į Charkivą gyventojai sugrįžta. Geležinkelio stotyje matėsi daug atvykusių žmonių. Pernai iki pusės milijono gyventojų susitraukęs miestas dabar vėl pasiekė 1,2 mln. Kas krito į akis? Kad dar daug apšaudymų apgriautų ar išdaužytais langais namų stovi nenaudojami (iš viso 500 daugiaaukščių namų nukentėjo), tačiau gyvenamuosiuose rajonuose gyventojai sodina tujas, šluojasi, tvarkosi. Ties apgriautais namais darbuojasi statybininkai, pastatyti bokštiniai kranai ir mėginama naujam gyvenimui prikelti namus, kurių buvo apgriauti tik viršutiniai aukštai. Kaip sakė meras - griauti ir statyti namus kitoje vietoje gyventojai atsisako, nes namai būtų "200 metrų arčiau Rusijos".

Okupantai, kol buvo sustabdyti ties Charkivo miestu, užėmė dalį srities. Okupuotoje teritorijoje liko ir 18 tūkst. vaikų. Okupantai 561 vaiką išsivežė, daugiausia našlaičius. Ukrainiečiams pavyko susigrąžinti 336, o 215 likimas vis dar nežinomas. Putinui pareikšti kaltinimai dėl vaikų grobimo tik karo nusikaltimų aisbergo viršūnė.

Beje, okupacijos metu, kuri Ruski Tyshky gyvenvietėje truko pustrečio mėnesio, vietos gyventojai buvo verčiami užsidėti ant dešinės rankos baltus raiščius.

Įspūdžių, pokalbių žinoma buvo daugiau. Bet ne visus galima aprašyti. Kaip viename kariniame dalinyje su ministru glostydami karių priglaustą katiną juokavome, kad ruošiami ne tik "koviniai uodai", bet ir "koviniai katinai".

 

 

 

Atgal