POLITIKA
2023.01.06. Niurgzliai ir optimistai
Česlovas Iškauskas
Prisimenate tokį anekdotą: žmogelis gyvena skurdžiai, niekas jam nesiseka, vargsta. Eina jis pas kaimo žydą patarimo, ką daryti. Tas ir sako: susivesk visus savo gyvulius į trobą, gal bus geriau kartu. Žmogus susiveda, kiek pagyvena, bet ankšta, gyvuliai dvokia, nieko gero. Vėl eina pas žydą klausti, kur išeitis. Tas nusišypso ir taria: uj, žinai, dabar tuos gyvulius vėl išvesk į tvartą. Išveda, žmogui ir jo šeimynai pasidaro erdviau, šviesiau, gyvenimas pagerėja…
Koks moralas? Mūsų būties iliuzija. Juk žmogus gyvena kaip anksčiau…
Tiesa, mūsų tikrovė neleidžia tvirtinti, kad kada nors viskas grįžta į savo vėžes. Juk niekada negrįšime į tuos laikus, kai kainos buvo stabilios, nesmaugė infliacija, o už energijos išteklius mokėjome kapeikas. Sąmoningai užsimenu sovietines kapeikas, nes kai kas turbūt iki šiol puoselėja beviltiškus nostalgiškus lūkesčius, kad už viską mokėtume kaip Sovietų Sąjungoje. Deja.
O vis dėl to pasvarstykime: ar ne per daug zirziame, inkščiame, dejuojame. Juk, sakykime, visai neseniai už benzino litrą vairuotojas mokėjo virš 2 eurų, dabar gi jo kaina nukrito iki pusantro. Kodėl to nenorime pastebėti? Ekspertai sako, kad netrukus ateis ir kitų energijos išteklių kritimo metas, aišku, ne iki tokių žemumų, kokios buvo iki karo Ukrainoje pradžios. Betgi tas žmogelis, žydo patarimu išvedęs savo gyvulius atgal į tvartą, džiaugiasi. Jis didesnis optimistas negu dabartinis vidutinis „sofos“ vartotojas…
Suprantu, kad yra įvairių kategorijų žmonių: vienu puspilnėje stiklinėje mato tuščiąją, kiti pilnąją pusę. Anie visais, net jo asmeninio gyvenimo nepritekliais kaltina valdžią, šie kartoja patarlę, kad nėra ko Dievo į medį varyti…
Baigiantis metams įvairios gyventojų nuomonės tyrimo bendrijos apklausė gyventojus. Rezultatai stulbina: viena bendrovė skelbė, kad šiuo metu net 84 proc. apklaustųjų teigia, jog gyvenimas blogėja, kitos rezultatai sako, kad tokių – tik 45 proc. O juk pagal viešosios nuomonės tyrimų metodiką paklaida gali siekti apie 3 proc.
Paprastai apklausa yra patikima, kai apklausiama ne mažiau kaip 1000 respondentų. Pagal dar buvusio prezidento Rolando Pakso patvirtintą, 1999 m. Seimo priimtą Vietos gyventojų apklausos tvarką jas gali rengti ir savivaldybės, net seniūnijos. Jos gali apklausti mažesnį žmonių skaičių. Čia pasitaiko komiškų atvejų. Antai, peliukai iš „Dviračio žinių“ krito nuo kėdžių, papasakoję, kad sostinės Viršuliškių seniūnijoje taip pat buvo surengta gyventojų apklausa dėl komunalinių paslaugų kokybės. Rezultatai apstulbino: iš keliolikos tūkstančių seniūnijos gyventojų organizatoriai įstengė apklausti… penkis (ne tūkstančius – žmones!), iš kurių tik vienas, t.y. 20 proc., sakė, kad jo gyvenimas gerėja…
Sako, į reitingus ir apklausas nedera rimtai žiūrėti. Atidžiau reikėtų įsiklausyti į specialistų prognozes 2023-iesiems metams. Mane (senjorą) geriau nuteikia, kad nuo sausio 1 d. vidutinė senatvės pensija didės beveik 15 proc., t.y. daugiau kaip 73 eurais. Vidutinė mėnesinė dirbančiųjų alga kils 110 eurų, vaiko pinigai pasieks beveik 86 eurus. Žinoma, katutėmis ploti nereikia: vien tik geriamo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kainos išaugs apie 30 proc., o kur dar elektra, dujos, maisto produktai… Neramūs ir gėralų mėgėjai: nuo sausio 1 d. puslitrinis butelis alaus pabrango 3 centais, vyno – 11, degtinės – 14 centų. Dar kiek išauga rūkalų, dekriminalizuojamų silpnųjų narkotikų, petardų kainos. Pastaruosius pokyčius vardiju su tam tikra pašaipa, bet vis tiek amžini niurgzliai šauks: gyvenimas neįmanomas, kalta valdžia. Ir žinote, jie iš dalies teisūs, bet dar teisesni tie, kurie pandemijų, karo Ukrainoje, migrantų ir visokių netikėlių politikų išraustame tamsiame tunelyje mato šviesos blyksnį. Šie teisesni, nes tokia jau žmogaus prigimtis: siekti prošvaisčių, dirbti ir kurti savo bei savo vaikų gerovę, kartu vesti į klestėjimą savo Tėvynę, rūpintis, kad ir artimam būtų gera ir taiku. Be to nebus pažangos. Inkščiantys, nuolat nepatenkinti, ieškantys blogio žmonės, jeigu kalbėsime ekonomikos terminais, nekuria pridedamosios vertės. Gulėdamas ant sofos ir leisdamas tavo nuomonę per televiziją formuoti kokiam nors „infliuenceriui“, tu esi žalias molis, iš kurio sau naudingą dirbinį minko kiti.
Pirmajame šių metų komentare niekaip neišvengsiu horoskopinio Triušio simbolio. Kinai sako, kad 2023-ieji yra Juodojo vandens triušio metai, kad jie atitinka moteriškąjį, naujoves priimantį ir kuriantį, rūpestingą pradą. Šie metai žada stabilumą ir ramybę. Be to triušis yra idealus šeimos, bendruomenės narys. Tai ramus, taikus ir, beje, vislus gyvūnas. Jeigu priimsime šias jo pozityvias savybes, o neieškosime neigiamų, tuomet šie prasidėję metai mums atneš jei ne klestėjimą, tai bent jau vidinį pasitenkinimą.
Atgal