VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

POLITIKA

2022.09.09. Lietuviškas „o gal kaip nors“

Česlovas Iškauskas

 

Rugsėjo pradžia mums atnešė ir šviežių kardelių margumą, ir vaikų klegesį, ir naujus švietimo rūpesčius, bet šitame džiugiame alase tvyrojo ir nerimo debesys: auga elektros, dujų, šildymo kainos, ir galo joms niekas neprognozuoja. Prie karo Ukrainoje tarsi ir pripratome, tad nėra ko stebėtis, kad visa Europa atbuko nuo Rusijos agresijos. Dabar visi labiau susirūpinę, kaip išgyventi rudenį ir žiemą.

Rupi svetima duonelė

Šių eilučių autorius priglobęs trijų ukrainiečių pabėgėlių šeimą. Jis – taksi vairuotojas, ji dirba pagalbine parduotuvėje. Bet jos savininkas šnairuoja į pabėgėlius ir vis užkrauna naujas pareigas, nedidindamas minimalaus atlyginimo. Ukrainiečiai irgi neiškenčia, ima skųstis ir vis labiau žvalgosi į bombarduojamą tėvynę…

Bet jų jaunėlė dukra pradėjo mokytis ukrainiečių mokykloje, tik ką atidarytoje Saulėtekio alėjoje Vilniuje. Ją lankys apie 2000 vaikų. Dėl visa ko ji rezerve pasiliko nuotolinį mokymąsi Rivno mokykloje. Ir ne šiaip sau: rugsėjo 1-ąją mokslo metų pradžios pompastiškos iškilmės įvyko, bet vaikai buvo paleisti, nes klasės dar neįrengtos, o kitos jiems skirtos patalpos – taip pat. Užtat Švietimo, mokslo ir sporto ministrė bei savivaldybės vadovas spėjo pasigirti, kaip jie rūpinasi pabėgėlių vaikais…

Panaši padėtis ir Klaipėdos ukrainiečių mokykloje, priglaudžiančioje 900 jų. Uostamiestyje gyvena apie 1300 ukrainiečių. Paskutinę vasaros dieną dar nebuvo aišku, ar šiai tarptautinei mokyklai bus rastos patalpos, nes mokyklos steigėjai nesutvarkė būtinų dokumentų. Nuo rugsėjo Ukrainoje nebelieka mokymo rusų kalba. Nuo karo pradžios čia sunaikinta per 1800 mokyklų. Ukrainos mokykloje Klaipėdoje visi dalykai būtų dėstomi ukrainiečių kalba. Kartu žadama mokyti lietuvių kalbos ir Lietuvos istorijos. Net mokytojų kolektyvas – apie 80 pedagogų – yra surinktas. Tačiau klerkai nespėjo surasti patalpų, mat, atostogavo… Vaikų tėvai reikalauja  gražinti 50 eurų stojamąjį mokestį.

Problema dar įgavo ir tautinį-socialinį atspalvį. Kaip žinome, Klaipėdoje yra stiprus, nuo sovietinių laikų užsilikęs rusiškasis anklavas. Jis įtakingas ir miesto Taryboje. Iki šiol apie 600 ukrainiečių vaikų mokėsi rusakalbėje Turizmo mokykloje, kuri tarptautinei mokyklai pasiūlė tik tris kabinetus, nors reikia aštuonių. Žinia, ji nenori prarasti pinigų, be to, kaip rašo laikraštis „Atvira Klaipėda“, taip pat pastebimas itin šaltas požiūris į Ukrainos pabėgėlius. Tuo tarpu rugpjūtį Klaipėdos švietimo skyriaus vedėja ramiai atostogavo, gi jos funkcijas vykdęs vicemeras Arvydas Cesiulis tik skėsčiojo rankomis: patalpų nėra…

O politikai snaudžia

Ateinantį šaltmetį orkaitėje mažiau kepsite kepsnių, rečiau karštu vandeniu prausitės, prisuksite šildymo prietaisus. Juk liepą metinė infliacija pasiekė 20,8 proc., o metinė – 21,6 proc. Vien tik elektros energijos kainos liepą šoktelėjo 43 proc., dujų – 34,5 proc. Papildomą šoką gyventojams sukėlė Vyriausybės apsileidimas, kontroliuojant elektros energijos tiekėjų paraiškas dalyvauti šios rinkos liberalizavimo procese. Nepriklausoma elektros tiekėja „Perlas energija“ atsisakė vykdyti fiksuotos kainos sutartis, ir ši savivalė dar labiau sujaukė šiaip jau neblogą idėją. Kai tūkstančiai „perliukų“ nuviltų žmonių pasuko į „Ignitį“, prie kurio vartotojai buvo įpratę, ekonomikos ekspertai ėmė šaukti, kad kompanija taps neįveikiama monopoliste…

Galo kainų kilimui niekas neprognozuoja

Tuo tarpu Prezidentui Gitanui Nausėdai, kaip komentavo LRT.lt, situacija taip pat neatrodo labai rimtai. Jis laukė iš atostogų grįžtančios premjerės Ingridos Šimonytės ir nematė reikalo interpeliuoti savo klaidas pripažinusį Energetikos ministrą. Mat, Prezidentas ministrą atstatydintų net tris kartus su sąlyga, kad atpigs elektros energija, betgi to nebus. Ir neatsakomybės vežimas rieda toliau… Tuo metu savaitgalį I. Šimonytė su kitais Baltijos šalių premjerais Berlyne apdovanota „už pavyzdingą ir drąsų indėlį vardan laisvos ekonomikos ir visuomenės santvarkos bei tvirtos biudžeto ir rinkos ekonomikos politikos“.

Reikia tikėtis, kad rugsėjo 10 dieną į rudens sesiją besirenkantis Seimas nemiegos dieną naktį, kad palengvintų eilinio žmogaus dalią. Bet štai viešuose tinklapiuose ieškau informacijos apie sesijos programą ir randu tik pernykštį Šeimų sąjūdžio pranešimą, kad jis rugsėjo 10 d. (pabrėžiu – pernai!) renkasi prie Seimo paraginti jį spręsti pačius būtiniausius tautai klausimus. Įdomiausia, kad, likus vos keletai dienų iki sesijos pradžios, tokios programos neradau ir oficialiame parlamento tinklapyje… Svarstau: gal ir parlamentarai užstrigo kur nors Maldyvuose?..

 

 

Atgal