VALSTYBĖS LAIKRAŠTIS. ĮSTEIGĖ DR. J.BASANAVIČIUS 1917 M. VASARIO 28 D..

Politika, aktualijos

11.26. Konservatorių eksperimentai su Lietuvos žmonėmis

Ramūnas Karbauskis

 

 A. Dulkio interpeliacijai surinkti parašai. Į Lietuvos istoriją, kaip vienas nesėkmingiausių sveikatos ministrų, jis jau pateks ir be interpeliacijos. Tačiau jo nesėkmė tampa visos Lietuvos problema. Jo darbas – arba brokas, arba veiksmų imitacija, išvirtusi ne tik į žiaurias patyčias iš Lietuvos žmonių, bet ir į savotiškus bandymus, kurių baigtis gali būti labai liūdna. Todėl būtina tai kuo skubiau stabdyti.

Iki šiol kyla daug klausimų, kodėl I.Šimonytė į sveikatos ministro pareigas pasiūlė su medicina ir sveikatos sistema nieko bendra neturintį asmenį, ypač kai A. Dulkio nesavarankiškumą sufleruoja keli faktai. Jie pateko ir po interpeliacijos tekstą rengusių kolegų padidinimo stiklu. Pirmasis – farmacijos verslui patogūs sprendimai. Antras – alkoholio pramonės lūkesčius tenkinantis ministro elgesys.

Pavyzdžiui, pateikiant Farmacijos įstatymo pataisas Seime, kuriomis jau buvo sumažinta konkurencija kompensuojamųjų vaistų rinkoje, buvo teigiama, jog bus imamasi kitų, vaistų kainą galinčių sumažinti priemonių. Tačiau nei viena priemonė iki šiol nėra įgyvendinta.

Kaip jau yra teigiama ir viešojoje erdvėje, yra susidariusi skandalingai didelė – beveik 50 naujų vaistų registracijos eilė ir Lietuvos pacientai nesulaukia labai reikalingų naujų vaistų. Sveikatos komitete į siūlymus didinti lėšas inovatyviems vaistams atkertama, jog išlaidos vaistams ir taip auga greičiau, nei išlaidos kitoms sritims.

Brangstantys vaistai didina PSDF išlaidas, kurios galėtų būti panaudojamos tiek naujų paslaugų finansavimui, tiek medikų darbo užmokesčio didinimui. Ministras nesiima jokių veiksmų konkurencijai vaistų rinkoje skatinti.

Bet atkakliai imasi, net ir prieštaraujant ministerijos specialistams, alkoholio liberalizavimo pataisų, balsuoja už alkoholio kontrolės silpninimą, menkina savo ministerijos komandos darbą. Ministrui nieko nereiškia net Pasaulio sveikatos organizacijos atstovės Lietuvoje raginimas nepalaikyti alkoholio kontrolės liberalizavimo.

Tikiuosi, kad ministras bus atviras ir į interpeliacijos klausimus apie tai atsakys labai atvirai pasakydamas, kad jam svarbiausi šių dviejų galingų pramonių interesai, o ne joks kovidas, juo labiau sveika gyvensena ar vaikų sveikata.

Seimo sveikatos reikalų komitete svarstant Seimo šio rudens sesijos darbų programą nebuvo registruotas nė vienas Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotas įstatymo projektas. Nieko nesiūloma dėl sveikos gyvensenos, žmonių imuniteto stiprinimo, vaikų sveikatos, vėžio gydymo ir t.t. Tai yra beprecedentis atvejis. Žmonių sveikatos

problemos jam kaip ir neegzistuoja…

Kaip ir tai, kad pandemijos metu, „dėka“ A. Dulkio, didelė dalis gydymo įstaigų yra destabilizuotos ir toliau lieka be vadovų. Kai kurie vadovai yra atleidžiami abejotinomis aplinkybėmis. Kokio masto tai žala koronaviruso fone – nesiplėsiu.

Absurdiška, kad auditoriaus A. Dulkio vadovaujama ministerija įsivėlė ir į viešųjų pirkimų skandalus. Tai puikiai atskleidžia, ne tik moralės stoką, bet ir koks ministro požiūris į mokesčių mokėtojų pinigus.

Visiškas fiasko patirtas su rizikos grupių skiepijimu, su galimybių pasu, mokamais testais, nekylančiais medikų atlyginimais (pandemijos metu pasiūlė didinti medikų atlyginimus tik 6 proc. žinant, kad praktiškai visą augimą sunaikins tokiu pat ar net didesniu procentu auganti infliacija), dingusiu ir neva atsiradusiu 130 punktų koronaviruso valdymo planu ir t.t.

Joks geras sveikatos ministras netylėtų, matant Laisvės partijos kolegės Seime pagyras, kad jai patinka rūkyti žolę. Visų pirma dėl to, kad krenta šešėlis ant visų valdančiųjų gebėjimo adekvačiai priimti sprendimus, nes galima pamanyti, kad šios valdžios sprendimai priimami neadekvačioje būsenoje. Beje, matant, kas vyksta, labai panašu į tai. Antra, tai viena blogiausių žinučių vaikams ir paaugliams, kuriems atvirai pasakoma, kad žalingi įpročiai labai „faina“.

Kai tokie dalykai vyksta su A.Dulkiu ar aplink jį ir niekas į tai nereaguoja, nesiima aiškintis jokie „tyrimų skyriai“, atsakomybės neprisiima ją žadėję prisiimti asmenys, pavyzdžiui I.Šimonytė – visuomenei tai turėtų būti rimtu signalu, kad šita valdžia atėjo tik dėl valdžios. Į žmones jai nusispjauti ir bijau, kad net jei A.Dulkys ir bus atstatydintas, bus paskirtas naujas ministras, niekas nepasikeis, kol nepasikeis ši valdžia, kuriai patinka eksperimentuoti su Lietuvos žmonėmis. Bet tikimės, kad interpeliacija A.Dulkiui ir kiti mūsų, kaip opozicijos, veiksmai, bent kažkiek tai pristabdys.

 

Atgal